gaz łupkowy

Synonimy:
gaz łupko,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Gaz łupkowy (618)

 • Czy Chińczycy przejmą amerykańskie łupki?

  Czy Chińczycy przejmą amerykańskie łupki?

  Już wkrótce Chiny mogą wyruszyć na globalne łowy na najlepsze biznesowe okazje, jakie pojawią się po kryzysie gospodarczym wywołanym przez koronawirusa, pisze Alex Kimani dla oilprice.com.
 • Czy to koniec rewolucji łupkowej w USA?

  Czy to koniec rewolucji łupkowej w USA?

  Perspektywy dla amerykańskiego sektora naftowego przedstawiają się optymistycznie. Pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa i spadku popytu na ropę ze strony Chin produkcja tego surowca w USA utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie.
 • Tradycyjni producenci ropy mogą wrócić do gry

  Tradycyjni producenci ropy mogą wrócić do gry

  Często w grudniu słyszy się, że nadchodzący rok ma być przełomowy. A czy dany rok okaże się przełomowy czy nie, decyduje nie prognoza, a historia. Bez wątpienia upływająca dekada była trudna dla producentów ropy.
 • Korzyści z rewolucji łupkowej nadal pod znakiem zapytania

  Korzyści z rewolucji łupkowej nadal pod znakiem zapytania

  Druga dekada XXI w. na rynku ropy naftowej przejdzie do historii zapewne jako rewolucja łupkowa. O jej przyczynach i przebiegu napisano bardzo dużo. Znacznie trudniej jest natomiast oszacować jej konsekwencje. Aby zrozumieć dlaczego tak jest, wystarczy przyjrzeć się różnicy kwotowań dwóch najpopularniejszych gatunków ropy - Brent i WTI.
 • Specjalny podatek węglowodorowy - do prezydenta

  Specjalny podatek węglowodorowy - do prezydenta

  Senat wczoraj nie wniósł poprawek do ustawy, która uchyli przepisy dotyczące specjalnego podatku węglowodorowego. Powodem zmiany ustawy jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce
 • Sejm za uchyleniem specjalnego podatku węglowodorowego

  Sejm za uchyleniem specjalnego podatku węglowodorowego

  Sejm wczoraj uchwalił ustawę, która uchylać będzie ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Powodem zmiany przepisów jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce.
 • Państwo dostanie od PGNiG 200 mln zł. Wchodzi nowy podatek od wydobycia gazu i ropy naftowej

  Choć boom na gaz łupkowy zakończył się fiaskiem, to nie oznacza to, że nie pozostawi żadnego śladu. Ten ślad to około 200 mln zł wpływów do budżetu ze strony PGNiG. Spółka będzie bowiem płatnikiem tzw. podatku od wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.
 • Gaz łupkowy nie wypalił, ale technologia pomaga przy konwencjonalnych złożach

  Gaz łupkowy nie wypalił, ale technologia pomaga przy konwencjonalnych złożach

  Miały być nawet biliony m sześc. gazu, ale z szumnych zapowiedzi na temat łupkowego eldorado nie pozostało już prawie nic. Jednak klęska nie jest całkowita, a doświadczenia z gazu łupkowego są wykorzystywane przy poszukiwaniach i produkcji surowca z bardziej konwencjonalnych złóż.
 • Łupki po polsku, czyli w oparach absurdu

  Łupki po polsku, czyli w oparach absurdu

  Brak spójnej polityki i ryzyko korupcji - tak według raportu NIK, do którego dotarliśmy, szuka się w Polsce miedzi i węglowodorów.
 • RMF: NIK ostro krytykuje rząd PO za łupki

  RMF: NIK ostro krytykuje rząd PO za łupki

  Najwyższa Izba Kontroli wystawia negatywną ocenę rządowi PO za poszukiwania gazu łupkowego. "Polityka koncesyjna na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż była prowadzona w sposób niespójny i nieskuteczny" - wytyka prezes Izby. Efekt? Wciąż nie wiemy, jakie są zasoby węglowodorów w Polsce.

Filmy - Gaz łupkowy (35)

 • Rosyjsko-amerykańska wojna gazowa o Europę

  Skutki rewolucji łupkowej zaczynają odczuwać europejscy odbiorcy. Gaz z USA zmienił oblicze międzynarodowego rynku, zwłaszcza w Europie. Tych zmian obawiają się przede wszystkim Rosjanie, którzy mogą stracić pozycję monopolisty na rynku błękitnego paliwa.
 • Instytut Sobieskiego: Specustawa węglowodorowa uprości procedury

  Do konsultacji społecznych trafił projekt specustawy węglowodorowej, która ma uprościć procedury związane z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem gazu łupkowego. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z prawdziwą falą wyjazdową inwestorów z Polski – mówi Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego. – Dochodzi do oddawania koncesji, likwidowania przedsiębiorstw, a tym samym rząd stoi przed dość poważnym dylematem: co zrobić, aby przedsiębiorstwa chciały pozostać w Polsce i dalej prowadzić poszukiwania.
 • Przedłużają się prace nad podatkiem węglowodorowym

  Przedłużają się prace w Sejmie nad ustawą wprowadzającą podatek węglowodorowy. Posłowie nie spieszą się, bo podatek i tak będzie pobierany dopiero od 2020 r. Do tego eksperci zwracają uwagę, że nowe obciążenia mogą zniechęcić firmy, w tym państwowe PGNiG, do poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego, a poza tym za sześć lat system podatkowy może być bardzo skomplikowany. Komentuje Andrzej Czerwiński, poseł PO.
 • Wydobycie gazu łupkowego w Polsce może być nawet o jedną trzecią droższe niż w USA

  Wydobycie gazu łupkowego w Polsce może być o 20–30 procent droższe niż w Stanach Zjednoczonych. Obecnie polskie firmy nie są w stanie tego dokonać samodzielnie i dlatego niezbędne są do tego odpowiednie zachęty. Konieczna jest także stabilna i przemyślana polityka państwa, a także prowadzenie wierceń poszukiwawczych. – Polska i polskie firmy nie mają wystarczających środków na to, żeby projekt gaz z łupków prowadzić samodzielnie, szczególnie w przypadku rozwiniętego projektu – mówi prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.