Fobos

Artykuły - Fobos (13)

 • Fobos jednak z Marsa?

  Fobos jednak z Marsa?

  Spór o pochodzenie księżyców Marsa rozpala astronomów od dawna. Konkurują ze sobą dwie teorie. Według pierwszej, Fobos i Deimos mogą być przechwyconymi planetoidami, według drugiej - powstały z materiału wyrzuconego na orbitę Marsa po jego kolizji z innym masywnym obiektem. Najnowsza praca, opublikowana na łamach "Journal of Geophysical Research" przez badaczy ze Stony Brook University sugeruje, że ta druga teoria jest bardziej prawdopodobna, przynajmniej w przypadku Fobosa. Co ciekawe, praca opiera się na nowej analizie danych zebranych... 20 lat temu.
 • Nowa teoria powstania księżyców Marsa

  Nowa teoria powstania księżyców Marsa

  Marsjańskie księżyce - Fobos i Dejmos - są małe w porównaniu do innych satelitów zewnętrznego Układu Słonecznego. Astronomowie od dawna zastanawiają się nad ich pochodzeniem. Teraz dwóch naukowców przekonuje, że powstały one w wyniku kolizji Czerwonej Planety z obiektem wielkości największych asteroid.
 • Polscy naukowcy pomogą wylądować na księżycu Marsa

  Polscy naukowcy pomogą wylądować na księżycu Marsa

  Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu, którego celem jest pierwsze lądowanie na jednym z księżyców Marsa – poinformowała rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.
 • MAVEN uniknął zderzenia z Fobosem

  MAVEN uniknął zderzenia z Fobosem

  Amerykańska sonda MAVEN wykonała manewr, który pozwolił uniknąć zderzenia z marsjańskim księżycem Fobos.
 • Wokół Marsa tworzy się pierścień

  Wokół Marsa tworzy się pierścień

  Za 20-70 mln lat marsjański księżyc Fobos zostanie rozdarty na kawałki, tworząc pierścień wokół Czerwonej Planety. Będziemy mieli w Układzie Słonecznym kolejną planetę podobną do Saturna.
 • RMF 24: Phobos w obiektywie nowej marsjańskiej sondy

  RMF 24: Phobos w obiektywie nowej marsjańskiej sondy

  Marsjańska misja Exomars 2016 trwa. Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) pracuje normalnie i przesyła kolejne dane. Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła właśnie wykonane przez nią zdjęcia jednego z księżyców Marsa, Phobosa. Wykonano je w ramach drugiej serii testów, które miały potwierdzić poprawność działania aparatury. To dla ESA istotne, po tym jak państwa członkowskie zdecydowały przeznaczyć na dalszą część misji ExoMars kolejnych 450 milionów euro. Wcześniej, wysłany wraz z TGO marsjański lądownik Schiaparelli rozbił się, bo zbyt wcześnie uznał, że wylądował.
 • Fobos i Deimos to fragmenty Marsa

  Fobos i Deimos to fragmenty Marsa

  Fobos i Deimos, małe nieregularne księżyce Marsa, fascynują astronomów od dawna. Do tej pory uważano, że to planetoidy przechwycone przez grawitację Czerwonej Planety. Nowy model kwestionuje taką ideę i sugeruje, że obiekty te mogą być fragmentami samego Marsa.
 • Mars będzie miał pierścień

  Mars będzie miał pierścień

  Z rozpadającego się Fobosa powstanie kiedyś pierścień planetarny, który będzie otaczał Marsa – donosi serwis Slashgear.
 • Mars rozerwie na strzępy jeden ze swoich księżyców

  Mars rozerwie na strzępy jeden ze swoich księżyców

  W ciągu najbliższych kilkudziesięciu milionów lat Mars straci jeden ze swoich księżyców – donosi serwis Slashgear. Winne temu są siły pływowe Czerwonej Planety.
 • Japońska agencja kosmiczna planuje misję na księżyce Marsa

  Japońska agencja kosmiczna planuje misję na księżyce Marsa

  Japońska agencja kosmiczna JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) powiadomiła o swoich przyszłych planach, dotyczących misji kosmicznej na księżyce Marsa - Fobosa i Deimosa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja może odbyć się za około 7 lat.