fundusze inwestycyjne

Artykuły - Fundusze inwestycyjne (569)

 • Fundusze akcyjne nadal cieszyły się zainteresowaniem - IZFiA

  Fundusze akcyjne nadal cieszyły się zainteresowaniem - IZFiA

  Kwiecień był dwunastym miesiącem z rzędu, w którym saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych było dodatnie i wyniosło 2,3 mld zł - podano w raporcie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
 • Prezes PFR Paweł Borys ostrzega

  Prezes PFR Paweł Borys ostrzega

  Dywersyfikacja źródeł zabezpieczenia na starość jest krytycznie istotna dla bezpieczeństwa finansowego Polaków - napisał we wtorek na Twitterze prezes PFR Paweł Borys. Jego zdaniem niedobrze, że opóźnia się reforma OFE i upowszechnienie IKE.
 • Projekt piłkarskiej Superligi to gra wielkiego kapitału

  Projekt piłkarskiej Superligi to gra wielkiego kapitału

  JPMorgan Chase - bank inwestycyjny z Nowego Jorku - wchodzi w projekt futbolowej Superligi z kwotą 4,8 mld dolarów (4 mld euro). Pomysł wywołał burzę w piłkarskim świecie.
 • Popularność ASI nie przestaje rosnąć

  Popularność ASI nie przestaje rosnąć

  Wprowadzona w 2016 roku do polskiego porządku prawnego formuła ASI coraz bardziej zyskuje na popularności.
 • Fundusze inwestycyjne wejdą na rynek kryptowalut

  Fundusze inwestycyjne wejdą na rynek kryptowalut

  Rynek funduszy inwestycyjnych przygotowuje się do wejścia na rynek kryptowalut. Jak podaje Saxo Bank, Morgan Stanley ma zaoferować zamożnym klientom dostęp do trzech funduszy bitcoinowych.
 • TFI : Atrakcyjne fundusze inwestycyjne biją rekordy

  TFI : Atrakcyjne fundusze inwestycyjne biją rekordy

  W lutym saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych przekroczyło 4,6 mld zł. Wciąż największą popularnością cieszą się fundusze dłużne, ale to akcyjne notują rekordy. Wartość aktywów netto (NAV) wzrosła w lutym o 5,1 mld zł, czyli o 1,8 proc. do 290,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Pomimo spadków wycen obligacji, aktywa funduszy dłużnych wzrosły do rekordowego poziomu 117,8 mld zł.
 • TFI: Saldo funduszy w styczniu – trzeci najlepszy miesiąc w historii

  TFI: Saldo funduszy w styczniu – trzeci najlepszy miesiąc w historii

  W styczniu saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych wyniosło ponad 4,8 mld zł. W przypadku funduszy detalicznych to trzeci najlepszy wynik w historii. Koniec roku dla funduszy inwestycyjnych był bardzo udany, ale początek 2021 r. jeszcze lepszy - Aktywa netto zwiększyły się o +5 mld i wyniosły na koniec stycznia ponad 285 mld.
 • PKO TFI: Najwyższe aktywa w historii

  PKO TFI: Najwyższe aktywa w historii

  W lutym 2021 r. wartość aktywów zarządzanych przez PKO TFI przekroczyła 36 mld zł. W ciągu ostatnich 10 miesięcy towarzystwo pozyskało 8 mld zł. Tym samym aktywa tego TFI przekroczyły dotychczasowy najwyższy w historii poziom z grudnia 2018 r.
 • MF czeka na opinie podatników dot. VAT w usługach TFI

  MF czeka na opinie podatników dot. VAT w usługach TFI

  Ministerstwo Finansów czeka na opinie podatników dot. VAT w usługach zarządzania funduszami inwestycyjnymi. W zeszłym tygodniu rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące zwolnienia z VAT tych usług - poinformował resort.
 • Buczek: ​Quercus chce przejąć Xelion z pieniędzy z emisji akcji; planuje podzielić się zyskiem za 2020 r.

  Buczek: ​Quercus chce przejąć Xelion z pieniędzy z emisji akcji; planuje podzielić się zyskiem za 2020 r.

  Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI powiedział, że pieniądze pozyskane przez Quercus TFI z przeprowadzonej na koniec stycznia emisji akcji wystarczą na pokrycie w całości kosztów przejęcia DI Xelion, którego finalizacja powinna nastąpić jeszcze w tym roku. Buczek dodał, że dzięki temu spółka będzie mogła podzielić się z akcjonariuszami zyskiem wypracowanym w 2020 r.

