fundusze inwestycyjne

Artykuły - Fundusze inwestycyjne (4)

 • Universal-Investment debiutuje na polskim rynku i otwiera oddział w Polsce

  Universal-Investment debiutuje na polskim rynku i otwiera oddział w Polsce

  Universal-Investment otworzył swój w pełni zintegrowanym ze spółką-matką, oddział w Krakowie. Docelowo utworzone zostanie około 150 miejsc pracy. Universal-Investment jest największym niezależnym dostawcą produktów inwestycyjnych oraz usług związanych z administracją funduszy inwestorów instytucjonalnych i podmiotów zarządzających aktywami w regionie państw niemieckojęzycznych.
 • Wrzesień przyniósł wyraźne przesilenie na TFI

  Wrzesień przyniósł wyraźne przesilenie na TFI

  Wrzesień przyniósł wyraźne przesilenie, jeśli chodzi o bilans sprzedaży funduszy. Saldo wpłat i wypłat wyniosło -3,5 mld zł netto. Natomiast z funduszy gotówkowych wycofano -0,4 mld zł .
 • Prezes Altus TFI: Rynek funduszy czeka państwowy oligopol

  Prezes Altus TFI: Rynek funduszy czeka państwowy oligopol

  Kłopoty Altusa nie powinny cieszyć branży TFI, bo fala która uderzyła w nas dociera do innych prywatnych podmiotów. Na rynku zostaną w końcu tylko państwowi gracze - mówi w wywiadzie dla "DGP" Krzysztof Mazurek, prezes Altus TFI. Mieliśmy więc wrzesień i sytuację, w której od 60 do 100 proc. klientów funduszu złożyło wniosek o wykupienie ich certyfikatów. Nie znam takiej sytuacji z rynku, żeby w ciągu jednego miesiąca tylu klientów przyszło do instytucji finansowej i powiedziało: oddajcie mi moje pieniądze.
 • Chmury nad rynkiem TFI, dojdzie do dużych zmian

  Chmury nad rynkiem TFI, dojdzie do dużych zmian

  Opłaty za zarządzanie, zmiana metod wyceny portfela, zachęty dla dystrybutorów oraz konieczność zmian nazewnictwa funduszy to "czarne chmury ", które mogą wkrótce diametralnie zmienić rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce - uważa Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI.
 • NBP proponuje większą obniżkę opłat za zarządzanie aktywami TFI

  NBP proponuje większą obniżkę opłat za zarządzanie aktywami TFI

  NBP proponuje większą obniżkę za zarządzanie aktywami przez TFI, docelowo do 1,5 proc. - napisał bank centralny w opinii do projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów.
 • Rybiec, iWealth: Sprawa Altusa źle wpłynie na branżę, część klientów może zrezygnować z TFI

  - Sytuacja wokół Altus TFI może negatywnie wpłynąć na zaufanie do branży i całego sektora finansowego - ocenił Marek Rybiec, prezes iWealth Management. Dodał, że wielu klientów może zdecydować się na zmianę instytucji zarządzającej ich środkami, a być może w ogóle zrezygnować z inwestowania w fundusze.
 • TFI: Odwilż na giełdach przyniosła zyski

  TFI: Odwilż na giełdach przyniosła zyski

  Dzięki sprzyjającej sytuacji na światowych giełdach, w tym przede wszystkim polskiej, większość funduszy wypracowała w lipcu dodatnie stopy zwrotu. Aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosły na koniec lipca 281,5 mld zł. Lipiec nie przyniósł zmiany trendu na rynku funduszy polskich akcji. Odpływy netto trwają już 17 miesięcy z rzędu. W lipcu wyniosły 170mln PLN i dotyczyły zarówno funduszy akcji szerokiego rynku (-121 mln PLN), jak i miśs (-50 mln PLN).
 • Polska jednym z czołowych krajów w Europi

  Polska jednym z czołowych krajów w Europi

  - W czerwcu br. stopa bezrobocia w Polsce zgodnie z danymi GUS osiągnęła 5,9 proc. Optymistyczne wnioski można znaleźć także w majowym raporcie Eurostatu, wg którego Polska z wynikiem 3,8 proc. była 4. europejskim krajem z najniższym odsetkiem osób bezrobotnych.
 • Afera GetBack: Pośrednicy mogą być skutecznie ścigani

  Afera GetBack: Pośrednicy mogą być skutecznie ścigani

  Nie brakuje osób, które straciły na działaniach spółki windykacyjnej GetBack. Niepokój wzbudził też sposób funkcjonowania podmiotów oferujących jej obligacje. Według UKNF-u, tylko do tej pory trafiło do nich ok. 200 skarg w tej sprawie.
 • Fundusze inwestycyjne tracą grube miliardy złotych

  Fundusze inwestycyjne tracą grube miliardy złotych

  Czerwiec przyniósł kolejny spadek wartości aktywów netto, zarządzanych przez krajowe Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym w zarządzanie zmniejszyła się w minionym miesiącu o -1,3%, czyli o -3,8 mld zł do poziomu 280,2 mld zł.

