gaz ziemny

Artykuły - Gaz ziemny (36)

 • To największe złoże gazu ziemnego w Polsce

  To największe złoże gazu ziemnego w Polsce

  Zasoby wydobywalne złoża Przemyśl mogą być większe o prawie 25 procent. Największe złoże gazu w Polsce szacowane jest na prawie 20 mld m3 więcej niż udokumentowano wcześniej. Nowe szacunki powstały w oparciu o zdjęcia sejsmiczne 3D, teraz spółka potwierdzi je kolejnymi odwiertami.
 • Rosną rosyjskie wpływy z eksportu gazu

  Rosną rosyjskie wpływy z eksportu gazu

  Jak podały rosyjskie służby statystyczne, w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku dochody państwa z eksportu gazu były wyższe niż w analogicznym okresie roku 2016 aż o 21,1 proc.
 • Jakie ceny gazu z Norwegii?

  Jakie ceny gazu z Norwegii?

  Rewolucyjne zmiany dotyczące przeorientowania się po 2022 r. polskiego importu gazu na zachód muszą się udać. Brak sukcesu grozi katastrofą, Polska bowiem znowu zdana byłaby na łaskę i niełaskę Gazpromu. Jak te zmiany wpłyną na rynek i ceny surowca?
 • Gazprom coraz bardziej boi się amerykańskiego gazu. Zamawia monitoring

  Gazprom coraz bardziej boi się amerykańskiego gazu. Zamawia monitoring

  Największy producent gazu na świecie, rosyjski Gazprom, kosztem ponad pół miliona euro chce zlecić monitorowanie amerykańskiego rynku gazu. Ma to pomóc spółce w skutecznej rywalizacji z amerykańskim gazem, który coraz szerszym strumieniem napływa nasz kontynent.
 • Czy rezygnować z rosyjskiego gazu? A może lepiej wynegocjować sobie niemieckie zniżki...

  Czy rezygnować z rosyjskiego gazu? A może lepiej wynegocjować sobie niemieckie zniżki...

  Zamiast kierować się niechęcią i zaszłościami, właśnie teraz jest moment na to, by zakopać wojenny topór i puścić oko do partnerów z Gazpromu. Mamy w rękawie sporo gazowych asów, możemy więc liczyć na rabaty. Jeśli przeczekamy dobry moment negocjacyjny, na lepsze ceny nie będzie szans - pisze Aleksandra Gruszczyńska.
 • Prezydent podpisał nowelę ustawy o zapasach paliw

  Prezydent podpisał nowelę ustawy o zapasach paliw

  Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów paliw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowe regulacje mają zabezpieczyć w razie kryzysu przesłanie zapasów gazu z zagranicy.
 • Statek z dostawą LNG dla Polski przepuszczony przez Kanał Sueski

  Statek z dostawą LNG dla Polski przepuszczony przez Kanał Sueski

  Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - zapowiedział w tym tygodniu pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Polski operator zbuduje odcinek gazociągu Baltic Pipe

  Polski operator zbuduje odcinek gazociągu Baltic Pipe

  Sekretarz stanu w kancelarii premiera Piotr Naimski mówił, że Polska jest na dobrej drodze, by złamać monopol Rosji w dziedzinie dostaw energii. Polski operator systemu przesyłu gazu Gaz -System będzie odpowiedzialny za wybudowanie na dnie Bałtyku odcinka gazociągu Baltic Pipe - poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Zła wiadomość dla Gazpromu, będzie droższy gaz na Ukrainie

  Zła wiadomość dla Gazpromu, będzie droższy gaz na Ukrainie

  Jak informacje o podwyżkach cen gazu na Ukrainie mogą martwić Moskwę? Specjaliści są zgodnie, że w ten sposób oddala się możliwość powrotu Kijowa do zakupów gazu z Rosji.
 • Gazprom podbija Europę

  Gazprom podbija Europę

  Udział Gazpromu w europejskim rynku gazu przekroczył w ubiegłym roku 34 proc. To najwięcej w historii. Rok wcześniej udział giganta wyniósł "tylko" 31 proc.

Filmy - Gaz ziemny (3)

 • Za 4-5 lat Polska może uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu

  W ciągu 4-5 lat Polska będzie mogła zdecydowanie zdywersyfikować dostawy gazu – ocenia prof. Marek Ziółkowski, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Warunkiem jest rozbudowa infrastruktury – chodzi nie tylko o terminal LNG, lecz także o interkonektory łączące Ukrainę, Polskę i cały region z krajami zachodu.
 • Kraje nadbałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

  Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
 • Będzie akcyza na gaz ziemny

  Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych. Komentuje Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.