Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Artykuły - Forum Wizja Rozwoju w Gdyni (16)

 • GovTech: Technologie szyte na miarę dla polskich urzędów

  GovTech: Technologie szyte na miarę dla polskich urzędów

  Program GovTech Polska pomaga urzędom i instytucjom publicznym w poszukiwaniu szytych na miarę rozwiązań technologicznych, które pomogą zlikwidować ich problemy. Cyfryzacja sektora publicznego to także otwarcie na młodych innowatorów i małe zespoły. Swoich sił mogą oni spróbował w ramach III edycji Konkursu e-Pionier.
 • Kamieniecki: NCBR włącza się w transformację energetyczną. Za 2-3 lata pierwsze projekty

  Kamieniecki: NCBR włącza się w transformację energetyczną. Za 2-3 lata pierwsze projekty

  - Będziemy się starali - i takie jest oczekiwanie Unii - zwiększać instrumenty finansowe, środki do bezpośrednich inwestycji kapitałowych. Będą ograniczane środki na granty. Co nie oznacza, że będzie ich mało. Nacisk będzie kładziony na instrumenty finansowe - mówi w rozmowie z Interią Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pytany o sposób wydatkowania środków na badania i rozwój (B+R) w kolejnej perspektywie finansowej.
 • Potrzebna decyzja w sprawie narodowego operatora offshore

  Potrzebna decyzja w sprawie narodowego operatora offshore

  Morska energetyka wiatrowa może stać się impulsem popytowym dla polskiego przemysłu stoczniowego. Żeby tak się stało, potrzebne są jednak szybkie i zdecydowane kroki rządu, między innymi w zakresie utworzenia narodowego operatora offshore.
 • Potrzebna społeczna odpowiedzialność biznesu na czas pandemii

  Potrzebna społeczna odpowiedzialność biznesu na czas pandemii

  Biznes odpowiedzialny to biznes, który bierze pod uwagę swój długofalowy wpływ na społeczeństwo i środowisko. W czasie pandemii społeczna odpowiedzialność biznesu nabrała nowego znaczenia, a firmy postanowiły aktywnie wesprzeć państwo w walce z koronawirusem.
 • Konsumenci chcą kupować polskie produkty

  Konsumenci chcą kupować polskie produkty

  Sięganie po polskie produkty ze sklepowych półek to przejaw patriotyzmu gospodarczego. Inwestycje w produkt polski mogą być pomocne dla gospodarki w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
 • Sztuczna inteligencja trafia pod strzechy

  Sztuczna inteligencja trafia pod strzechy

  Sztuczna inteligencja już nas otacza, ale jej jeszcze nie zauważamy. Kto widział "Mad Maxa" pamięta, że walka toczyła się tam o cysternę z ropą. Gdyby ktoś dziś kręcił podobną dystopię, walka szłaby o dane. Choć w filmie trudno byłoby to pokazać, bo danych też nie zauważamy. A skoro inteligencji i danych nie zauważamy, to czy są one potrzebne polskim firmom?
 • Energetyka wiatrowa. Powstaną nowe sektory gospodarki

  Energetyka wiatrowa. Powstaną nowe sektory gospodarki

  W oparciu o morską energetykę wiatrową może powstać kilka sektorów gospodarki opartych o nowe przełomowe technologie. Offshore łączy się choćby z technologiami wodorowymi, które mogą służyć jako magazyn energii - mówił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
 • Świat szuka możliwości wykorzystania wodoru

  Świat szuka możliwości wykorzystania wodoru

  Producenci samochodów elektrycznych i stacji ładowania czekają na wzrost popytu na samochody elektryczne. Jednocześnie rynek nieprzerwanie szuka nowych ekologicznych napędów, wzmagając prace m.in. nad wykorzystaniem wodoru - paliwa XXI wieku.
 • Są pieniądze na innowacje, trzeba jeszcze porozumienia

  Są pieniądze na innowacje, trzeba jeszcze porozumienia

  Parki naukowo-technologiczne mogą być skutecznym pośrednikiem między nauką i biznesem. Potrzeby obu środowisk są różne, bywa, że trudno im się porozumieć. Nie jest natomiast barierą brak środków na badania i rozwój.
 • Polskie firmy mają apetyt na kosmiczny tort

  Polskie firmy mają apetyt na kosmiczny tort

  Latanie w kosmos nie było nigdy polską specjalnością narodową. Ale mamy szanse na podbój kosmosu, choć oczywiście nie całego. Przestrzeń kosmiczna jest ogromna i można znaleźć w niej swoją niszę. Analiza danych zbieranych z wokołoziemskich orbit może być bezcenna dla gospodarki, zwłaszcza w czasie narastających katastrof klimatycznych.