gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (173)

 • Ceny gazu wystrzeliły. Firmy muszą się przygotować na dużą podwyżkę

  Ceny gazu wystrzeliły. Firmy muszą się przygotować na dużą podwyżkę

  Notowania na międzynarodowych rynkach poszły w górę. Od 1 lipca o 24 proc. rosną stawki w cenniku PGNiG dla mniejszego biznesu.
 • Gazociąg Baltic Pipe. Polska część nadal w budowie

  Gazociąg Baltic Pipe. Polska część nadal w budowie

  Na razie termin oddania Baltic Pipe nie jest zagrożony nadal trwają prace w części polskiej oraz na innych odcinkach - powiedział w poniedziałek Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych w programie "Kwadrans polityczny" w TVP1.
 • PGNiG podwaja sprzedaż LNG

  PGNiG podwaja sprzedaż LNG

  Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o prawie 100 proc. sprzedaż LNG, skroplonego gazu ziemnego, w pierwszym kwartale 2021 roku. To efekt rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych, rozszerzenia oferty bunkrowania statków o kolejne polskie porty i realizacji największego kontraktu na dostawy LNG dla odbiorcy przemysłowego.
 • Zapasów ropy starczy Rosji na 59 lat, gazu - na 103 lata

  Zapasów ropy starczy Rosji na 59 lat, gazu - na 103 lata

  Rosyjski minister zasobów naturalnych i ekologii Aleksandr Kozłow powiedział, że przy obecnym poziomie wydobycia surowców energetycznych w Rosji zapasów ropy naftowej wystarczy na 59 lat, a gazu na 103 lata. Ocenił, że należy rozwijać badanie zasobów.
 • PGNiG szacuje wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I kw.

  PGNiG szacuje wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I kw.

  Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 11,25 mld m sześc. wobec 10,60 mld m sześc. przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym szacunkowych danych operacyjnych.
 • W Brukseli walka o korzystne dla Polski zapisy dot. gazu ziemnego

  W Brukseli walka o korzystne dla Polski zapisy dot. gazu ziemnego

  W Brukseli trwają prace nad nowymi regulacjami dot. klasyfikacji inwestycji energetycznych. W ubiegłym roku Komisja opublikowała propozycję dot. klasyfikacji inwestycji energetycznych jako zrównoważonych (tzw. taksonomia). Jej zapisy praktycznie wykluczają wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego w procesie transformacji. Oznacza to, że te inwestycje, które nie kwalifikowałyby się ze względu na przekroczone limity emisji CO2 (m.in. kogeneracja) mogłyby nie otrzymać finansowania ze środków UE i rynkowych. Dla Polski to ważny sygnał dla rynku gazu.
 • USA: Teksas wstrzymuje eksport gazu ziemnego z powodu rekordowych mrozów

  USA: Teksas wstrzymuje eksport gazu ziemnego z powodu rekordowych mrozów

  W Teksasie występują rekordowe mrozy i śnieżyce. Zginęło już 21 osób, dochodzi do masowych awarii sieci energetycznej, wiele domów pozbawionych jest prądu. Gubernator Greg Abbott zakazał w środę eksportu gazu ziemnego, surowiec ma być wykorzystany do produkcji prądu na miejscu.
 • Ukraiński sektor gazowy pełen znaków zapytania

  Ukraiński sektor gazowy pełen znaków zapytania

  Dysponująca potężnymi zasobami gazu ziemnego Ukraina wciąż pozostaje jego importerem. Nad Dnieprem trwają poszukiwania sposobu, jak to zmienić.
 • Polska będzie potrzebować coraz mniej gazu z Rosji

  Polska będzie potrzebować coraz mniej gazu z Rosji

  PGNiG chce wybudować hub gazowy. Import rosyjskiego gazu będzie jeszcze mniejszy. I wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski.
 • Szczepionka i pogoda zapewniają wsparcie surowcom

  Szczepionka i pogoda zapewniają wsparcie surowcom

  Rynki światowe odczuwają równocześnie negatywne oddziaływanie wzrostu liczby zakażeń koronawirusem i pozytywny wpływ możliwości udostępnienia szczepionki w przyszłym roku. Mimo iż ceny energii i metali przemysłowych, które najwięcej skorzystają na zwiększonej mobilności i ożywieniu gospodarczym, poszły w górę, największe zyski do pewnego stopnia odnotowywać będzie sektor rolny.

Filmy - Gaz ziemny (5)

 • Węgiel już nigdy nie będzie opłacalny, ale inwestowanie w gaz jest ryzykowne

  Polska musi odchodzić od węgla, ponieważ zgodziła się na coraz ambitniejszą politykę klimatyczną UE. Ta polityka narzuca na sektor energetyczny takie obciążenia, że węgiel nigdy już nie będzie się opłacał. - Polska szuka różnych narzędzi przeprowadzenia transformacji energetycznej, aby zastąpić węgiel różnymi źródłami energii – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. – Ponieważ prominentna ma stać się energetyka gazowa istnieją dwa poważne zastrzeżenia.
 • Polska będzie potrzebować coraz mniej gazu z Rosji

  PGNiG chce wybudować hub gazowy. Import rosyjskiego gazu będzie jeszcze mniejszy. I wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski .Hub gazowy to centrum przesyłu i handlu gazem, na które składa się infrastruktura przesyłowa oraz otoczenie regulacyjne, umożliwiające swobodny obrót towarem na atrakcyjnych warunkach i dające uczestnikom bezpieczeństwo prowadzenia działalności.Dostawy do Polski są coraz bardziej zdywersyfikowane. Zwiększa się udział LNG w dostawach gazu dla Polski. Daleko już nam do sytuacji sprzed lat, gdy całkowicie byliśmy uzależnieni od Rosji.- Udział gazu rosyjskiego spadł już do 56 proc., zwłaszcza dzięki temu, że udział gazu skroplonego to już 29 proc. importu gazu – mówi w rozmowie z Marketnews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.pl. - Te dostawy pochodzą z USA, z Kataru i innych państw.
 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.