fundusze inwestycyjne

Artykuły - Fundusze inwestycyjne (553)

 • TFI: Jak sprawdzić, czy fundusz dobrze zarządza naszymi aktywami?

  TFI: Jak sprawdzić, czy fundusz dobrze zarządza naszymi aktywami?

  Na rynku coraz częściej pojawiają się sygnały o kłopotach osób, które zainwestowały w fundusze aktywów niepublicznych. Już kilka tego typu instytucji przestało wypłacać środki lub zredukowało wypłaty nawet o 90 proc. Występują również nieprawidłowości w zarządzaniu lub wycenie aktywów.
 • KE chce ucywilizować kryptoaktywa

  KE chce ucywilizować kryptoaktywa

  Komisja Europejska zaproponowała w tym tygodniu wprowadzenie w UE po raz pierwszy przepisów dotyczących kryptoaktywów. Zdaniem analityków emitentów takich aktywów i dostawców usług, konieczna będzie rejestracja podmiotu w państwie członkowskim UE.
 • TFI: Wyniki funduszy inwestycyjnych w sierpniu

  TFI: Wyniki funduszy inwestycyjnych w sierpniu

  To był najlepszy sierpień na amerykańskim rynku akcji od lat 80. ubiegłego wieku, z czego skorzystali klienci funduszy inwestujących w takie spółki jak Apple, Facebook czy Amazon. Dobre wyniki wypracowało wiele funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (średnio +3,3 proc.), dzięki tzw. spółkom covidowym, korzystających na pandemii. Wszystkie fundusze z tej grupy wypracowały w sierpniu zysk, a najlepiej poradził sobie Investor Top 25 Małych Spółek.
 • TFI oparte na metalach szlachetnych bezkonkurencyjne

  TFI oparte na metalach szlachetnych bezkonkurencyjne

  Jak wynika z raportu Analiz.pl ​w lipcu najwyższy wynik wypracowały fundusze metali szlachetnych. Z najwyższą średnią stopą zwrotu, na poziomie 11,2 proc., wypracowała grupa funduszy rynku surowców, skupiająca się na metalach szlachetnych - wynika z podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach.
 • Weksle inwestycyjne - ostrzeżenie UOKiK

  Weksle inwestycyjne - ostrzeżenie UOKiK

  Jak podał w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny, urząd ostrzega konsumentów przed lokowaniem pieniędzy w weksle inwestycyjne wystawiane przez Fundusz Hipoteczny Yanok z Krakowa.
 • ​Firmę Lartiq ukarano 7,2 mln zł za wprowadzanie konsumentów w błąd

  ​Firmę Lartiq ukarano 7,2 mln zł za wprowadzanie konsumentów w błąd

  Spółka Lartiq (dawniej Trigon) wprowadzała konsumentów w błąd, oferując fundusze inwestycyjne - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na Lartiq ponad 7,2 mln zł kary.
 • Czarne chmury nad inwestorami FIZ AN. KNF: Trwają kontrole w wybranych funduszach!

  Czarne chmury nad inwestorami FIZ AN. KNF: Trwają kontrole w wybranych funduszach!

  Eksperci ostrzegają przed nowym ryzykiem inwestycyjnym
 • TFI. Prawie 10 mld złotych napłynęło do funduszy!

  TFI. Prawie 10 mld złotych napłynęło do funduszy!

  Wartość aktywów w funduszach inwestycyjnych wzrosła w czerwcu o 9,4 mld zł, czyli o 3,9 proc. do 252,7 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IZFiA oraz Analiz .pl. Pod względem wartości największy wzrost odnotowały fundusze dłużne. Trzeci miesiąc z rzędu rosły aktywa funduszy akcji.
 • TFI: Fundusze inwestycyjne kupiły w kwietniu akcje za ok. 369 mln zł - Trigon DM

  TFI: Fundusze inwestycyjne kupiły w kwietniu akcje za ok. 369 mln zł - Trigon DM

  Z funduszy obligacyjnych i pieniężnych odpłynęło 3,4 mld zł
 • Fundusze inwestycyjne: Największe odpływy w historii branży TFI

  Fundusze inwestycyjne: Największe odpływy w historii branży TFI

  Rynek funduszy inwestycyjnych ma za sobą jeden z największych załamań w historii tej branży. O dziwo nie dotknęły tak bardzo funduszy akcji polskich, w większym stopniu dotyczyły funduszy akcji zagranicznych. Dotknięte zostały głównie kategorie, które w ostatnich miesiącach notowały napływy, takie jak fundusze stabilnego wzrostu, czy akcji małych i średnich spółek - napisano w raporcie Trigon DM. Zdanych IZFiA z Polski inwestorzy portfelowi wycofali prawie 30 mld złotych.

