frankowicze

Artykuły - Frankowicze (12)

 • Frankowicze znowu dostaną po kieszeni? Eksperci: Tym razem KE może wywołać chaos

  Frankowicze znowu dostaną po kieszeni? Eksperci: Tym razem KE może wywołać chaos

  Według części ekspertów, prezydencki projekt ustawy dla tzw. frankowiczów zawiera regulacje, które ewidentnie wiążą się z pomocą publiczną. Dlatego właśnie prawnicy Konfederacji Lewiatan chcą, aby rząd pilnie notyfikował projekt ustawy frankowej do KE. Ich zdaniem, działanie z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć kłopotów. Bez tego powstanie ryzyko obowiązku zwrotu otrzymanej pomocy wraz z odsetkami przez kredytodawców. To z kolei mogłoby prowadzić do ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa oraz podważałoby wizerunek Polski wśród zagranicznych inwestorów.
 • Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro były bardziej opłacalne

  Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro były bardziej opłacalne

  Raty kredytów we frankach szwajcarskich są dużo wyższe niż w złotych. Siedemset tysięcy rodzin nadal jest w ciężkiej sytuacji. Czy mogą oni liczyć na ulgi i czy rządzący pomogą im w spłatach kredytów?
 • Sprawa franków coraz dalej od rozwiązania

  Sprawa franków coraz dalej od rozwiązania

  Na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu Sejmu posiedzeniu posłowie prawdopodobnie po raz kolejny nie zajmą się ustawą o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - powiedział w rozmowie z Interią przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Andrzej Szlachta.
 • Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro okazały się bardziej opłacalne

  Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro okazały się bardziej opłacalne

  Raty kredytów we frankach szwajcarskich są dużo wyższe niż w złotych. Siedemset tysięcy rodzin nadal jest w ciężkiej sytuacji. Czy mogą oni liczyć na ulgi i czy rządzący pomogą im w spłatach kredytów?
 • Sejm nie zajmie tzw. ustawą frankową

  Sejm nie zajmie tzw. ustawą frankową

  Sejm nie zajmie się na następnym posiedzeniu projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców, tzw. ustawą frankową - poinformował PAP Biznes przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Andrzej Szlachta.
 • Analiza: Tylko sądy w największych miastach odczuwają problemy z frankowiczami

  Analiza: Tylko sądy w największych miastach odczuwają problemy z frankowiczami

  W 2018 roku sprawy dotyczące kredytobiorców frankowych stanowiły zaledwie promil wszystkich pozwów, jakie wpłynęły do wydziałów cywilnych Sądów Okręgowych w całej Polsce. Z tego wynika, że postępowania nie powinny być dla urzędników dużym obciążeniem. To dotyczy nie tylko małych, ale też części wojewódzkich miast. Do wyjątków należy Gdańsk, Łódź czy Wrocław, gdzie odnotowuje się setki takich spraw.
 • Kontrowersyjny fundusz "walutowy"

  Kontrowersyjny fundusz "walutowy"

  Jeśli chodzi o kredyty walutowe i generalnie kredyty hipoteczne, to jestem zwolennikiem pomagania tym kredytobiorcom, którzy tego potrzebują, bo z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, niezależnie od tego, w jakiej walucie denominowane są ich kredyty - ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
 • "DGP": Dyplomatyczne gry frankowe

  Projekt, który miał być spełnieniem prezydenckiej obietnicy, rozsierdził zarówno banki, jak i frankowców. Zagraniczni dyplomaci ostrzegają rząd przed pozwami inwestorów - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
 • Wojna z bankami może potrwać nawet 40 lat. Frankowicze: Pilnie potrzebna jest uczciwa ustawa

  Wojna z bankami może potrwać nawet 40 lat. Frankowicze: Pilnie potrzebna jest uczciwa ustawa

  Umowy kredytowe mogą być przyczynami sporów sądowych do czasu ich wygaśnięcia. Biorąc to pod uwagę, część ekspertów szacuje, że tzw. problem frankowy nie zniknie z przestrzeni publicznej jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Można go rozwiązać wcześniej i zatrzymać nadchodzącą lawinę pozwów, wprowadzając odpowiednią ustawę. Jednak, zdaniem niektórych specjalistów, politycy nie spieszą się z tym, bo działania będące wbrew interesom instytucji finansowych są uznawane za niebezpieczne dla gospodarki. Sądom też trudno przyjąć optykę prokonsumencką, widoczną w przepisach unijnych. Orzecznictwo nadal się kształtuje.
 • Wiosną parlament powinien przyjąć ustawę wspierającą m.in. frankowiczów?

  Wiosną parlament powinien przyjąć ustawę wspierającą m.in. frankowiczów?

  Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha uważa, że wiosną powinna być przyjęta przez parlament ustawa ws. wsparcia kredytobiorców, w tym frankowiczów. Przypomniał, że chodzi o kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej oraz o możliwość "odwalutowania" pożyczki na "korzystnych warunkach".

Filmy - Frankowicze (22)

 • Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro okazały się bardziej opłacalne

  Raty kredytów we frankach szwajcarskich są dużo wyższe niż w złotych. Siedemset tysięcy rodzin nadal jest w ciężkiej sytuacji. Czy mogą oni liczyć na ulgi i czy rządzący pomogą im w spłatach kredytów?- Ostatnio dużo się mówi o frankowiczach przede wszystkim w związku z ustawą, która miała im pomóc. Jak na razie takiej ustawy nie ma, jest natomiast wcześniejsza, która ma być znowelizowana i nieść pomoc osobom, które popadły w tarapaty - mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 • Kto zapłaci za prezydencką pomoc dla frankowiczów?

  Parlament pracuje nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców. Chodzi o mechanizm, dzięki któremu osoby, które popadły w finansowe kłopoty, mogą liczyć na pomoc w spłacie rat kredytów. Nowelizacja zakłada łatwiejszy dostęp do systemu wsparcia oraz znacznie hojniejsze wypłaty (szczegóły poniżej). Mało tego, pieniądze wpłacane przez banki mają być wykorzystywane do konwersji kredytów walutowych na złotowe.
 • Co dalej czeka frankowiczów?

  Polska waluta nieco wzmocniła się wobec franka szwajcarskiego. Jednak do poziomów z kwietnia nam daleko. Czego frankowicze mogą sie spodziewać w najbliższych miesiącach? - Obecny poziom może wydawać się wygórowany, ale nie należy spodziewać się istotnego wzmocnienia złotego, co wynika choćby z polityki obu banków centralnych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. Nasilają się wojny handlowe, związane ze stosowaniem ceł. Dlatego inwestorzt traktują franka, jako bezpieczną przystań. - Złoty oscyluje wokół 3,72 za franka, ale polska waluta po nieznacznym wzmocnieniu może wkrótce stracić - ocenia ekspert.
 • Co czeka frankowiczów? Jaki będzie kurs franka?

  Frank zdrożał do dawno nie widzianych poziomów. Nie jest to winą polskiej gospodarki. To antyunijna retoryka pojawiająca się w różnych krajach nie sprzyja frankowiczom.