firma pożyczkowa

Artykuły - Firma pożyczkowa (0)

 • KPF: Zmiany w ustawie antylichwiarskiej ograniczą dostęp do finansowania kilkuset tysiącom Polaków

  KPF: Zmiany w ustawie antylichwiarskiej ograniczą dostęp do finansowania kilkuset tysiącom Polaków

  Projekt ustawy antylichwiarskiej nie ograniczy zysków firm pożyczkowych, ale całkowicie wyeliminuje te podmioty z rynku - prognozuje Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, która zrzesza firmy pożyczkowe. Według Konfederacji udzielanie pożyczek stanie się ekonomicznie nieopłacalne, więc firmy będą zmuszone zamknąć działalność. W efekcie kilkaset tysięcy konsumentów bez zdolności kredytowej straci dostęp do legalnego finansowania i zasili szarą strefę.
 • Klinger i Janczura: Polak. Najlepszy klient firmy pożyczkowej

  Klinger i Janczura: Polak. Najlepszy klient firmy pożyczkowej

  Szpitale to skarbonki bez dna. Pieniędzy zawsze brakuje. Paradoks polega na tym, że równocześnie to doskonały i przynoszący wysokie zyski interes. Dla firm pożyczkowych. Bo tak naprawdę szpital to jeden z bardziej wiarygodnych klientów. Może i nie płaci na czas. Może jest na skraju bankructwa, ale za nim stoją państwowe pieniądze. Jakby co, to i tak zapłaci albo samorząd, albo Ministerstwo Zdrowia. Nikt przecież nie dopuści do tego, by zlikwidować placówkę.
 • Ustawa antylichwiarska po 3 miesiącach. Z rynku znikają firmy pożyczkowe

  Ustawa antylichwiarska po 3 miesiącach. Z rynku znikają firmy pożyczkowe

  Po trzech miesiącach od wejścia w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej ograniczającej m.in. ceny pożyczek konsumenckich z rynku zniknęło 21 firm pożyczkowych.
 • Wpływ "ustawy antylichwiarskiej" na rynek firm pożyczkowych

  Wpływ "ustawy antylichwiarskiej" na rynek firm pożyczkowych

  Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i innych ustaw, zwana potocznie "ustawą antylichwiarską", już w momencie uchwalania spotkała się z pewną krytyką, w szczególności w aspekcie zbyt małego zakresu regulowanych spraw.
 • Czy "firmy chwilówkowe" zyskają na podatku bankowym?

  Od lutego banki i ubezpieczyciele muszą płacić podatek bankowy. Obciążone są nim też firmy pożyczkowe, których aktywa przekraczają 200 mln zł. Czy na rosnących marżach w instytucjach finansowych zyskają małe firmy udzielające szybkich pożyczek?
 • Posłowie PiS chcą objąć podatkiem od instytucji fin. również firmy pożyczkowe

  Posłowie PiS chcą objąć podatkiem od instytucji fin. również firmy pożyczkowe

  Komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu ustawy o podatku od instytucji finansowych, która włącza firmy pożyczkowe do grona płatników nowej daniny. Wartość aktywów wolnych od podatku dla tej grupy instytucji ma wynosić 200 mln zł. Poprawkę złożyli posłowie PiS.
 • UOKiK przypomina o ostrożności przy pożyczaniu od firm pożyczkowych

  UOKiK przypomina o ostrożności przy pożyczaniu od firm pożyczkowych

  Przed podpisaniem umowy z firmą pożyczkową należy zwrócić uwagę na całkowitą kwotę do zapłaty, opłaty dodatkowe, rzeczywiste oprocentowanie, wysokie zabezpieczenia oraz braki w umowach. Pamiętajmy też, że możemy odstąpić od umowy w ciągu 14 dni - przypomina UOKiK.
 • Trwają prace nad regulacją rynku pożyczek. Branża i eksperci chcą stworzenia rejestru firm pożyczkowych

  Trwają prace nad regulacją rynku pożyczek. Branża i eksperci chcą stworzenia rejestru firm pożyczkowych

  Rynek firm pożyczkowych czeka na ogłoszenie wyników konsultacji nowego projektu regulacji tej branży. Prace nad nowymi przepisami trwają już blisko dwa lata i zarówno przedstawiciele firm, jak i partnerzy społeczni, np. Konfederacja Lewiatan, apelują o ich przyspieszenie. Przekonują także do pomysłu utworzenia rejestru firm pożyczkowych, który znalazł się w pierwotnych założeniach resortu finansów.
 • Znajdzie się bat na firmy pożyczkowe!

  Znajdzie się bat na firmy pożyczkowe!

  W ubiegłym roku mocno podpadłem firm pożyczkowym, wyrażając w swoich publikacjach opinię na temat szkodliwości ich sztandarowego produktu, czyli pożyczek-chwilówek. Mimo oczywistych argumentów, że tego typu "produkty finansowe" powinno się potraktować w taki sam sposób, jak niegdyś Premier Donald T. unicestwił z rynku dopalacze, niewiele się w tej kwestii zmieniło. Ale może nie wszystko stracone?
 • Firmy pożyczkowe chcą regulacji rynku, a nie produktów

  Firmy pożyczkowe chcą regulacji rynku, a nie produktów

  Najpierw edukacja klientów i regulacja samego rynku, a potem, w razie potrzeby, oferowanych produktów - przedstawiciele firm pożyczkowych uważają, że taką kolejność powinny uwzględniać rządowe propozycje uporządkowania tego rynku. Jak pokazują negatywne doświadczenia z firmami pożyczkowymi, często ważniejsze jest to, kto pożycza, a nie w jaki sposób. Przedstawiciele branży uspokajają, że krótkoterminowe pożyczki na małe kwoty nie znikną z rynku. Mimo że regulacje, nad którymi trwają prace, spowodują zachwianie rynku i potrzebę dostosowania się firm do nowych wymogów.