Filmy - Fundusze inwestycyjne (8)

 • Niełatwe czasy dla obligacyjnych funduszy inwestycyjnych

  Nadchodzące lata będą wymagały od funduszy inwestycyjnych znacznie większego wysiłku i nowatorskiego podejścia do zarządzania portfelami obligacji. Pieniądze klientów będzie znacznie trudniej pomnożyć. Trudniej też będzie na tym zarabiać na taką skalę jak kilka lat temu czy choćby w bardzo korzystnym 2014 roku. Fundusze inwestycyjne, które będą tylko kopiowały portfele innych, mogą mieć niebawem problem z przyciągnięciem inwestorów. O ile jeszcze w 2014 roku obligacje skarbowe cieszyły się dużym powodzeniem, o tyle obecnie ich rentowność spadła do bardzo niskiego poziomu. Cały czas są one dobrą alternatywą dla lokat bankowych, jednak na 6-7-proc. zwroty z inwestycji nie ma co liczyć ani dziś, ani w najbliższej przyszłości. – Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wzrost gospodarczy jest znacznie niższy niż miało to miejsce jeszcze przed kryzysem – podkreśla Paweł Gołębiewski, zarządzający BPH TFI. – Część krajów zamknęła się też na wymianę handlową. Obserwujemy do tego bardzo silne redukcje stopy bazowej ze strony głównych banków centralnych, często blisko zera, a również długoterminowe rentowności obligacji skarbowych, zarówno nominalne, jak i realne, oscylują blisko zera.
 • Polacy wracają do funduszy inwestycyjnych

  Rośnie zainteresowanie Polaków funduszami inwestycyjnymi. Obecnie już niespełna 20 procent z nas posiada jednostki funduszy inwestycyjnych, a kolejne 9 procent przymierza się do ich zakupu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Deutsche Banku. Do rosnącej popularności TFI przyczynia się coraz niższe oprocentowanie lokat i coraz większa wiedza na temat różnych metod inwestowania. Z badania Deutsche Banku wynika, że inwestowaniem w fundusze zainteresowani są głównie ludzie dobrze zarabiający. Wśród tych, którzy zarabiają miesięcznie poniżej 3 tys. zł, jednostki udziału posiada ok. 11 proc. Dla zarabiających więcej niż 3 tys. zł średnia ta wynosi już 46 proc. Wśród Polaków z zarobkami w przedziale 4-4,9 tys. zł oszczędności w funduszach trzyma ponad połowa ankietowanych (prawie 52 proc.). - Wśród Polaków nadal jest przekonanie, że aby inwestować w fundusze, trzeba mieć duże kwoty. Tymczasem jest to nieprawda. W zależności od funduszy minimalna kwota to może być nawet 50, 100 lub 150 zł. Przy pierwszej wpłacie czasami jest to większa kwota. Po raz kolejny musimy obalić mity związane z inwestowaniem w fundusze – mówi Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej Deutsche Banku. Przed inwestycją w fundusze powstrzymuje Polaków głównie obawa przed porażką. Ponad 38 proc. ankietowanych obawia się utraty kapitału, podobna grupa ocenia, że brak jej wolnych środków do zainwestowania. Postrzegają je jako produkt wymagający dużej wiedzy o rynku – stwierdziło tak 37 proc. pytanych. Z badań wynika, że Polacy mają umiarkowaną skłonność do ryzyka. Jako społeczeństwo indywidualistyczne jesteśmy znacznie roztropniejsi w inwestycjach od społeczeństw kolektywistycznych, jakie tworzą mieszkańcy Azji. Mamy też złe doświadczenia historyczne i nie ufamy instytucjom.
 • "Nasze społeczeństwo się bogaci"

  Spadające stopy procentowe powodują, że klienci chętnie szukają nowych rozwiązań finansowych. Chcą tym samym osiągnąć wyższy zysk z inwestycji - mówi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Private Banking w Deutsche Bank.
 • Właściwe strategie inwestycyjne na instrumentach pochodnych szansą na dobre zyski

  Inwestycje w opcje i kontrakty terminowe mogą zwiększyć wolumen transakcji na warszawskiej giełdzie. Doradcy inwestycyjni podkreślają, że właściwe strategie inwestowania mogą przynieść znacznie wyższe zyski niż odsetki osiągane w bankach czy wypracowywane przez fundusze inwestycyjne. By zmniejszyć ryzyko, należy jednak dywersyfikować inwestycje. – Z mojego punktu widzenia to jest największe rozczarowanie, że instrumenty, jak futures i opcje, nie przyjęły się, ich wolumen jest niski. Zróbmy coś, żeby uaktywnić ten rynek, bo to jest jedna z dróg, dzięki której inwestorzy mogą zarobić i spekulanci mogą zarobić. Szkoda, że jest ta stagnacja. Miejmy nadzieję, że to się ruszy – ocenia Zenon Komar, doradca i bankier inwestycyjny.