Gaz

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
gaz ,

Artykuły - Gaz (107)

 • Tegoroczna zima, czyli żniwa dla Gazpromu

  Tegoroczna zima, czyli żniwa dla Gazpromu

  Tegoroczna zima była dla Gazpromu udana ze względu na korzystne ceny gazu i wysokie wolumeny sprzedaży. Nawet w marcu, który jest już zaliczany do miesięcy wiosennych, sprzedaż utrzymywała się na poziomach z miesięcy zimowych. A to nie koniec sezonu, bo teraz Europa przystąpi do zatłaczania magazynów, które w czasie ostatnich mrozów gwałtownie pustoszały.
 • PGNiG zainteresowany wydobyciem gazu na Ukrainie

  PGNiG zainteresowany wydobyciem gazu na Ukrainie

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraiński Naftogaz podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy poszukiwaniu i eksploatacji ukraińskich zasobów węglowodorów. Na Ukrainie znajdują się duże zasoby gazu ziemnego.
 • Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  W 2020 roku światowy popyt na LNG wzrósł nieznacznie, do 360 mln ton, mimo trwającej pandemii i słabej kondycji światowych gospodarek. Chiny i Indie zwiększyły zapotrzebowanie na gaz skroplony o 11 proc. Biorąc pod uwagę zapowiedzianą przez Chiny redukcję emisji CO2, popyt na LNG w tym kraju będzie się dalej zwiększał. Shell przewiduje, że globalne zapotrzebowanie na LNG osiągnie 700 mln ton do 2040 roku.
 • Rekordowy eksport Gazpromu w styczniu

  Rekordowy eksport Gazpromu w styczniu

  W styczniu Gazprom wyeksportował do tzw. "dalekiej zagranicy" rekordową dla tego miesiąca ilość gazu - 19,4 mld m sześc., czyli o ponad 45 proc. więcej niż w styczniu zeszłego roku. Jak podaje spółka, eksport do samej Polski wzrósł w styczniu, rok do roku, o prawie 90 proc. To w dużej mierze zasługa ostrzejszej zimy.
 • Nord Stream 2 raczej zostanie dokończony

  Nord Stream 2 raczej zostanie dokończony

  Niemcy i Rosja są zdeterminowane, by ukończyć budowę Nord Stream 2. Inwestycja jest gotowa w około 95 proc., trudno sobie wyobrazić, by projekt przerwano na tym etapie. W ostatnim czasie Niemcy aktywniej bronią gazociągu. Niemieckie media piszą o możliwym zniesieniu sankcji przez USA, jeśli Niemcy przedstawią propozycje rozwiązań zapewniających Europie bezpieczeństwo energetyczne. Wygląda na to, że inwestycja zostanie zrealizowana.
 • Minister klimatu apeluje o wstrzymanie budowy Nord Stream 2

  Minister klimatu apeluje o wstrzymanie budowy Nord Stream 2

  Budowa Nord-Stream 2 uzależni Europę od rosyjskiego gazu, co godzi w zasady konkurencji. Inwestycja narusza też bezpieczeństwo energetyczne regionu Europy Środkowo-Wschodniej - informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, apelując do państw UE i instytucji europejskich o podjęcie kroków, które miałyby zapobiec takiemu scenariuszowi.
 • Orlen wydobywa gaz na Podkarpaciu

  Orlen wydobywa gaz na Podkarpaciu

  Orlen uruchomił pierwszą własną kopalnię gazu ziemnego. To kopalnia Bystrowice na Podkarpaciu. Do systemu przesyłowego z nowego złoża trafiło już ponad 2 mln m sześc. surowca. Jeszcze w tym roku na Podkarpaciu planowane są kolejne odwierty rozpoznawcze.
 • Rządowa strategia wodorowa nabiera rozpędu

  Rządowa strategia wodorowa nabiera rozpędu

  Rząd planuje uchwałę w sprawie przyjęcia "Polskiej strategii wodorowej" w pierwszym kwartale tego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych. Zgodnie z założeniami dokumentu, wodór ma być stosowany w energetyce, przemyśle i transporcie, zmniejszając emisje w tych sektorach. Dlatego trzeba stworzyć odpowiednie otoczenie prawne, by umożliwić rozwój technologii wodorowych w Polsce.
 • Biogaz uzupełni miks energetyczny

  Biogaz uzupełni miks energetyczny

  Biogazownie to szansa na zróżnicowanie miksu energetycznego w Polsce - są niezależne pogodowo, zagospodarowują odpady, dostarczają ekologiczne nawozy i zapobiegają emisji metanu. Biogaz można stosować jako paliwo oraz nośnik lub magazyn energii w sektorach takich jak przemysł, transport czy energetyka. Rynek biogazu w Polsce na razie jest niewielki, ale to się zmieni. Inwestycje w biogazownie zapowiadają m.in. takie koncerny jak PGNiG czy PKN Orlen.