gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (158)

 • Od 1 lipca zapłacimy niższe rachunki za gaz

  Od 1 lipca zapłacimy niższe rachunki za gaz

  Od 1 lipca br. odbiorcy indywidualni będą płacić mniej za gaz - o 10,6 procent. Nowa taryfa, zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, będzie obowiązywała do końca roku. Bez zmian pozostają opłaty abonamentowe. URE wyjaśnia, że do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii.
 • Czas tańszej energii dobiega końca

  Czas tańszej energii dobiega końca

  Cena ropy wydźwignęła się już powyżej 30 dolarów za baryłkę. Znak to, że wybudzana z letargu gospodarka światowa na nowo zużywa więcej energii. Koszty ponownie wzrosną. Wyższe rachunki za energię to raczej reguła w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce łatwiej o obniżki cen energii elektrycznej niż gazu ziemnego.
 • Wodór zamiast gazu ziemnego?

  Wodór zamiast gazu ziemnego?

  PGNiG zapowiada start programu wodorowego. Planuje budowę stacji tankowania wodorem za 9 mln zł, zamierza też stworzyć laboratorium, które prowadzić będzie prace nad tym paliwem. Firma zamierza produkować wodór z wykorzystaniem OZE. W związku z tym w Odolanowie ma powstać farma fotowoltaiczna.
 • PGNiG zwiększy wydobycie ze złoża Przemyśl

  PGNiG zwiększy wydobycie ze złoża Przemyśl

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada zwiększenie wydobycia ze złoża Przemyśl o 13 proc. rocznie dzięki zrealizowanym w ostatnim czasie pracom wiertniczym.
 • Saipem Limited ułoży gazociąg Baltic Pipe

  Saipem Limited ułoży gazociąg Baltic Pipe

  Gaz-System podpisał umowę z Saipem Limited na ułożenie gazociągu Baltic Pipe na dnie Bałtyku. Prace budowlano - montażowe obejmą także miejsca tzw. lądowania gazociągu, czyli połączenia części podmorskiej z odcinkami lądowymi w Polsce i Danii. Wartość kontraktu to ok. 280 mln euro.
 • Dywersyfikacja źródeł gazu pozwoli na obniżenie cen

  Dywersyfikacja źródeł gazu pozwoli na obniżenie cen

  Polityka dywersyfikacji źródeł dostaw gazu to jedyne rozwiązanie, które pozwoli dostarczyć polskim odbiorcom najlepszą możliwą dzisiaj ofertę - czyli jak najniższą cenę. Oprócz tego dostarczanie surowca z różnych kierunków jest gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Rynek posiadający szeroki, wolny dostęp do wielu źródeł może wybierać najkorzystniejsze oferty. Tylko w ten sposób w Polsce może stać się on zdrowy i płynny, a ceny adekwatne do warunków na pozostałych rynkach.
 • Izrael, Cypr i Grecja zawarły umowę ws. budowy gazociągu EastMed

  Izrael, Cypr i Grecja zawarły umowę ws. budowy gazociągu EastMed

  Ministrowie energii Cypru, Grecji i Izraela, Jeorjos Lakkotrypis, Konstandinos Chadzidakis i Juwal Szteinic, podpisali w czwartek w Atenach porozumienie ws. budowy gazociągu wschodniośródziemnomorskiego (EastMed), który ma dostarczać gaz z Izraela i Cypru do UE.
 • Tradycyjni producenci ropy mogą wrócić do gry

  Tradycyjni producenci ropy mogą wrócić do gry

  Często w grudniu słyszy się, że nadchodzący rok ma być przełomowy. A czy dany rok okaże się przełomowy czy nie, decyduje nie prognoza, a historia. Bez wątpienia upływająca dekada była trudna dla producentów ropy.
 • Rosja: Operator Nord Stream 2 chce układać gazociąg zimą

  Rosja: Operator Nord Stream 2 chce układać gazociąg zimą

  Spółka Nord Stream 2, odpowiedzialna za budowę drugiego gazociągu po dnie Bałtyku łączącego Rosję z Niemcami, zwróciła się do władz niemieckich o pozwolenie na układanie rurociągu w miesiącach zimowych, czemu przeciwni są ekolodzy - podały w poniedziałek media w Rosji.
 • "Der Spiegel": Czy w Europie zabraknie gazu?

  "Der Spiegel": Czy w Europie zabraknie gazu?

  Amerykańskie sankcje przeciwko gazociągowi Nord Stream 2 prowadzą do zaostrzenia konfliktu między Ukrainą a Rosją, a to może spowodować przerwanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy - ostrzega "Der Spiegel".

Filmy - Gaz ziemny (3)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.