firmy pożyczkowe

Artykuły - Firmy pożyczkowe (59)

 • UOKiK ukarał firmę pożyczkową Mogo

  UOKiK ukarał firmę pożyczkową Mogo

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał kolejną firmę za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Urząd nałożył ponad 320 tys. zł kary na firmę pożyczkową Mogo.
 • Państwo udostępni numery PESEL firmom pożyczkowym. I nie tylko

  Państwo udostępni numery PESEL firmom pożyczkowym. I nie tylko

  Ustawodawca chce ułatwić udzielanie pożyczek online. Branża jednak wcale nie chce korzystać z nowych możliwości. Eksperci zaś mówią o ograniczeniu naszej prywatności.
 • Tysiące Polaków w lichwiarskim podziemiu?

  Tysiące Polaków w lichwiarskim podziemiu?

  Legalnie działające firmy pożyczkowe jedna za drugą zwijają interes. A równocześnie rośnie finansowe podziemie. Na portalach służących oferowaniu usług przybywa ogłoszeń - pożyczę ci pieniądze. A w zamian - oddasz mi mieszkanie.
 • Koronawirus. Z rynku znikną legalne firmy pożyczkowe?

  Koronawirus. Z rynku znikną legalne firmy pożyczkowe?

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował, żeby obniżyć koszty pozaodsetkowe kredytu do 20 proc. rocznie z obecnie obowiązującego pułapu 55 proc. To wielu Polaków wepchnie w łapy mafii pożyczkowej - przestrzegają ekonomiści. Bo z rynku znikną legalnie działające i mocno regulowane firmy pożyczkowe.
 • Firmy pożyczkowe proszą o wsparcie

  Firmy pożyczkowe proszą o wsparcie

  Firmy pożyczkowe reagują na pandemię koronawirusa i deklarują wsparcie dla klientów, którzy mogą mieć problem z terminową spłatą zobowiązań. Ale obecna sytuacja epidemiologiczna negatywnie odbija się także na ich działalności i stwarza ryzyko utraty płynności, dlatego branża wnioskuje o wsparcie i zmiany w regulacjach, które pozwolą zachować stabilność sektora.
 • Wyparowanie ponad pół miliarda złotych, setki firm i tysiące ludzi bez należnych im pieniędzy. Oto skutki nowej ustawy antylichwiarskiej

  Wyparowanie ponad pół miliarda złotych, setki firm i tysiące ludzi bez należnych im pieniędzy. Oto skutki nowej ustawy antylichwiarskiej

  Instytucje pożyczkowe nie mogą przyjmować depozytów. Kapitał na pożyczanie pozyskują więc m.in. na rynku obligacji. Jak wskazuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, wartość obligacji emitowanych przez branżę w 2016 r. wyniosła 538 mln zł. W efekcie narracja pożyczkodawców wygląda tak: jeśli wejdzie w życie, procedowana właśnie w Sejmie nowa ustawa antylichwiarska, dokręcająca śrubę branży, wiele firm upadnie. A jak firmy upadną, obligatariusze nie dostaną pieniędzy. W skrócie: nowa ustawa antylichwiarska oznaczać będzie krach na rynku obligacji i dotkliwe straty dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.
 • Pięć przykazań uczciwego pożyczania

  Pięć przykazań uczciwego pożyczania

  Dwie organizacje, które zrzeszają większość firm pożyczkowych, chcą wprowadzić zasady, które ucywilizują rynek. Wprowadzają pięć reguł, które wyeliminują złe praktyki, takie jak "rolowanie" kredytów, nadmierne zadłużanie klientów czy pobieranie nieuzasadnionych prowizji przez pośredników.
 • Oszczędzać? Tak - na remont i wakacje

  Oszczędzać? Tak - na remont i wakacje

  Tylko co piąty Polak planuje z wyprzedzeniem większe wydatki, które będą go czekać w 2019 roku - wynika z Barometru Providenta. Co czwarty zastanawia się z czego sfinansuje remont a co trzeci - wyjazd na wakacje. Połowa ankietowanych deklaruje, że na te cele zamierza oszczędzać.
 • Brytyjska firma pożyczkowa Wonga pod zarządem administracyjnym

  Brytyjska firma pożyczkowa Wonga pod zarządem administracyjnym

  Brytyjska firma pożyczkowa Wonga poinformowała o przekazaniu władzy w spółce specjalnie powołanemu zarządowi administracyjnemu prowadzonemu przez firmę audytorską Grant Thornton. Decyzja nie wpłynie jednak na klientów firmy w Polsce.
 • Wielka Brytania. Firma pożyczkowa Wonga rozważa ogłoszenie niewypłacalności

  Wielka Brytania. Firma pożyczkowa Wonga rozważa ogłoszenie niewypłacalności

  Największa w Wielkiej Brytanii firma pożyczkowa Wonga rozważa ogłoszenie niewypłacalności z powodu znacznej liczby pozwów odszkodowawczych od swych klientów - informują brytyjskie media.

Filmy - Firmy pożyczkowe (16)

 • 40 tys. pracowników branży pożyczkowej może stracić pracę

  Firmy pozabankowe udzielają ponad 3,5 mln pożyczek rocznie. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł, a rentowność branży wynosi ok. 3,2 proc. Nowelizacja ustawy antypożyczkowej może sprawić, że spadnie ona poniżej poziomu opłacalności, a to oznacza problemy dla całej branży. 40 tys. osób może stracić pracę – wskazuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. To przełoży się bezpośrednio na przychody budżetu państwa, więc ten efekt będzie się rozlewał na całą gospodarkę – podkreśla Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego.
 • Prezes ZPP: Ustawa antylichwiarska może doprowadzić do upadku niemal wszystkie firmy pożyczkowe

  Jeśli ustawa antylichwiarska wejdzie w życie w proponowanym kształcie, z rynku może zniknąć zdecydowana większość pozabankowych firm oferujących kredyty konsumenckie – ostrzega Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Nowy projekt ustawy zakłada redukcję wysokości kosztów pozaodsetkowych z 55 do 20 proc. Najwięcej stracą klienci, którzy będą musieli szukać innych źródeł finansowania. Jeśli nie dostaną pożyczki w banku, będą pożyczać na lichwiarski procent od firm działających w szarej strefie – podkreśla ekspert. Dotyczy to ponad 2 mln osób.
 • Firmy pożyczkowe chcą regulacji rynku, a nie produktów

  Mówi: Dominik Wieliński, prezes zarządu Optima SA
 • Związek Firm Pożyczkowych nie obawia się regulacji

  Największym wyzwaniem dla nas na przyszły rok będzie regulacja prawna dotycząca firm pożyczkowych i debata, która będzie się na ten temat toczyć w Sejmie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jarosław Ryba, prezes Związku Firm Pożyczkowych.