Filmy - Fundusze inwestycyjne (8)

 • Niełatwe czasy dla obligacyjnych funduszy inwestycyjnych

  Nadchodzące lata będą wymagały od funduszy inwestycyjnych znacznie większego wysiłku i nowatorskiego podejścia do zarządzania portfelami obligacji. Pieniądze klientów będzie znacznie trudniej pomnożyć. Trudniej też będzie na tym zarabiać na taką skalę jak kilka lat temu czy choćby w bardzo korzystnym 2014 roku. Fundusze inwestycyjne, które będą tylko kopiowały portfele innych, mogą mieć niebawem problem z przyciągnięciem inwestorów. O ile jeszcze w 2014 roku obligacje skarbowe cieszyły się dużym powodzeniem, o tyle obecnie ich rentowność spadła do bardzo niskiego poziomu. Cały czas są one dobrą alternatywą dla lokat bankowych, jednak na 6-7-proc. zwroty z inwestycji nie ma co liczyć ani dziś, ani w najbliższej przyszłości. – Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wzrost gospodarczy jest znacznie niższy niż miało to miejsce jeszcze przed kryzysem – podkreśla Paweł Gołębiewski, zarządzający BPH TFI. – Część krajów zamknęła się też na wymianę handlową. Obserwujemy do tego bardzo silne redukcje stopy bazowej ze strony głównych banków centralnych, często blisko zera, a również długoterminowe rentowności obligacji skarbowych, zarówno nominalne, jak i realne, oscylują blisko zera.
 • Polacy wracają do funduszy inwestycyjnych

  Rośnie zainteresowanie Polaków funduszami inwestycyjnymi. Obecnie już niespełna 20 procent z nas posiada jednostki funduszy inwestycyjnych, a kolejne 9 procent przymierza się do ich zakupu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Deutsche Banku. Do rosnącej popularności TFI przyczynia się coraz niższe oprocentowanie lokat i coraz większa wiedza na temat różnych metod inwestowania. Z badania Deutsche Banku wynika, że inwestowaniem w fundusze zainteresowani są głównie ludzie dobrze zarabiający. Wśród tych, którzy zarabiają miesięcznie poniżej 3 tys. zł, jednostki udziału posiada ok. 11 proc. Dla zarabiających więcej niż 3 tys. zł średnia ta wynosi już 46 proc. Wśród Polaków z zarobkami w przedziale 4-4,9 tys. zł oszczędności w funduszach trzyma ponad połowa ankietowanych (prawie 52 proc.). - Wśród Polaków nadal jest przekonanie, że aby inwestować w fundusze, trzeba mieć duże kwoty. Tymczasem jest to nieprawda. W zależności od funduszy minimalna kwota to może być nawet 50, 100 lub 150 zł. Przy pierwszej wpłacie czasami jest to większa kwota. Po raz kolejny musimy obalić mity związane z inwestowaniem w fundusze – mówi Monika Szlosek, dyrektor bankowości detalicznej i inwestycyjnej Deutsche Banku. Przed inwestycją w fundusze powstrzymuje Polaków głównie obawa przed porażką. Ponad 38 proc. ankietowanych obawia się utraty kapitału, podobna grupa ocenia, że brak jej wolnych środków do zainwestowania. Postrzegają je jako produkt wymagający dużej wiedzy o rynku – stwierdziło tak 37 proc. pytanych. Z badań wynika, że Polacy mają umiarkowaną skłonność do ryzyka. Jako społeczeństwo indywidualistyczne jesteśmy znacznie roztropniejsi w inwestycjach od społeczeństw kolektywistycznych, jakie tworzą mieszkańcy Azji. Mamy też złe doświadczenia historyczne i nie ufamy instytucjom.
 • "Nasze społeczeństwo się bogaci"

  Spadające stopy procentowe powodują, że klienci chętnie szukają nowych rozwiązań finansowych. Chcą tym samym osiągnąć wyższy zysk z inwestycji - mówi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Private Banking w Deutsche Bank.
 • Właściwe strategie inwestycyjne na instrumentach pochodnych szansą na dobre zyski

  Inwestycje w opcje i kontrakty terminowe mogą zwiększyć wolumen transakcji na warszawskiej giełdzie. Doradcy inwestycyjni podkreślają, że właściwe strategie inwestowania mogą przynieść znacznie wyższe zyski niż odsetki osiągane w bankach czy wypracowywane przez fundusze inwestycyjne. By zmniejszyć ryzyko, należy jednak dywersyfikować inwestycje. – Z mojego punktu widzenia to jest największe rozczarowanie, że instrumenty, jak futures i opcje, nie przyjęły się, ich wolumen jest niski. Zróbmy coś, żeby uaktywnić ten rynek, bo to jest jedna z dróg, dzięki której inwestorzy mogą zarobić i spekulanci mogą zarobić. Szkoda, że jest ta stagnacja. Miejmy nadzieję, że to się ruszy – ocenia Zenon Komar, doradca i bankier inwestycyjny.