firmy

Artykuły - Firmy (13260)

 • Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej?

  Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej?

  W 2018 roku - pomimo wyższej dynamiki nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw niż wzrostu upadłości - sytuacja nadal jest niepokojąca. Firmy mogą radzić sobie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ubezpieczenie należności. Innym rozwiązaniem jest faktoring. Instrumenty te znacząco poprawiają płynność przedsiębiorstwa już w momencie sprzedaży danego towaru.
 • Podatek od zysków hipotetycznych. Ostatnia szansa na uzyskanie dodatkowej rezydencji podatkowej

  Podatek od zysków hipotetycznych. Ostatnia szansa na uzyskanie dodatkowej rezydencji podatkowej

  1 stycznia 2019 r. ma wejść w życie nowy podatek od zysków hipotetycznych. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli przenieść swoje aktywa, siedzibę lub stały zakład za granicę i tam zrealizować zyski kapitałowe, zapłacą z tego tytułu podatek. Osoby chcące zdążyć ze zmianą rezydencji podatkowej i uniknąć tego obciążenia muszą pamiętać, że pozostało im już niewiele czasu.
 • Polska w ogonie Europy pod kątem automatyzacji produkcji. Firmy na tym tracą

  Polska w ogonie Europy pod kątem automatyzacji produkcji. Firmy na tym tracą

  Zaawansowane narzędzia IT pozwalają nie tylko zwiększyć efektywność produkcji, lecz także reagować w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak brak surowców, nieobecność pracowników czy niesprawność maszyn. Koszt wdrożenia takiego systemu waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych w przypadku większych firm, ale inwestycja może zwrócić się już po roku. Większość firm ostrożnie podchodzi jednak do tego typu wydatków.
 • Wprowadzanie prawa zamieniło się w koszmar, czyli kłopoty z RODO

  Wprowadzanie prawa zamieniło się w koszmar, czyli kłopoty z RODO

  Najwięcej kontrowersji wywołało zbyt rygorystyczne podejście do nowego prawa. Wiele osób nadal błędnie rozumie znaczenie tego rozporządzenia. Powoduje to, że pojawiają się absurdalne decyzje.
 • Gigantyczne długi firm transportowych. "Z rynku może zniknąć wiele przedsiębiorstw"

  Gigantyczne długi firm transportowych. "Z rynku może zniknąć wiele przedsiębiorstw"

  925 milionów złotych - tyle wynosi kwota długów polskich firm transportowych. To dane związku "Transport i Logistyka Polska" dotyczące ponad 23 tysięcy przewoźników, na podstawie raportu Krajowego Rejestru Długów. Wartość długów firm transportowych wzrosła od ubiegłego roku o 40 procent. Największe zadłużenie - wynoszące ponad 359 milionów złotych - dotyczy pieniędzy, które docelowo mają trafić do firm z branży windykacyjnej.
 • Trudna sprawa? Za interpretację fiskus weźmie 50 razy więcej

  Trudna sprawa? Za interpretację fiskus weźmie 50 razy więcej

  2000 zł - tyle będzie kosztowała wykładnia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jeżeli uzna on, że sprawa, z którą zgłasza się podatnik, jest skomplikowana. Resort chce w ten sposób odstraszyć firmy od składania zbyt dużej liczby wniosków o interpretacje. Eksperci uważają pomysł za absurdalny.
 • "Wielka piątka" patologii biznesowych

  "Wielka piątka" patologii biznesowych

  ​Najnowsze badania Instytutu Gallupa mówią, że 15 proc. ludzi na świecie jest usatysfakcjonowanych ze swojej pracy. Dla Polski wskaźnik ten wynosi 17,6 proc., co i tak jest bardzo słabym wynikiem. Świadczy to o tym, że mniej niż co piąty pracownik lubi swoją pracę. Przedsiębiorstwa mają pięć takich samych problemów, które są niezależne od branży i ich modelu biznesowego - wskazuje Radosław Drzewiecki, założyciel Leanpassion.
 • Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę można będzie ukarać za przestępstwo skarbowe nawet bez wyroku skazującego członka zarządu. Kary pieniężne mogą wynosić nawet 30 mln zł.
 • Od 2018 roku ulga na badania i rozwój jeszcze korzystniejsza. Co czwarta firma planuje z niej skorzystać

  Od 2018 roku ulga na badania i rozwój jeszcze korzystniejsza. Co czwarta firma planuje z niej skorzystać

  Już co czwarta firma chce skorzystać z ulgi na badania i rozwój za 2018 rok. To znacznie więcej niż w ostatnich latach. Za rok podatkowy 2017 z odliczenia skorzystało tylko 9 proc. firm. Problemem jest niska świadomość przedsiębiorców. Nawet co trzecia firma w ogóle nie słyszała o uldze na B+R. Część zaś nie wie, że może z niej skorzystać. Tymczasem ulga przekłada się na rozwój innowacyjności biznesu i podniesienie konkurencyjności. W ramach ulgi B+R przedsiębiorca może bowiem odzyskać niemal 1/5 wydatków poniesionych na B+R.
 • Firmy mogą już stosować mechanizm podzielonej płatności. Dla niektórych może on oznaczać problemy z płynnością

  Firmy mogą już stosować mechanizm podzielonej płatności. Dla niektórych może on oznaczać problemy z płynnością

  1 lipca weszły w życie przepisy wdrażające mechanizm podzielonej płatności. Opcja split payment dla firm płacących za produkty lub usługi polega na tym, że przedsiębiorca może rozdzielać swoją płatność: przelać kwotę netto na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, natomiast kwotę VAT - na jego rachunek VAT. Środki gromadzone na tym drugim koncie są niejako zamrożone - firma może z nich regulować zobowiązania związane z VAT-em. Zgodę na ich inne wykorzystanie wydaje naczelnik urzędu skarbowego. W przypadku niektórych firm to może oznaczać problemy z płynnością.

Filmy - Firmy (29)

 • Spory pomiędzy pracownikami mogą przynieść firmie wiele korzyści

  Czy spieranie się między pracownikami firmy jest oznaką, że dzieje się w niej coś złego? Niekoniecznie. Jeśli tylko obie strony używają rzeczowych argumentów i są gotowe się porozumieć, skutki sporu mogą być korzystne.
 • Największe firmy państwowe inwestują niechętnie, co jest kłopotem dla polskiej gospodarki

  Największe firmy państwowe, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, bardzo niechętnie podejmują decyzje o inwestycjach. Powodem są bardzo częste wymiany prezesów i zarządów. Inwestycje firm spadły w II półroczu br., a kłopoty polskiej gospodarki z tego powodu będą coraz poważniejsze.
 • Polska liderem rankingu największych firm w regionie

  Polska jest liderem zestawienia 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z raportu Coface TOP 500 CEE. Otwiera go PKN Orlen, a w pierwszej dziesiątce znalazły się także: Eurocash, PGNiG, PGE, Lotos oraz portugalski właściciel sieci „Biedronka” - Jerónimo Martins, który jest zarejestrowany i działa w Polsce.
 • Nowe zaostrzenie kar dla firm

  Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, spółkę można będzie ukarać za przestępstwo skarbowe nawet bez wyroku skazującego członka zarządu. Kary pieniężne mogą wynosić nawet 30 mln zł.