francuska gospodarka

Artykuły - Francuska gospodarka (8)

 • Prezydent na skuterze, czyli jak francuska gospodarka sięgnęła dna

  Prezydent na skuterze, czyli jak francuska gospodarka sięgnęła dna

  Jak się okazało, kryzys ekonomiczny nad Sekwaną przejawia się nie tylko w coraz dłuższych kolejkach po zasiłki. Również sam prezydent Hollande dotknięty fatalnymi wynikami francuskiej gospodarki, postanowił zamienić limuzynę na kultowy już skuter, którym odwiedzał swoją kochankę. Rewolucyjne hasło głoszące wolność, równość i braterstwo, w końcu stało się rzeczywistością.
 • Dolar będzie słabł przed wystąpieniem szefa FED

  Inwestorzy nie przejęli się piątkową decyzją agencji Fitch, która obniżyła rating dla Francji do AA+. Po pierwsze - znacznie wcześniej na taki ruch zdecydowały się S&P i Moody's, po drugie - Fitch utrzymał perspektywę stabilną, a prezydent Francois Hollande zapewniał w weekend, że francuska gospodarka jest na drodze do ożywienia (choć pytanie, ile w tym faktów, a ile polityki).
 • Francja w recesji

  Francuska gospodarka w recesji. W pierwszym kwartale skurczyła się o 0,2 procent - wynika z danych INSEE, francuskiego biura statystycznego.
 • Francja traci kolejne AAA

  Francuska gospodarka jest na pograniczu recesji, a to sprawia, że jej finanse publiczne nie wyglądają aż tak dobrze, by mogła ona bez ryzyka kredytować inne kraje strefy - a to właśnie te ryzyka przesądziły o obniżeniu ratingu. Agencja daje też do zrozumienia, iż ze względu na sztywność rynku pracy Francja systematycznie traci konkurencyjność. Wydaje się, iż strata AAA od Fitch jest już tylko kwestią czasu, choć ma to w sumie drugorzędne znaczenie
 • "Liberation": Berlin boi się coraz bardziej o francuską gospodarkę

  Przywódcy Niemiec otwarcie wyrażają obawy dotyczące francuskiej gospodarki i naciskają na rząd w Paryżu, aby zdobył się na śmielsze reformy - pisze w poniedziałek dziennik "Liberation". Według gazety, "Berlin mówi Paryżowi: +Achtung+".
 • PKB w drugim kwartale wzrósł o 0,6 proc.

  Francuska gospodarka w drugim kwartale roku 2010 odnotowała wzrost PKB o 0,6 proc. - poinformowała w piątek minister gospodarki tego kraju Christine Lagarde.
 • Europa wychodzi z recesji? Niemcy i Francja "na plusie"

  Dwie największe gospodarki Europy zaskakują dobrymi wynikami PKB. Produkt Krajowy Brutto Francji i Niemiec wzrósł w drugim kwartale po 0,3 proc., choć w obu krajach spodziewano się spadku o 0,3 proc. Według analityków dane te potwierdzają tezę, że niemiecka i francuska gospodarka podnoszą się z upadku. A to dobrze wróży też Polsce.
 • Spadek PKB Francji

  Po raz pierwszy od pięciu lat francuska gospodarka odnotowała spadek. W IV kwartale ubiegłego roku PKB trzeciej ekonomii Europy - w porównaniu z poprzedzającym go bezpośrednio okresem trzymiesięcznym - zmalał o 0,1 proc., sprawiając, że w całym roku 2001 Paryż mógł odnotować tylko 2-proc. progresję. Rok wcześniej było to 3,6 proc. - przypomniał w piątek urząd statystyczny INSEE.

Filmy - Francuska gospodarka (1)

 • Komu działka, komu? Niezwykły pomysł Francuzów

  Władze pewnej francuskiej gminy wpadły na pomysł by sprzedawać ziemię za symboliczną cenę. Kryje się za tym ciekawa filozofia. 1 metr kwadratowy za 1 euro? Tak, ale nie dla wszystkich. - Szukamy rodziny z dwojgiem dzieci, która zdecyduje się u nas zamieszkać na stałe. Nie potrzebujemy ludzi, którzy chcą budować domki letniskowe, tych mamy już za dużo – tak burmistrz francuskiej gminy Champ-du-Boult zachęca młodych do osiedlenia się w tym pięknym, ale wyludnionym regionie. 4 działki, które rozpisał do sprzedaży wywołały lawinę zgłoszeń. Odpowiedziało aż 300 rodzin.