frankowicze

Artykuły - Frankowicze (12)

 • Zakończył się proces grupowy "frankowiczów" przeciwko mBankowi

  Zakończył się proces grupowy "frankowiczów" przeciwko mBankowi

  Przed łódzkim sądem okręgowym zakończyło się w piątek postępowanie grupowe przeciwko mBankowi. Powodem złożenia pozwu jest zawarty w umowach mechanizm waloryzacji. Klienci banku domagają się unieważnienia całych umów kredytów "waloryzowanych" lub unieważnienie części ich zapisów. Ogłoszenie wyroku w tej sprawie odroczono do 19 października. W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecywał kompleksową pomoc dla frankowiczów. PiS ostatnio oficjalnie wycofał się z tych obietnic.
 • Frankowicze pozwą Skarb Państwa

  Frankowicze pozwą Skarb Państwa

  Uważają, że aparat państwowy najpierw pozwolił oferować kredyty na nieuczciwych warunkach, a już po stwierdzeniu niedozwolonych praktyk nie pomógł ludziom w walce z wyzyskującymi ich bankami.
 • Frank w górę! Czy dojdzie do 4 zł?

  Frank w górę! Czy dojdzie do 4 zł?

  Od początku roku szwajcarska waluta podrożała o ok. 25-30 gr. To zła informacja dla spłacających kredyty denominowane we franku. Jest jednak jeszcze gorsza. Trend wzrostowy może się utrzymać. Jakie są argumenty za mocniejszym frankiem i czemu materializują się one właśnie teraz? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Druzgocący raport NIK o kredytach walutowych

  Druzgocący raport NIK o kredytach walutowych

  - Instytucje odpowiedzialne za ochronę konsumentów w latach 2005-2013 nie zapewniły właściwego egzekwowania praw kredytobiorców oraz zbyt późno przeciwdziałały nieuczciwym praktykom banków - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym w czwartek.
 • Co czeka frankowiczów?

  Co czeka frankowiczów?

  Polska waluta nieco wzmocniła się wobec franka szwajcarskiego. Jednak do poziomów z kwietnia nam daleko. Czego frankowicze mogą się spodziewać w najbliższych miesiącach?
 • Dodatkowe argumenty dla frankowiczów

  Dodatkowe argumenty dla frankowiczów

  W sprawach kredytów walutowych sądy do tej pory skupiały się w większości na kwestiach abuzywności postanowień odsyłających do tabel kursowych banków.
 • Co czeka frankowiczów? Jaki będzie kurs franka?

  Co czeka frankowiczów? Jaki będzie kurs franka?

  Frank zdrożał do dawno nie widzianych poziomów. Nie jest to winą polskiej gospodarki. To antyunijna retoryka pojawiająca się w różnych krajach nie sprzyja frankowiczom.
 • Dlaczego frank szwajcarski tak bardzo drożeje?

  Dlaczego frank szwajcarski tak bardzo drożeje?

  Nastroje frankowiczów są znacznie gorsze. Frank szwajcarski zdrożał już do 3,75 zł. To skutek wojen handlowych, które niekorzystnie wpływają na polską walutę. Jak długo złoty będzie osłabiony wobec franka?
 • Niewielu frankowiczów nadpłaca kredyt

  Niewielu frankowiczów nadpłaca kredyt

  Tylko 3 proc. posiadaczy kredytów frankowych decyduje się na nadpłaty rat, np. w czasie gdy kurs szwajcarskiej waluty jest relatywnie niski - wynika z danych jakie Interia uzyskała z Biura Informacji Kredytowej.
 • Ekspert: Frankowicze mogą spłacać kredyty w złotówkach. Ale muszą się pospieszyć

  Ekspert: Frankowicze mogą spłacać kredyty w złotówkach. Ale muszą się pospieszyć

  Realnym zagrożeniem jest opracowanie projektu ustawy regulującej kwestie kredytów walutowych w sposób korzystny dla banków, co według części ekspertów może się wkrótce wydarzyć. Jednak prawnicy podpowiadają, że teraz jest dobry moment na złożenie pozwu w kwestii wyeliminowania z umowy tzw. klauzul indeksacyjnych.

Filmy - Frankowicze (20)

 • Co dalej czeka frankowiczów?

  Polska waluta nieco wzmocniła się wobec franka szwajcarskiego. Jednak do poziomów z kwietnia nam daleko. Czego frankowicze mogą sie spodziewać w najbliższych miesiącach? - Obecny poziom może wydawać się wygórowany, ale nie należy spodziewać się istotnego wzmocnienia złotego, co wynika choćby z polityki obu banków centralnych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. Nasilają się wojny handlowe, związane ze stosowaniem ceł. Dlatego inwestorzt traktują franka, jako bezpieczną przystań. - Złoty oscyluje wokół 3,72 za franka, ale polska waluta po nieznacznym wzmocnieniu może wkrótce stracić - ocenia ekspert.
 • Co czeka frankowiczów? Jaki będzie kurs franka?

  Frank zdrożał do dawno nie widzianych poziomów. Nie jest to winą polskiej gospodarki. To antyunijna retoryka pojawiająca się w różnych krajach nie sprzyja frankowiczom.
 • Dlaczego frank szwajcarski tak bardzo drożeje

  Nastroje frankowiczów są znacznie gorsze. Frank szwajcarski zdrożał już do 3,75 zł. To skutek wojen handlowych, które niekorzystnie wpływają na polską walutę. Jak długo złoty będzie osłabiony wobec franka? - Na kurs złotego wobec franka niekorzystnie wpłynęły dwie tendencje - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Pierwsza, to decyzje EBC, że jeszcze przez rok nie będzie podwyższał stóp procentowych, a druga związana jest z międzynarodowymi wojnami handlowymi, szczególnie pomiędzy USA i Chinami, bo D.Trump chce nakładać cła na coraz więcej importowanych przez USA produktów z Chin.
 • Dziwaczna słabość franka

  Sytuacja jest wyjątkowa, a wielu frankowiczów jest bardzo zadowolonych. Jednak kurs poniżej 3,50 zł nie utrzyma się długo, zwłaszcza że jest konsekwencją wyprzedawania szwajcarskiej waluty przez najbogatszych Rosjan. W ciągu ostatnich dni kurs euro do franka zahaczył o 1,1970, czyli znalazł się o krok od niewidzianego do 15 stycznia 2015 r. poziomu 1,20, kiedy to bank centralny Szwajcarii przestał bronić franka i zapewnił jedno z największych załamań kursu w historii rynku walutowego. Osłabienie ma jednak dość dziwne podstawy, na co zwracają uwagę analitycy Domu Maklerskiego TMS Brokers.