firmy

Artykuły - Firmy (14657)

Filmy - Firmy (31)

 • Coraz więcej firm kupuje czas, aby przetrwać

  W 2019 r. ogłoszono 1 019 postanowień o upadłości i restrukturyzacji firm. To o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku ta dynamika wzrośnie do 6 proc. Jak wynika z raportu rocznego Coface „Upadłości i restrukturyzacje firm w Polsce w 2019 r.” wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości: 574 co oznacza wzrost o 3 proc. Stanowią one aż 56 proc. wszystkich postępowań. Łączna liczba postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o blisko 7 proc. W roku 2019 zanotowano ich łącznie 445, co stanowi prawie 44 proc. wszystkich postępowań. Utrzymuje się ciągły, znaczący wzrost liczby przyspieszonych postępowań układowych. Ich liczba wzrosła r/r o 15 proc. i w 2019 roku ta najszybsza forma restrukturyzacji stanowiła już 67 proc. wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych i 29 proc. ogółu postanowień sądowych. Zmalała natomiast liczba postępowań układowych i sanacyjnych.
 • Mały ZUS to dopiero początek – potrzeba powiązania składki z dochodem

  Wprowadzenie ustawy o ZUS-ie dla małej działalności gospodarczej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, jest ogromnym sukcesem. Obejmie ponad 200 tys. prowadzących głównie jednoosobowe firmy i obniży ich składkę, dostosowując ją do ich możliwości finansowych.
 • Spory pomiędzy pracownikami mogą przynieść firmie wiele korzyści

  Czy spieranie się między pracownikami firmy jest oznaką, że dzieje się w niej coś złego? Niekoniecznie. Jeśli tylko obie strony używają rzeczowych argumentów i są gotowe się porozumieć, skutki sporu mogą być korzystne.
 • Największe firmy państwowe inwestują niechętnie, co jest kłopotem dla polskiej gospodarki

  Największe firmy państwowe, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, bardzo niechętnie podejmują decyzje o inwestycjach. Powodem są bardzo częste wymiany prezesów i zarządów. Inwestycje firm spadły w II półroczu br., a kłopoty polskiej gospodarki z tego powodu będą coraz poważniejsze.