gazoport

Artykuły - Gazoport (12)

 • Szef Gazpromu: Turecki Potok może dostarczać gaz do Bułgarii i na Węgry

  Szef Gazpromu: Turecki Potok może dostarczać gaz do Bułgarii i na Węgry

  Gazociąg Turecki Potok, budowany przez rosyjski Gazprom przez Morze Czarne do Turcji, może dostarczać gaz do Bułgarii, Serbii i na Węgry - powiedział prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller. Ocenił, że do końca 2019 r. powstaną obie nitki gazociągu.
 • Sejm za nowelizacją ustawy dot. inwestycji w gazoporcie

  Sejm za nowelizacją ustawy dot. inwestycji w gazoporcie

  Usprawnienie rozbudowy gazoportu i połączenie Polski ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - takie mają być skutki noweli ustawy dot. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), którą uchwalił wczoraj Sejm.
 • Gazprom zamierza zbudować nad Bałtykiem zakłady przetwórstwa gazu

  Gazprom zamierza zbudować nad Bałtykiem zakłady przetwórstwa gazu

  Rosyjski koncern Gazprom planuje zbudowanie nad Bałtykiem wielkich zakładów przetwórstwa gazu połączonych z zakładami chemicznymi; będą one mogły przetwarzać do 45 mld metrów sześciennych gazu rocznie - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
 • W 2022 r. Polska będzie mieć nadmiar gazu - Naimski

  W 2022 r. Polska będzie mieć nadmiar gazu - Naimski

  Najpóźniej w 2022 r., wraz z uruchomieniem Baltic Pipe, Polska będzie mogła sprowadzić spoza Rosji 17 mld m sześc. gazu rocznie, czyli tyle ile zużywa obecnie - zapowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Obroty handlowe między Polską a USA "nie rzucają na kolana"

  Obroty handlowe między Polską a USA "nie rzucają na kolana"

  Obroty handlowe między Polską a USA na poziomie 10 mld dolarów rocznie "nie rzucają na kolana"; nie wykorzystujemy potencjału współpracy - uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • Polski terminal LNG i Baltic Pipe na liście projektów UE

  Polski terminal LNG i Baltic Pipe na liście projektów UE

  Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, budowa połączenia gazowego Baltic Pipe oraz interkonektorów gazowych między Polską a Słowacją, Czechami i Litwą - to niektóre z inwestycji na opublikowanej w piątek liście UE, która ułatwia uzyskanie unijnego dofinansowania.
 • PGNiG rozwija lokalne sieci gazowe

  PGNiG rozwija lokalne sieci gazowe

  PGNiG chce współpracować z samorządami przy budowie lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne, do których docierać będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Przełoży się na niższe koszty ciepła dla mieszkańców oraz zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 80 proc.
 • Rozbudowa gazoportu. Obiekt zyska nowe możliwości

  Rozbudowa gazoportu. Obiekt zyska nowe możliwości

  Gaz-System chce rozbudować gazoport w Świnoujściu. Jednym z ważnych elementów planowanej inwestycji ma być budowa drugiego punktu przeładunkowego LNG. W ten sposób nasz obiekt mógłby także stać się swego rodzaju stacją benzynową na Bałtyku.
 • Gaz-System musi inwestować

  Gaz-System musi inwestować

  Gaz-System oddał do użytku gazociąg Czeszów-Wierzchowice. To część korytarza gazowego Północ-Południe, który docelowo ma połączyć terminal gazu skroplonego w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Krk w Chorwacji. Gazociąg ma ok. 14 kilometrów długości. Zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim. Nowa inwestycja wpisuje się w politykę wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i naszej części Europy.
 • Gazprom coraz bardziej boi się amerykańskiego gazu. Zamawia monitoring

  Gazprom coraz bardziej boi się amerykańskiego gazu. Zamawia monitoring

  Największy producent gazu na świecie, rosyjski Gazprom, kosztem ponad pół miliona euro chce zlecić monitorowanie amerykańskiego rynku gazu. Ma to pomóc spółce w skutecznej rywalizacji z amerykańskim gazem, który coraz szerszym strumieniem napływa nasz kontynent.

Filmy - Gazoport (4)

 • Beata Szydło: Gazoport jest gwarancją bezpieczeństwa Polski

  To dzień historyczny, ale przesądzone jest, że takie dostawy staną się codziennością. Gazoport jest gwarancją bezpieczeństwa Polski. (...) A ta inwestycja łączy bezpieczeństwo i rozwój, dwa cele strategiczne polskiego rządu - powiedziała premier Beata Szydło.
 • Amerykański skroplony gaz LNG już w Polsce

  W terminalu LNG w Świnoujściu następuje uroczysty odbiór pierwszej dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec kwietnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało kontrakt na dostawę tego surowca z amerykańską firmą Cheniere Energy. Jest to też pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego do naszej części Europy. To pierwsza dostawa błękitnego paliwa z USA do świnoujskiego terminala.
 • Szczęśniak: Gazoport w Świnoujściu podwyższy ceny gazu

  Powstający w Świnoujściu gazoport doprowadzi do zwiększenia cen gazu – prognozuje Andrzej Szczęśniak. Jego zdaniem, nie można traktować jego uruchomienia jako karty przetargowej w negocjacjach cenowych z Gazpromem. Katarski gaz jest dużo droższy niż rosyjski, więc – według eksperta – dla Rosjan mogłaby to być okazja do podwyżki cen surowca.
 • Gazoport imienia Lecha Kaczyńskiego?

  W Hongkongu jest port królowej Wiktorii, dlaczego gazoport w Szczecinie nie miałby nosić imienia naszego prezydenta - mówił Joachim Brudziński w Kontrwywiadzie RMF FM.