gaz

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Gaz (producent samochodów ) ,

Artykuły - Gaz (1587)

 • Czy grozi nam niedobór gazu po 2022 roku?

  Czy grozi nam niedobór gazu po 2022 roku?

  Cofnięcie pozwolenia środowiskowego dla rurociągu Baltic Pipe może mieć dla Polski poważne konsekwencje. Gazociąg o przepustowości 10 mld m sześc. gazu rocznie miał być gotowy przed wygaśnięciem długoterminowego kontraktu jamalskiego na dostawy gazu z Rosji. Jeśli inwestycja się opóźni, będziemy musieli na bieżąco organizować dostawy gazu do kraju. A błękitnego paliwa będziemy zużywać coraz więcej. Na razie strona polska zapewnia, że kontynuuje budowę gazociągu według planu.
 • Węgiel już nigdy nie będzie opłacalny, ale inwestowanie w gaz jest ryzykowne

  Węgiel już nigdy nie będzie opłacalny, ale inwestowanie w gaz jest ryzykowne

  Polska musi odchodzić od węgla, ponieważ zgodziła się na coraz ambitniejszą politykę klimatyczną UE. Ta polityka narzuca na sektor energetyczny takie obciążenia, że węgiel nigdy już nie będzie się opłacał.
 • Ciepłownie muszą oprzeć się na gazie, ale nie wyłącznie

  Ciepłownie muszą oprzeć się na gazie, ale nie wyłącznie

  Polskie ciepłownictwo nie jest w stanie przejść transformacji bez udziału gazu. Rozwiązaniem nie jest jednak prosta zamiana źródła węglowego na gazowe, bo to jedynie odkłada problem na później. Przyszłość ciepłownictwa to opieranie się na kilku źródłach energii, zdywersyfikowanych technologicznie, jak najmniej emisyjnych. Zanim wprowadzone zostaną technologie wodorowe, rozwiązaniem może być gaz w połączeniu z odnawialnymi źródłami czy spalarnią odpadów.
 • PGNiG rozpoczęło wiercenie na złożu Duva

  PGNiG rozpoczęło wiercenie na złożu Duva

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva w norweskiej części Morza Północnego. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
 • Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez prezesa URE

  Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez prezesa URE

  Po raz pierwszy od 2019 roku rachunki za gaz zwyżkują. Wzrost cen w zmienionej taryfie wynosi 5,6 proc.
 • Topnieją zapasy gazu w Europie

  Topnieją zapasy gazu w Europie

  W Europie mocno spadły zapasy gazu, są one poniżej średniej z pięciu lat. To dobra wiadomość dla eksporterów LNG, ale również dla rosyjskiego Gazpromu. Producenci gazu mogą liczyć na stosunkowo wysoki popyt, a co za tym idzie korzystne ceny, również poza ścisłym sezonem grzewczym, w okresie wiosenno-letnim.
 • Niedźwiedzia jama pod własnym domem. Do odkrycia doprowadził wyciek gazu

  Niedźwiedzia jama pod własnym domem. Do odkrycia doprowadził wyciek gazu

  Niecodziennego odkrycia dokonali pracownicy firmy obsługującej instalacje gazowe. Zostali oni wezwani przez właściciela nieruchomości, w celu zatrzymania niekontrolowane wycieku błękitnego paliwa. Gdy zajrzeli pod budynek, znaleźli tam olbrzymiego niedźwiedzia śpiącego wraz z młodymi.
 • Gaz będzie jeszcze kluczowy przez wiele lat

  Gaz będzie jeszcze kluczowy przez wiele lat

  Przez najbliższych dwadzieścia lat gaz będzie odgrywał w Polsce istotną rolę, dlatego inwestycje w infrastrukturę gazową, jak gazociąg Baltic Pipe czy rozbudowa połączeń gazowych w kraju, są uzasadnione. Bez gazu trudno będzie transformować energetykę, a jeszcze trudniej ciepłownictwo - uważają minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz były premier, obecnie europoseł, Jerzy Buzek.
 • Rosja rozważa nowe projekty energetyczne na Jamale

  Rosja rozważa nowe projekty energetyczne na Jamale

  Rosja rozważa nowe projekty na bogatym w złoża gazu Półwyspie Jamalskim; koncerny energetyczne mają do połowy marca przedstawić rządowi swoje propozycje wykorzystania tych zasobów. Mowa jest o projektach petrochemicznych i zakładach LNG.
 • CRPA rewolucją dla podmiotów wyrobów akcyzowych

  CRPA rewolucją dla podmiotów wyrobów akcyzowych

  Termin zgłoszeń do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (CRPA) upływa 30 czerwca br. - przypomina Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. To wielka zmiana uszczelniająca cały system podatku akcyzowego.

Filmy - Gaz (42)

 • Rok 2020 zakończył się porażką Gazpromu

  2020 rok skończył się strategiczną porażką Gazpromu, ponieważ budowa gazociągu Nord Stream 2 przez niemal cały rok była zablokowana. Teraz najważniejszą datą dla tej inwestycji jest 15 styczeń.
 • Dlaczego ceny gazu ziemnego rosną w wyjątkowym tempie

  Ceny gazu ziemnego biją rekordy. To skutek bardzo szybko rosnącego popytu. Przed nami dalsze wzrosty cen.
 • Zobacz jak działa kopalnia gazu

  Zobacz, jak działa kopalnia gazu (Interia TV).
 • Gaz z USA coraz bardziej konkurencyjny dla surowca z Rosji

  Rosjanie w swojej strategii uznali takie kraje, jak Ukraina i Polska, za niewiarygodne – co powinniśmy odebrać jako komplement. Rola rurociągów, którymi do tej pory ze wschodu na zachód tłoczony był gaz, będzie maleć. Idea budowy Nord Stream jest bajpasem istniejącej już infrastruktury. PGNiG podpisało ostatnio średnioterminowy kontrakt na dostawę gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Jak deklaruje spółka, jego cena nie odbiega on średnich cen gazu będącego w systemie do tej pory. – Rosjanie dotychczas oczekiwali, że będziemy po minimalnych albo zerowych kosztach transferować gaz po naszym terytorium. Scenariusz ten już się jednak kończy – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego.