fundamenty

Artykuły - Fundamenty (88)

 • Jaki rodzaj fundamentów wybrać do własnego domu? Poradnik praktyczny

  Jaki rodzaj fundamentów wybrać do własnego domu? Poradnik praktyczny

  Rodzaje fundamentów są bardzo ważne - ich wybór to gwarancja pewności, bezpieczeństwa oraz stabilności budowanego domu. Profesjonalnie położona płyta fundamentowa bądź ławy fundamentowe zapewnią udźwignięcie całej konstrukcji budynku, przez co bez obaw będziesz mógł w nim zamieszkać.
 • Jak zaplanować zakup betonu na fundamenty krok po kroku?

  Jak zaplanować zakup betonu na fundamenty krok po kroku?

  Każdy budynek - zarówno jednorodzinny, jak i o innym charakterze - wymaga wylania fundamentów. W ten sposób gwarantujemy doskonałą trwałość inwestycji. Do wykonania fundamentów potrzebne jest zastosowanie odpowiedniej klasy betonu. Dzięki temu budynek będzie spełniał wszystkie normy techniczne.
 • Ubezpiecz dom od fundamentów po psa

  Ubezpiecz dom od fundamentów po psa

  Kiedy wbijamy pierwszą łopatę pod fundamenty nowego domu, radość jest tak duża, że rzadko myślimy o tym, co mu może zagrozić. A właśnie wtedy warto już o tym pomyśleć. O pożarach, przepięciach, kradzieżach, a nawet o psie. Dlatego warto ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie możliwie jak najwcześniej.
 • Czy warto dodatkowo zaizolować fundamenty starego domu?

  Czy warto dodatkowo zaizolować fundamenty starego domu?

  Izolacja pionowa fundamentów pełni ważną rolę ochronną. Zapobiega pojawianiu się zawilgoceń i zabezpiecza ściany przed zagrzybieniem. Niestety w starym budownictwie często rezygnowano z hydroizolacji lub tworzono ją w sposób niewłaściwy. Po latach okazuje się, że konieczna jest ponowna izolacja fundamentów w starym domu. Poniżej podpowiemy, jak ją wykonać i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć.
 • Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

  Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

  W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Płyta fundamentowa zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania może być dość atrakcyjna. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy etapy jej budowy, oszacujemy czas wykonania oraz przybliżony koszt.
 • Budowa domu: Płyta czy ława fundamentowa?

  Budowa domu: Płyta czy ława fundamentowa?

  Fundament to podstawa każdego domu. Parę lat temu dominowały tradycyjne ławy fundamentowe, dziś coraz częściej decydujemy się na zastosowanie płyt. Zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się z wadami i zaletami tych rozwiązań. Znaczenie będzie też mieć ich aspekt ekonomiczny.
 • Zawirowania rynkowe w niewielkim stopniu dotykają Polskę dzięki fundamentom gospodarczym - Raczko

  Zawirowania rynkowe w niewielkim stopniu dotykają Polskę dzięki fundamentom gospodarczym - Raczko

  W ocenie Andrzeja Raczki z zarządu NBP, obserwowane zawirowania na rynkach finansowych dotykają Polskę jedynie w niewielkim stopniu, dzięki większej uwadze jaką inwestorzy zwracają na fundamenty gospodarcze.
 • Powstanie fabryka fundamentów morskich wież wiatrowych

  Powstanie fabryka fundamentów morskich wież wiatrowych

  Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia sprzedała blisko 21 ha swoich gruntów. Na tym terenie ma powstać za 75 mln euro fabryka produkującą fundamenty morskich wież wiatrowych.
 • Fundamenty rzymskiego pałacu odkryto w Kolonii

  Podczas prac archeologicznych w Kolonii w Niemczech odkryto ruiny późnoantycznego pałacu rzymskiego namiestnika - podała agencja dpa.
 • Obecna aprecjacja złotego powinna być trwałą tendencją

  Obecna aprecjacja złotego powinna być trwałą tendencją

  - Polskiej walucie atak spekulacyjny raczej nie zagraża - uważa Anna Zielińska-Głębocka, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że choć ona o wyraźnym trendzie aprecjacyjnym jeszcze nie odważyłaby się mówić, fundamenty polskiej gospodarki wskazują, że obecna aprecjacja PLN powinna być trwałą tendencją.