firma rodzinna

Synonimy:
firmy rodzinne,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Firma rodzinna (47)

 • Jakie podatki zapłacą firmy podczas dziedziczenia?

  Jakie podatki zapłacą firmy podczas dziedziczenia?

  Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące "zielonej księgi" polskiej fundacji rodzinnej. Ich tworzenie ma ułatwić sukcesję. Dyskutowane jeszcze opodatkowanie sukcesji ma zawierać się w granicach 19-34 proc.
 • Przedsiębiorcy zainteresowani fundacjami rodzinnymi

  Przedsiębiorcy zainteresowani fundacjami rodzinnymi

  Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością zakładania w Polsce fundacji rodzinnych - to jeden ze wstępnych wniosków płynących z zakończonych konsultacji zielonej księgi dot. fundacji rodzinnej - informuje we wtorkowym komunikacie ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.
 • Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 1 stycznia 2020 r.

  Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 1 stycznia 2020 r.

  Firmy rodzinne mają wciąż duży udział w całościowej liczbie przedsiębiorstw, a jednym z większych problemów jest zapewnienie im sukcesji. Dlatego też ustawodawca w ramach ustawy o zmianie ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, która zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2020 r., wprowadził zmiany również w zarządzie sukcesyjnym. Dzięki nowelizacji możliwe stanie się m.in. łatwe przeniesienie koncesji i zezwoleń na nabywcę przedsiębiorstwa, które działa w oparciu o takie decyzje.
 • Zmiany w dziedziczeniu firm rodzinnych

  Zmiany w dziedziczeniu firm rodzinnych

  W trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ogłosili, że wkrótce dojdzie do publikacji tzw. zielonej księgi, która przedstawi założenia projektu ustawy o polskiej fundacji rodzinnej.
 • Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Pakiet 100 zmian dla firm. Cel został osiągnięty

  Podpisanie przez prezydenta nowelizacji kodeksu spółek handlowych wprowadzającej prostą spółkę akcyjną oznacza, że zapowiadany jeszcze w 2016 r. pakiet został właśnie w całości przyjęty. Przedsiębiorcy głównie chwalą, ale sugerują, że gdzieniegdzie konieczne są poprawki.
 • Będzie łatwiej kupić firmę w Polsce

  Będzie łatwiej kupić firmę w Polsce

  Aktualnie trwają prace nad projektem tzw. ustawy deregulacyjnej, która obejmie obszerną nowelizację ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ważne zmiany związane są z kupowaniem firmy przez nowego właściciela.
 • Podatek dochodowy w firmie rodzinnej

  Podatek dochodowy w firmie rodzinnej

  W firmach osób fizycznych częstą praktyką jest korzystanie w wielu różnych aspektach z pomocy członków rodziny. Wydatki związane z opłaceniem takiej pomocy nie zawsze podlegają ujęciu w firmowym rachunku kosztowym. Ich rozliczenie uzależnione jest od stopnia pokrewieństwa pomiędzy przedsiębiorcą a członkami rodziny, z pomocy których korzysta.
 • Sukcesja firmy po śmierci właściciela będzie prostsza. Nowe prawo wchodzi w życie 25 listopada

  Sukcesja firmy po śmierci właściciela będzie prostsza. Nowe prawo wchodzi w życie 25 listopada

  Od 25 listopada br. zaczyna obowiązywać ustawa o sukcesji firm rodzinnych, która umożliwi sprawne kontynuowanie działalności przedsiębiorstwa po śmierci jego właściciela.
 • Zarządca sukcesyjny to koło ratunkowe dla firm rodzinnych

  Zarządca sukcesyjny to koło ratunkowe dla firm rodzinnych

  Powołanie zarządcy sukcesyjnego w firmach rodzinnych - który zagwarantuje kontynuację zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci właściciela - to jedno z najważniejszych założeń ustawy o sukcesji firm, opracowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Zmiany wejdą w życie w najbliższą niedzielę. Praca nad ustawą trwały 3 lata.
 • Zamiast preferencji w płaceniu składek jest chaos

  Zamiast preferencji w płaceniu składek jest chaos

  Zleceniodawcy nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start - wskazują Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz resort pracy i ZUS.

Filmy - Firma rodzinna (2)

 • Dobre wiadomości dla rodzin właścicieli firm

  Zaledwie po niecałych dwóch miesiącach obowiązywania niektóre zmiany w ustawie podatkowej o CIT i PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r., przestaną być aktualne. Dotyczy to spadkobierców właścicieli małych firm.
 • A. Blikle: Młode pokolenie nie garnie się do przejmowania firm po rodzicach

  Potomkowie właścicieli przedsiębiorstw rodzinnych nie garną się do przejmowania biznesów. Większość uważa, że prowadzenie firmy jest źródłem wielu stresów i wyrzeczeń. Okazuje się, że planu sukcesyjnego nie ma 70 proc. firm rodzinnych. Ubolewa nad tym przedsiębiorca prof. Andrzej Blikle. – Myślę, że rodzice zapominają o tym, żeby pokazać dzieciom firmę z ludzką twarzą; że w domu rozmawiają wyłącznie o problemach, które trzeba rozwiązać, bo jak coś nie jest problemem, to po co o tym rozmawiać? Dzieci wzrastają w przeświadczeniu, że firma rodzinna to tylko źródło udręki i mówią: Nie chcemy takiego życia, chcemy sobie to życie ułożyć inaczej - mówi.