firma

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Firma (Film (1993)[The Firm] Reż.Sydney Pollack) ,

Artykuły - Firma (10027)

 • ZUS może naliczyć zaległe składki od umów o dzieło

  ZUS może naliczyć zaległe składki od umów o dzieło

  Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u wszystkich umowach o dzieło. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zakład może dokonać reklasyfikacji umowy i naliczyć zaległe składki.
 • Początek roku przynosi wiele nowych obciążeń dla firm. Część z nich dotknie również konsumentów

  Początek roku przynosi wiele nowych obciążeń dla firm. Część z nich dotknie również konsumentów

  Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży detalicznej to tylko niektóre koszty, które będą musiały uwzględnić firmy od 2021 roku. Do tego dojdą m.in. wyższa płaca minimalna czy podwyżka opłat za wywóz śmieci i energię. Zdaniem Grzegorza Baczewskiego z Konfederacji Lewiatan nadmierne obciążenie firm w warunkach kryzysu i często zmniejszonych przychodów może skutkować bankructwami. Te zaś spowodują mniejsze wpływy do budżetu państwa.
 • Jakie skutki dla przedsiębiorców przyniesie brexit?

  Jakie skutki dla przedsiębiorców przyniesie brexit?

  Mianem brexitu określany jest proces opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowany przez referendum w czerwcu 2016 r. Od nowego roku zmienią się zasady współpracy handlowej z Wielką Brytanią. Jak wpłynie to na polską wymianę gospodarczą? Na jakie zmiany muszą przygotować się polscy przedsiębiorcy?
 • Biznes online: Od założenia firmy do sprzedaży internetowej

  Biznes online: Od założenia firmy do sprzedaży internetowej

  Teraz założenie firmy jest możliwe już nawet przez internet. Tutaj zaczniesz sprzedawać produkty, dotrzesz z ofertą do szerokiego grona klientów, wypromujesz swoją markę. Dobrze zaplanowana strategia e-marketingowa i e-sprzedażowa to dla wielu przedsiębiorców nie tylko sposób na przetrwanie w czasach pandemii, ale również dynamiczny rozwój.
 • Przedsiębiorcy nie znają przepisów. Niezgłoszenie upadłości w terminie może zaprowadzić ich do więzienia

  Przedsiębiorcy nie znają przepisów. Niezgłoszenie upadłości w terminie może zaprowadzić ich do więzienia

  Prawie co trzeci przedsiębiorca uważa, że całkowita utrata płynności finansowej to moment, w którym powinien złożyć wniosek o upadłość. Co czwarty twierdzi, że należy to zrobić dopiero, kiedy sprawa trafi do sądu. Z kolei co szósty właściciel firmy wskazuje na czas, w którym wierzyciele stanowczo domagają się zapłaty. Niemal co dziesiąta taka osoba złożyłaby wniosek o upadłość, kiedy klienci przestaliby im całkowicie płacić.
 • ARR: Uwaga na fałszywe aplikacje

  ARR: Uwaga na fałszywe aplikacje

  Wśród wniosków o granty kapitałowe złożonych do Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MWARR) znalazło się kilka fałszywych aplikacji. Prezes WMARR zapowiedział, że zgłosi w prokuraturze próbę wyłudzenia dotacji.
 • Chcesz założyć firmę? Możesz to zrobić online

  Chcesz założyć firmę? Możesz to zrobić online

  Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej? Pamiętaj, że możesz to zrobić online. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas wypełniania wniosków do CEIDG i ZUS.
 • Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w restrukturyzacji

  Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc w restrukturyzacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu prowadzi nabór wniosków w ramach programu Polityka Nowej Szansy, przeznaczonego dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Biznes może uzyskać wsparcie na przygotowanie lub przeprowadzenie restrukturyzacji.
 • Ważny komunikat ZUS. Wniosek do poniedziałku!

  Ważny komunikat ZUS. Wniosek do poniedziałku!

  Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w ramach Tarczy 5.0 do 30 listopada mają czas na złożenie wniosku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
 • Senat zgłosił kilkaset poprawek do tarczy 6.0

  Senat zgłosił kilkaset poprawek do tarczy 6.0

  Kilkaset poprawek zgłosili w czwartek senatorowie do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Rozszerzają one zakres podmiotów, które mogłyby korzystać z pomocy rządowej dla firm - chodzi nie tylko o nowe rodzaje działalności, ale także firmy, które zostały założone po 30 listopada 2019 r.

Filmy - Firma (8)

 • Będzie można odebrać firmę jej właścicielowi

  Chociaż wydaje się to sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami to prawo będzie działać wstecz. Zgodnie z założeniami nowej ustawy przedsiębiorca będzie musiał udowodnić swą niewinność, a firmę będzie można odebrać jej właścicielowi, co może zakończyć się jej całkowitym zamknięciem.
 • Prowadzisz firmę? Sprawdź, gdzie musisz się rejestrować, na co uważać i komu płacić

  Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność bardzo często na chwilę po jej rejestracji otrzymują szereg pism, których forma często wygląda jak nakaz zapłaty, dzięki której nasza działalność zostanie wpisana do jakiegoś rejestru. Tymczasem prawo nie nakłada na przedsiębiorców takich obowiązków. Co zrobić, gdy dostaniemy takie pismo? Na co zwracać uwagę i jakie rzeczywiście obowiązki spoczywają na przedsiębiorcach? Więcej w materiale wideo.
 • Konstytucja dla biznesu pozostawia władzę urzędnikom

  Konstytucja dla biznesu jest zbiorem dobrych intencji, ale w przypadku konfliktu aktów prawnych nadal będą decydowały przepisy niższej rangi, które są bardziej szczegółowe. Przedsiębiorcy wahając się z podjęciem inwestycji najbardziej obawiają się działań prokuratorów, a Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększa ich uprawnienia, zmniejszając jednocześnie odpowiedzialność za błędne decyzje. - Jeżeli mamy ogólny zapis, że wszystko wolno robić, co jest zgodne z "Konstytucją dla biznesu" i bardzo szczegółowy przepis czego nie wolno robić, to będzie decydujący ten szczegółowy przepis - mówi Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
 • Od dziś założenie firmy jeszcze łatwiejsze

  Od dziś obowiązują przepisy, które m.in. uchylają obowiązki przedsiębiorców rozpoczynających działalność wobec Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Eksperci chwalą te uproszczenia dodając, że należy jeszcze wprowadzić szybsze procedury elektroniczne, które ograniczyłyby ilość wizyt w urzędach i pozwoliły większą liczbę danych wysyłać drogą elektroniczną, dzięki czemu przedsiębiorcy zaoszczędziliby czas i pieniądze. Komentuje Agnieszka Khouri, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.