Biznes - firma rodzinna

Synonimy:
firmy rodzinne,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Firma rodzinna (56)

 • Spór o dziedziczenie majątku firmy rodzinnej nie został jeszcze zakończony

  Spór o dziedziczenie majątku firmy rodzinnej nie został jeszcze zakończony

  W kwietniu zakończyły się konsultacje dotyczące ustawy o fundacji rodzinnej. Największe emocje właścicieli polskich firm rodzinnych związane są z uprawnieniami zachowkowymi spadkobierców fundatora.
 • Giełda i fundacje dla rodzinnych firm

  Giełda i fundacje dla rodzinnych firm

  Najczęściej zaczyna się w rodzinie. Taki rodowód ma większość wszelkiego rodzaju firm zakładanych przez ojców, matki czy rodzeństwo. Wiele z nich długo nie przeżywa. Te, które trwają i rosną, prędzej czy później, muszą odpowiedzieć na pytanie co dalej, zwane pytaniem o sukcesję.
 • Ustawa o fundacjach rodzinnych coraz bliżej finału. Ministerstwo zapowiada kolejne kroki

  Ustawa o fundacjach rodzinnych coraz bliżej finału. Ministerstwo zapowiada kolejne kroki

  Projekt ustawy o fundacji rodzinnej może już za kilka miesięcy trafić do parlamentu. Eksperci znający temat przekonują, że realne jest wprowadzenie nowych przepisów w przyszłym roku. A zmiany są bardzo wyczekiwane przez przedsiębiorców. Dziś bowiem polskie prawodawstwo w sposób dość ograniczony reguluje proces sukcesji. W nowym prawodawstwie ma pojawić się instytucja fundacji rodzinnej. Jej zadaniem będzie m.in. gromadzenie majątku przekazanego przez fundatora, zarządzanie nim i chronienie go.
 • ​Przesłanki uznania zatrudnionych w firmie krewnych za współpracowników

  ​Przesłanki uznania zatrudnionych w firmie krewnych za współpracowników

  Dość często w prowadzeniu działalności gospodarczej pomagają przedsiębiorcy członkowie jego rodziny. Uznaje się ich (z pewnymi wyjątkami) za osoby współpracujące. Za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci (własne, drugiego małżonka i przysposobione), rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające.
 • Powstaną fundacje rodzinne, które ułatwią sukcesję firm

  Powstaną fundacje rodzinne, które ułatwią sukcesję firm

  W polskim prawie będzie powołana nowa instytucja - fundacja rodzinna, która ma ułatwić przekazywanie firm rodzinnych w ręce kolejnego pokolenia. Projekt ustawy dotyczy prawie 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne, a w ciągu najbliższych 5 lat sukcesję planuje ok. 57 proc. z nich. Zmiany mają zapewnić skuteczniejszą i wielopokoleniową sukcesję w firmach rodzinnych.
 • Dzień dobry Biznes: Jak przygotować firmę do sukcesji?

  Dzień dobry Biznes: Jak przygotować firmę do sukcesji?

  Kiedy, jak, z kim i komu? - na te podstawowe pytania każdy przedsiębiorca, który planuje sukcesję, powinien znaleźć odpowiedź. Jak skutecznie przekazać firmę w zarządzanie nowemu właścicielowi tłumaczył podczas szkolenia "Dzień dobry Biznes" Rafał Roszkowski, adwokat i partner w kancelarii GKR legal.
 • Dzień dobry Biznes: Warto zaplanować sukcesję

  Dzień dobry Biznes: Warto zaplanować sukcesję

  Zmiana jest wpisana w każdą działalność, również tę biznesową. Do tej najtrudniejszej, czyli przekazania warty nowym właścicielom, dobrze jest się odpowiednio przygotować. O tym jak sprawnie przejść przez cały proces sukcesji i o czym pomyśleć zawczasu - opowie Rafał Roszkowski, adwokat w Kancelarii GKR Legal podczas szkolenia online "Dzień dobry Biznes".
 • Konstytucja uchroni firmy rodzinne przed podwójnym opodatkowaniem?

  Konstytucja uchroni firmy rodzinne przed podwójnym opodatkowaniem?

  Nakładając podatek CIT na spółki komandytowe, posłowie nie posłuchali apelu 128 organizacji biznesowych i przedsiębiorstw. Pozostaje jednak jeszcze argument, że wprowadzenie ustawy 30 listopada 2020 r. będzie niezgodne z orzecznictwem TK.
 • Są konkrety dotyczące opodatkowania firm rodzinnych podczas ich dziedziczenia

  Są konkrety dotyczące opodatkowania firm rodzinnych podczas ich dziedziczenia

  Znane są już wstępne założenia dotyczące opodatkowania polskich fundacji rodzinnych. Fundacja ma być podstawowym narzędziem sukcesji dla średniego i dużego biznesu, a ustawa wchodziłaby w życie na początku 2022 r.
 • Fundacje rodzinne zahibernują gen przedsiębiorczości

  Fundacje rodzinne zahibernują gen przedsiębiorczości

  Trwają pracę nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych, który ma stanowić zabezpieczenie przyszłości firm rodzinnych w Polsce. W założeniu nowe przepisy mają stać się obowiązującym prawem od 1 stycznia 2022 roku. Co mogą zmienić?

Filmy - Firma rodzinna (1)