frank szwajcarski

Synonimy:
frank, franki franki szwajcarskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Frank szwajcarski (652)

Filmy - Frank szwajcarski (17)

 • Zbliża się koniec przewartościowana franka szwajcarskiego?

  Przez ostatnie pół roku złoty zyskiwał do euro, choć ta tendencja zatrzymała się. Wciąż jednak zyskuje wobec franka szwajcarskiego, którego kurs wynosi ok. 3,60 zł. Odzwierciedla to zarówno mocną pozycję złotego, ale także zachowanie waluty szwajcarskiej wobec reszty świata. Przez ostanie kilka lat frank był bardzo mocny, zwykle zyskiwał w przypadku napięć geopolitycznych. Było tak również podczas kryzysu fiskalnego w strefie euro oraz przed francuskimi wyborami. Sytuacja zmieniła się jednak w ciągu ostatniego miesiąca. Zniknęło ryzyko polityczne we Francji, a Europejski Bank Centralny zaczął zapowiadać zbliżający się koniec polityki ilościowego luzowania. Dlatego frank zaczął tracić do euro i do złotego. Szwajcarski Bank Centralny z zadowoleniem obserwuje obecną sytuację.
 • Frank będzie dużo droższy: czy to się może zdarzyć?

  W Szwajcarii są obecnie najniższe stopy procentowe na świecie. Nie ma więc powodów, aby inwestorzy wracali do tej waluty, a kurs franka zaczął rosnąć. Co musiałoby się stać, aby frankowicze znów wpadli w złe nastroje, a rząd lub prezydent czuli presję, by szukać nowych form pomocy zadłużonym?
 • Pomóc frankowiczom, ale nie zaburzyć systemu

  Przedstawiciele osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich bardzo często proponują rozwiązania problemu kredytów, które mogłyby zaburzyć stosunki pomiędzy klientami, a wierzycielami w Polsce.
 • Złe wiadomości dla frankowiczów

  Od dawna nie było tak dobrych wiadomości o szwajcarskiej gospodarce, a więc waluta tego kraju będzie się umacniać, to zła wiadomość dla frankowiczów, tym bardziej, że obniżanie ratingu dla Polski także powoduje osłabienie polskiej waluty. Gospodarka szwajcarska zaczęła nieoczekiwanie rosnąć w tempie 1,7 proc. PKB, a bank centralny tego kraju jest usatysfakcjonowany, czyli nie będzie interweniował, nawet jeżeli wzrost kursu franka będzie duży. I to jest pierwsza zła wiadomość dla frankowiczów.