frank szwajcarski

Synonimy:
frank, franki franki szwajcarskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Frank szwajcarski (652)

 • Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian

  Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian

  Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc.
 • Frank w górę! Czy dojdzie do 4 zł?

  Frank w górę! Czy dojdzie do 4 zł?

  Od początku roku szwajcarska waluta podrożała o ok. 25-30 gr. To zła informacja dla spłacających kredyty denominowane we franku. Jest jednak jeszcze gorsza. Trend wzrostowy może się utrzymać. Jakie są argumenty za mocniejszym frankiem i czemu materializują się one właśnie teraz? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Nerwowość na rynku walutowym. Co z kursem franka szwajcarskiego?

  Nerwowość na rynku walutowym. Co z kursem franka szwajcarskiego?

  W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy mocny wzrost kursu franka względem złotego. - Druga połowa sierpnia przyniosła na szczęście stabilizację sytuacji, ale na bardzo duże umocnienie złotego wobec szwajcarskiej waluty bym nie liczył - prognozuje główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.
 • Maleje liczba frankowiczów

  Maleje liczba frankowiczów

  Systematycznie maleje liczba zobowiązań mieszkaniowych zaciągniętych w walucie szwajcarskiej - w czerwcu 2018 r., w porównaniu do czerwca 2017 r. w ujęciu liczbowym, ubyło 27 tys. rachunków. Obecnie pozostaje w spłacie już tylko 482 tys. kredytów frankowych - podaje Biuro Informacji Kredytowej.
 • Co czeka frankowiczów? Jaki będzie kurs franka?

  Co czeka frankowiczów? Jaki będzie kurs franka?

  Frank zdrożał do dawno nie widzianych poziomów. Nie jest to winą polskiej gospodarki. To antyunijna retoryka pojawiająca się w różnych krajach nie sprzyja frankowiczom.
 • Dlaczego frank szwajcarski tak bardzo drożeje?

  Dlaczego frank szwajcarski tak bardzo drożeje?

  Nastroje frankowiczów są znacznie gorsze. Frank szwajcarski zdrożał już do 3,75 zł. To skutek wojen handlowych, które niekorzystnie wpływają na polską walutę. Jak długo złoty będzie osłabiony wobec franka?
 • Znów fatalne wieści dla frankowiczów

  Znów fatalne wieści dla frankowiczów

  Za szwajcarską walutę trzeba płacić już ok. 3,70 zł, to ponad 20 gr więcej niż jeszcze miesiąc temu. Czemu frank tak wyraźnie zyskuje na wartości w relacji do złotego i dlaczego będzie trudno przerwać ten negatywny trend - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Kredyty we frankach znów bardziej opłacalne od kredytów w polskiej walucie

  Kredyty we frankach znów bardziej opłacalne od kredytów w polskiej walucie

  Kredyty frankowe są dzisiaj bardziej opłacalne od analogicznych do nich kredytów w złotych. Część kapitałowa kredytów frankowych jest spłacana szybciej niż w przypadku kredytów złotowych. W najgorszej sytuacji są ci frankowicze, którzy zaciągnęli kilka kredytów, aby kupić wiele mieszkań.
 • Wiemy, kto stoi za słabym frankiem

  Wiemy, kto stoi za słabym frankiem

  Sytuacja jest wyjątkowa, a wielu frankowiczów jest bardzo zadowolonych. Jednak kurs poniżej 3,50 zł nie utrzyma się długo, zwłaszcza że jest konsekwencją wyprzedawania szwajcarskiej waluty przez najbogatszych Rosjan.
 • Frank szwajcarski zwykle lata poniżej zasięgu radarów

  Frank szwajcarski zwykle lata poniżej zasięgu radarów

  Frank szwajcarski zwykle lata poniżej zasięgu radarów, ale gdy tylko daje się zauważyć, robi ogromne wrażenie. W ciągu ostatniej doby EUR/CHF zahaczył o 1,1970, czyli znalazł się o krok od niewidzianego do 15 stycznia 2015 r. poziomu 1,20, kiedy to SNB przestał bronić franka i zapewnił jedno z największych załamań kursu w historii rynku walutowego. Osłabienie ma jednak dość dziwne podstawy.

Filmy - Frank szwajcarski (20)

 • Czy kurs franka uderzy mocniej w frankowiczów?

  Kurs franka szwajcarskiego wzrósł do poziomu 3,80 zł. To duża zmiana dla frankowiczów w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy. Czego powinni się spodziewać w kolejnych miesiącach?
 • Dlaczego frank szwajcarski tak bardzo drożeje

  Nastroje frankowiczów są znacznie gorsze. Frank szwajcarski zdrożał już do 3,75 zł. To skutek wojen handlowych, które niekorzystnie wpływają na polską walutę. Jak długo złoty będzie osłabiony wobec franka? - Na kurs złotego wobec franka niekorzystnie wpłynęły dwie tendencje - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Pierwsza, to decyzje EBC, że jeszcze przez rok nie będzie podwyższał stóp procentowych, a druga związana jest z międzynarodowymi wojnami handlowymi, szczególnie pomiędzy USA i Chinami, bo D.Trump chce nakładać cła na coraz więcej importowanych przez USA produktów z Chin.
 • Kredyty we frankach znów bardziej opłacalne od kredytów w polskiej walucie

  Kredyty frankowe są dzisiaj bardziej opłacalne od analogicznych do nich kredytów w złotych. Część kapitałowa kredytów frankowych jest spłacana szybciej niż w przypadku kredytów złotowych. W najgorszej sytuacji są ci frankowicze, którzy zaciągnęli kilka kredytów, aby kupić wiele mieszkań.- Wbrew nieprawdziwym informacjom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, liczba wypowiedzeń umów kredytów frankowych od roku 2001 wyniosła 5 tys. sztuk na blisko 750 tys. umów. W tym czasie z inicjatywy klientów na złotówki przewalutowanych zostało 2 tys. kredytów, a ponad 200 tys. kredytów zostało normalnie spłaconych. Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób spłaca swoje kredyty - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich (ZBP).
 • Zbliża się koniec przewartościowana franka szwajcarskiego?

  Przez ostatnie pół roku złoty zyskiwał do euro, choć ta tendencja zatrzymała się. Wciąż jednak zyskuje wobec franka szwajcarskiego, którego kurs wynosi ok. 3,60 zł. Odzwierciedla to zarówno mocną pozycję złotego, ale także zachowanie waluty szwajcarskiej wobec reszty świata. Przez ostanie kilka lat frank był bardzo mocny, zwykle zyskiwał w przypadku napięć geopolitycznych. Było tak również podczas kryzysu fiskalnego w strefie euro oraz przed francuskimi wyborami. Sytuacja zmieniła się jednak w ciągu ostatniego miesiąca. Zniknęło ryzyko polityczne we Francji, a Europejski Bank Centralny zaczął zapowiadać zbliżający się koniec polityki ilościowego luzowania. Dlatego frank zaczął tracić do euro i do złotego. Szwajcarski Bank Centralny z zadowoleniem obserwuje obecną sytuację.