gatunki zagrożone

Artykuły - Gatunki zagrożone (13)

Filmy - Gatunki zagrożone (6)

 • Dlaczego żyrafom grozi wyginięcie?

  Ponad milion lat temu na terenach obecnej Kenii pojawiły się pierwsze żyrafy. Dziś żyje tu największa liczba podgatunków tych zwierząt, ale ich przyszłość jest niepewna. Te żyjące na wschodzie kraju już są zagrożone wyginięciem. - W ciągu ostatnich 15 lat w całej Afryce populacja żyraf zmniejszyła się aż o 40%! - komentuje John Doherty, kierownik projektu Reticulated Giraffe Project. Niestety, nie wszyscy przejmują się losem tych zwierząt. Według kenijskich pasterzy duże i powolne żyrafy stanowią znakomite źródło mięsa. Czy grozi im zatem całkowite wyginięcie?
 • To nasz sukces! Możemy się chwalić w Europie

  Konie huculskie to rasa wywodząca się z Huculszczyzny w Karpatach Wschodnich. Niegdyś obszar ten wchodził w skład wschodnich rubieży Polski, obecnie jest to teren zachodniej Ukrainy. Po II wonie światowej zwierzęta te były zagrożone wyginięciem. Udało się jednak temu zapobiec. Konie huculskie znane są ze swojej wytrzymałości. Nieduże ale silne hucuły, niegdyś wykorzystywane głównie do pracy w polu i transportu broni, dziś stanowią atrakcję turystyczną. Bez trudu radzą sobie w każdym terenie, więc idealnie nadają się do długich, górskich wycieczek. Po roku 1945 polscy hodowcy podjęli udaną próbę zachowania tej rasy. – Wtedy w całej Polsce było nie więcej niż 100 klaczy, dziś jest ich ok. 1460 – mówi Władysław Brejta, pracownik Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa. Co stanowi ok. 60% europejskiego pogłowia tych koni – dodaje. Polsko-ukraiński projekt zachowania rasy konia huculskiego wsparła Unia Europejska. Pieniądze są przeznaczane głownie na szkolenie przyszłych hodowców.
 • Są piękne. Bez człowieka nie przetrwają

  Mimo gigantycznych rozmiarów, potrzebują ludzkiej pomocy, aby przetrwać. Mowa o słoniach zamieszkujących południowo-zachodnią część Wybrzeża Kości Słoniowej. Ekolodzy muszą schwytać i przetransportować około tuzina tych zwierząt - oczywiście, dla ich dobra. Słonie narażone są bowiem na ogromne niebezpieczeństwo ze strony kłusowników, ale nie tylko…
 • Giną w straszny sposób. Jak je ratować?

  Kiwi - nielot będący symbolem Nowej Zelandii - wygląda tak, że aż chce się go przytulić. Niestety, ogromna większość tych ptaków żyjących na wolności nigdy nie osiąga wieku dorosłego. Zagrażają im zwierzęta sprowadzone niegdyś na Nową Zelandię przez człowieka. Dziś człowiek stara się naprawić ten błąd - i walczy o odbudowanie populacji kiwi. W specjalnych wylęgarniach, w bezpiecznych warunkach, na świat przychodzą pisklęta, które następnie trafiają w dziewicze rejony archipelagu, gdzie mogą się spokojnie rozwijać i rozmnażać.