gazoport

Artykuły - Gazoport (125)

 • Polska chce systemowo uniezależnić się od Rosji

  Polska chce systemowo uniezależnić się od Rosji

  Usytuowanie jako kraj sąsiedzki Rosji daje się Polsce we znaki od setek lat. Pamiętamy dekady spędzone pod sowiecką okupacją oraz wszystkie przeszłe konflikty i spory z tym dużo silniejszym od nas mocarstwem. Dlatego teraz, gdy Rosja zmieniła narzędzia kontrolowania sąsiadów ze zbrojnych na gospodarcze - Polska robi wszystko, by uwolnić się spod jej wpływów.
 • Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

  Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

  Polska potrzebowałaby floty od 11 do 20 gazowców, gdyby planowała samodzielnie realizować kontrakty importowe gazu LNG drogą morską do istniejącego terminala w Świnoujściu i planowanego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - wynika z analizy Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
 • Surowce. Import gazu będzie rósł

  Surowce. Import gazu będzie rósł

  Popyt na gaz ziemny w Polsce w wyniku transformacji energetycznej będzie rósł. Gaz, jako paliwo przejściowe, zastępować będzie w pierwszej fazie węgiel, uzupełniając i stabilizując odnawialne źródła energii. Krajowe wydobycie jest niewielkie. Konieczny będzie dalszy import LNG, który uzupełni dostawy surowca sprowadzanego z północy gazociągiem Baltic Pipe. Nie obejdzie się też bez dostaw rurociągowych z różnych kierunków.
 • Polska importuje coraz więcej LNG

  Polska importuje coraz więcej LNG

  Już ponad 25 proc. gazu ziemnego sprowadzanego przez PGNiG zza granicy to LNG. Import skroplonego gazu ziemnego w 2020 roku wyniósł ponad 3,76 mld m sześc. po regazyfikacji, co stanowi wzrost o blisko 10 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
 • TGE i PORR rozbudują gazoport w Świnoujściu

  TGE i PORR rozbudują gazoport w Świnoujściu

  Polska nadal dąży do dywersyfikacji dostaw gazu. Jednym z elementów tych działań jest gazoport w Świnoujściu. Obecnie nasz kraj chce zwiększyć jego potencjał.
 • Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Rynek gazu: Konkurencja wypiera Gazprom!

  Opóźnienie o rok uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 nie zaszkodzi rosyjskiemu koncernowi Gazprom w eksporcie gazu, niemniej problemem może stać się spadek eksportu ze względu na konkurencję ze strony gazu skroplonego - ocenia "Kommiersant". Niemieckie media, komentując spotkanie kanclerz Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie, zwracają głównie uwagę, że szefowa rządu RFN skoncentrowała się na wspólnych interesach obu krajów i unikała kontrowersyjnych kwestii.
 • Gazowa niepodległość

  Gazowa niepodległość

  Budowa gazociągu Baltic Pipe idzie zgodnie z planem. Ma zakończyć się w 2022 r. Dzięki tej inwestycji Polska nareszcie uniezależni się od Gazpromu i przestanie przepłacać za rosyjski gaz. Baltic Pipe będzie też przełomem dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.
 • Terminal LNG Calcasieu Pass pozyskał pełne finansowanie - oświadczenie Zarządu PGNiG S.A.

  Zarząd PGNiG S.A. z dużą satysfakcją przyjął informację o zakończeniu pozyskiwania przez Venture Global LNG finansowania budowy terminala w Calcasieu Pass w Luizjanie, USA.
 • Terminal LNG w Świnoujści zwiększa moce

  Terminal LNG w Świnoujści zwiększa moce

  Z terminala w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu.
 • Będzie zerowa stawka podatku akcyzowego dla gazów CNG i LNG

  Będzie zerowa stawka podatku akcyzowego dla gazów CNG i LNG

  Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie zerowa stawka podatku akcyzowego dla gazów CNG i LNG w transporcie stanie się faktem - powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny w czasie XXII edycji konferencji branży energetycznej Gazterm.

Filmy - Gazoport (4)

 • Beata Szydło: Gazoport jest gwarancją bezpieczeństwa Polski

  To dzień historyczny, ale przesądzone jest, że takie dostawy staną się codziennością. Gazoport jest gwarancją bezpieczeństwa Polski. (...) A ta inwestycja łączy bezpieczeństwo i rozwój, dwa cele strategiczne polskiego rządu - powiedziała premier Beata Szydło.
 • Amerykański skroplony gaz LNG już w Polsce

  W terminalu LNG w Świnoujściu następuje uroczysty odbiór pierwszej dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec kwietnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało kontrakt na dostawę tego surowca z amerykańską firmą Cheniere Energy. Jest to też pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego do naszej części Europy. To pierwsza dostawa błękitnego paliwa z USA do świnoujskiego terminala.
 • Szczęśniak: Gazoport w Świnoujściu podwyższy ceny gazu

  Powstający w Świnoujściu gazoport doprowadzi do zwiększenia cen gazu – prognozuje Andrzej Szczęśniak. Jego zdaniem, nie można traktować jego uruchomienia jako karty przetargowej w negocjacjach cenowych z Gazpromem. Katarski gaz jest dużo droższy niż rosyjski, więc – według eksperta – dla Rosjan mogłaby to być okazja do podwyżki cen surowca.
 • Gazoport imienia Lecha Kaczyńskiego?

  W Hongkongu jest port królowej Wiktorii, dlaczego gazoport w Szczecinie nie miałby nosić imienia naszego prezydenta - mówił Joachim Brudziński w Kontrwywiadzie RMF FM.