Gazeta Finansowa

Artykuły - Gazeta Finansowa (2)

 • Złoto Putina

  Złoto Putina

  Władimir Putin, jak zapowiedział, tak robi. Prowadzi walkę z amerykańskim dolarem. Orężem w tej walce jest złoto.
 • Złoto - broń Putina w wojnie walutowej

  Złoto - broń Putina w wojnie walutowej

  Rosja posiada szóste pod względem wielkości rezerwy złota na świecie. Prześcignęła w tym względzie Chiny i Szwajcarię. Złoto może stanowić zatem narzędzie w wojnie walutowej wytoczonej amerykańskiemu dolarowi przez Kreml.
 • Chińska ekspansja

  Przywódcy krajów afrykańskich i Ameryki Łacińskiej w ostatnim czasie często krytykują Chiny za ekonomiczną ekspansję i masową migrację. Ponad 70 proc. obrotów Ameryki Łacińskiej i Afryki przypada na Chiny.
 • Chińskie nadzieje rosyjskiej energetyki

  W obliczu kryzysu ukraińskiego Gazprom potrzebował znaczącego sukcesu ekonomicznego i propagandowego, który udowodniłby Komisji Europejskiej, że koncern nadal jest graczem niemożliwym do zlekceważenia. Idealnie taką rolę spełniałaby finalizacja trwających 10 lat rozmów na temat sprzedaży gazu ziemnego Chinom. Mimo że jeszcze 21 maja wydawało się, że strony znowu nie dojdą do porozumienia, ostatecznie wspieranym osobiście przez Władimira Putina negocjatorom udało się doprowadzić do podpisania porozumienia z państwowym koncernem CNPC.
 • Dolce i Gabbana jednak winni

  Dolce i Gabbana jednak winni

  Jeszcze miesiąc temu mogło się wydawać, że twórcy sławnego włoskiego domu mody unikną kary za oszustwo podatkowe, jednak sąd apelacyjny zadecydował inaczej. Domenico Dolce, Stefano Gabbana i księgowy Luciano Patellito zostali skazani na 18 miesięcy więzienia.
 • Unia pustych domów

  Unia pustych domów

  Prawie w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej z roku na roku rośnie zarówno liczba ludzi bezdomnych, jak również liczba pustostanów, tak nowo wybudowanych, jak i tych starszych, od dawna nieremontowanych.
 • Polska nadal węglem stoi

  Polska nadal węglem stoi

  Plany rządu zakładające wprowadzenie w 2020 r. zakazu używania węgla do opalania naszych domów są z wielu różnych względów nierealistyczne. Podobnie jak planowanie rozwoju energetyki opartej nie na węglu kamiennym i brunatnym, lecz w bardziej odległej przyszłości na odnawialnych źródłach energii i siłowniach atomowych. Do rozwoju energetyki jądrowej nasz kraj nie jest nadal przygotowany.
 • Kraj usychającej wiśni

  Kraj usychającej wiśni

  Pouczającym przykładem ścisłego związku między szybkim tempem wzrostu gospodarczego i bogaceniem się ludności a przyrostem naturalnym jest Japonia. Kraj ten należał w latach 70. i 80. do jednych z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.
 • Polskę czekają gwałtowne zwroty akcji

  Polskę czekają gwałtowne zwroty akcji

  Z Robertem Gwiazdowskim, prezydentem Centrum im. Adama Smitha, byłym prezesem rady nadzorczej ZUS rozmawia Szymon Szadkowski.
 • Polskę czeka finansowa apokalipsa

  Polskę czeka finansowa apokalipsa

  Z profesorem Krzysztofem Rybińskim, rektorem Akademii Finansów i Biznesu Vistula, byłym wiceprezesem NBP, rozmawia Szymon Szadkowski.