fundusz inwestycyjny

Artykuły - Fundusz inwestycyjny (2551)

 • Przejęcie Grupy INEA przez Macquarie European Infrastructure Fund 5

  Przejęcie Grupy INEA przez Macquarie European Infrastructure Fund 5

  W środę w Amsterdamie nastąpiło przejęcie większościowych udziałów w Grupie INEA przez fundusz inwestycyjny Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5). Umowę sprzedaży największego wielkopolskiego operatora telekomunikacyjnego podpisano w grudniu.
 • Zgoda UOKiK na przejęcie INEA

  Zgoda UOKiK na przejęcie INEA

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Grupy INEA przez australijski fundusz inwestycyjny Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5). INEA podała w środę, że w najbliższych latach czeka ją szereg inwestycji i ekspansja poza Wielkopolskę.
 • Rekordowa kara wobec FinCrea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

  Rekordowa kara wobec FinCrea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

  Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła podczas wtorkowego posiedzenia karę pieniężną 5 mln zł na FinCrea Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA z siedzibą we Wrocławiu, a także cofnęła mu zezwolenie na działalność.
 • Wyniki funduszy inwestycyjnych za grudzień

  Wyniki funduszy inwestycyjnych za grudzień

  Ostatni miesiąc burzliwego 2016 roku przyniósł wreszcie nieco wytchnienia na globalnych rynkach. Na giełdach całego świata mieliśmy do czynienia z rajdem św. Mikołaja z prawdziwego zdarzenia. Najwyższe stopy zwrotu osiągnęły fundusze akcji europejskich rynków rozwiniętych i polskich uniwersalnych.
 • Najwięcej zarobili posiadacze prostych funduszy

  Najwięcej zarobili posiadacze prostych funduszy

  W ostatnim roku najwięcej stracili posiadacze funduszy inwestycyjnych o najbardziej skomplikowanych nazwach. Przypadek? Niekoniecznie, bo z drugiej strony zyski liczyli posiadacze funduszy o krótkich nazwach - wynika z danych o niemal 2,5 tys. produktów inwestycyjnych zebranych przez Lion's Bank.
 • Na co uważać wybierając fundusze inwestycyjne?

  Na co uważać wybierając fundusze inwestycyjne?

  Pierwszy fundusz inwestycyjny powstał... w 1774 roku. Stworzył go po krachu na giełdzie w Amsterdamie holenderski kupiec i pośrednik Abraham van Ketwich. Fundusz Eendragt Maakt Magt (jedność daje siłę) inwestował na wszystkich ważniejszych rynkach ówczesnego świata kapitałowego. Podobnie jak czynią to dzisiejsze fundusze. I to właśnie geografia jest pierwszym kryterium ich podziału. Są zatem fundusze rynku krajowego i fundusze rynków zagranicznych.
 • Do naszych firm trafią pieniądze z planu Junckera

  Do naszych firm trafią pieniądze z planu Junckera

  Na podstawie podpisanej w środę umowy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Banku Gospodarstwa Krajowego do naszych firm trafią pierwsze pieniądze z planu Junckera. Ma on rozruszać inwestycje na Starym Kontynencie. Skorzystać z nich może ok. 5 tys. przedsiębiorstw.
 • Hiszpanie zbudowali na Żuławach farmę wiatrową o mocy 40 MW

  Farmę Wiatrową Nowotna otwarto dzisiaj na Żuławach. Składa się na nią dwadzieścia turbin o łącznej mocy 40 MW. Inwestycję warta 273 mln zł przeprowadzono przez fundusz inwestycyjny Taiga Mistral z Hiszpanii, który finansowo wspomógł BOŚ.
 • Skarb Państwa coraz mniej płaci za polskie obligacje

  Skarb Państwa coraz mniej płaci za polskie obligacje

  Oprocentowanie polskich obligacji spadło do rekordowo niskiego poziomu. Nabywcy papierów dwuletnich są gotowi akceptować rentowność poniżej 1,7 proc. To potwierdza, że inwestorzy dobrze oceniają polską gospodarkę, ale jednocześnie jest to zapowiedź gorszych wyników funduszy inwestycyjnych.
 • Jak wycisnąć więcej z funduszy?

  Jak wycisnąć więcej z funduszy?

  Na koniec grudnia ubiegłego roku pieniądze powierzone w zarządzanie działającym w Polsce towarzystwom funduszy inwestycyjnych osiągnęły poziom 209 mld zł. Jak podał portal analizyonline.pl w całym 2014 roku saldo wpłat i wypłat do TFI wyniosło +12,1 mld zł.

Filmy - Fundusz inwestycyjny (1)

 • Idą tłuste lata dla funduszy inwestycyjnych

  Oczekujemy, że w przyszłym roku kolejne kilkadziesiąt miliardów złotych napłynie do funduszy: albo nowych środków, albo środków przenoszonych z depozytów bankowych – mówi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI. – Natomiast trzeba pamiętać, że w złotym okresie 2006-2007 w jednym miesiącu napływały na rynek aktywa rzędu 10 mld złotych i więcej.