Filmy - Fundusze inwestycyjne (8)

 • Niełatwe czasy dla obligacyjnych funduszy inwestycyjnych

  Nadchodzące lata będą wymagały od funduszy inwestycyjnych znacznie większego wysiłku i nowatorskiego podejścia do zarządzania portfelami obligacji. Pieniądze klientów będzie znacznie trudniej pomnożyć. Trudniej też będzie na tym zarabiać na taką skalę jak kilka lat temu czy choćby w bardzo korzystnym 2014 roku. Fundusze inwestycyjne, które będą tylko kopiowały portfele innych, mogą mieć niebawem problem z przyciągnięciem inwestorów. O ile jeszcze w 2014 roku obligacje skarbowe cieszyły się dużym powodzeniem, o tyle obecnie ich rentowność spadła do bardzo niskiego poziomu. Cały czas są one dobrą alternatywą dla lokat bankowych, jednak na 6-7-proc. zwroty z inwestycji nie ma co liczyć ani dziś, ani w najbliższej przyszłości. – Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wzrost gospodarczy jest znacznie niższy niż miało to miejsce jeszcze przed kryzysem – podkreśla Paweł Gołębiewski, zarządzający BPH TFI. – Część krajów zamknęła się też na wymianę handlową. Obserwujemy do tego bardzo silne redukcje stopy bazowej ze strony głównych banków centralnych, często blisko zera, a również długoterminowe rentowności obligacji skarbowych, zarówno nominalne, jak i realne, oscylują blisko zera.
 • Polacy wracają do funduszy inwestycyjnych

  Rośnie zainteresowanie Polaków funduszami inwestycyjnymi. Obecnie już niespełna 20 procent z nas posiada jednostki funduszy inwestycyjnych, a kolejne 9 procent przymierza się do ich zakupu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Deutsche Banku. Do rosnącej popularności TFI przyczynia się coraz niższe oprocentowanie lokat i coraz większa wiedza na temat różnych metod inwestowania. Z badania Deutsche Banku wynika, że inwestowaniem w fundusze zainteresowani są głównie ludzie dobrze zarabiający. Wśród tych, którzy zarabiają miesięcznie poniżej 3 tys. zł, jednostki udziału posiada ok. 11 proc. Dla zarabiających więcej niż 3 tys. zł średnia ta wynosi już 46 proc. Wśród Polaków z zarobkami w przedziale 4-4,9 tys. zł oszczędności w funduszach trzyma ponad połowa ankietowanych (prawie 52 proc.). - Wśród Polaków nadal jest przekonanie, że aby inwestować w fundusze, trzeba mieć duże kwoty. Tymczasem jest to nieprawda. W zależności od funduszy minimalna kwota to może być nawet 50, 100 lub 150 zł. Przy pierwszej wpłacie czasami jest to większa kwota. Po raz kolejny musimy obalić mity związane z inwestowaniem w fundusze – mówi Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej Deutsche Banku. Przed inwestycją w fundusze powstrzymuje Polaków głównie obawa przed porażką. Ponad 38 proc. ankietowanych obawia się utraty kapitału, podobna grupa ocenia, że brak jej wolnych środków do zainwestowania. Postrzegają je jako produkt wymagający dużej wiedzy o rynku – stwierdziło tak 37 proc. pytanych. Z badań wynika, że Polacy mają umiarkowaną skłonność do ryzyka. Jako społeczeństwo indywidualistyczne jesteśmy znacznie roztropniejsi w inwestycjach od społeczeństw kolektywistycznych, jakie tworzą mieszkańcy Azji. Mamy też złe doświadczenia historyczne i nie ufamy instytucjom.
 • "Nasze społeczeństwo się bogaci"

  Spadające stopy procentowe powodują, że klienci chętnie szukają nowych rozwiązań finansowych. Chcą tym samym osiągnąć wyższy zysk z inwestycji - mówi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Private Banking w Deutsche Bank.
 • Właściwe strategie inwestycyjne na instrumentach pochodnych szansą na dobre zyski

  Inwestycje w opcje i kontrakty terminowe mogą zwiększyć wolumen transakcji na warszawskiej giełdzie. Doradcy inwestycyjni podkreślają, że właściwe strategie inwestowania mogą przynieść znacznie wyższe zyski niż odsetki osiągane w bankach czy wypracowywane przez fundusze inwestycyjne. By zmniejszyć ryzyko, należy jednak dywersyfikować inwestycje. – Z mojego punktu widzenia to jest największe rozczarowanie, że instrumenty, jak futures i opcje, nie przyjęły się, ich wolumen jest niski. Zróbmy coś, żeby uaktywnić ten rynek, bo to jest jedna z dróg, dzięki której inwestorzy mogą zarobić i spekulanci mogą zarobić. Szkoda, że jest ta stagnacja. Miejmy nadzieję, że to się ruszy – ocenia Zenon Komar, doradca i bankier inwestycyjny.