fiordy

Artykuły - Fiordy (5)

 • ​Norwegia: Pierwszy na świecie tunel dla statków połączy fiordy

  ​Norwegia: Pierwszy na świecie tunel dla statków połączy fiordy

  Norweska Administracja Przybrzeżna Kystverket otrzymała zielone światło, ale rozpocząć prace nad olbrzymią inwestycją, jaką jest budowa pierwszego na świecie tunelu dla statków. O projekcie chodziły już nieśmiałe głosy w 2017 roku, kiedy norweski rząd wyraził chęć wybudowania tunelu. Przygotowania do budowy zaczęły się teraz, a symboliczne "pierwsze wbicie łopaty" odbędzie się na początku 2022 roku.
 • Alasce zagraża megatsunami

  Alasce zagraża megatsunami

  ​Alaska stoi w obliczu megatsunami większego niż cokolwiek, co świat widział. Dojdzie do niego, jeżeli pozwolimy, by rozpadający się fiord Barry Arm nagle wpadł do wody.
 • Pływającymi tunelami przez fiordy

  Pływającymi tunelami przez fiordy

  Norwegia ma ambitne plany, by wybudować pierwsze na świecie pływające tunele. Dzięki takiemu rozwiązaniu podróże samochodami przez przecinające ląd fiordy będą łatwiejsze.
 • Podatek od fiordów zamiast atrakcyjnej oferty dla turystów

  Podatek od fiordów zamiast atrakcyjnej oferty dla turystów

  Co roku latem do norweskich fiordów wpływają setki wielkich statków wycieczkowych z tysiącami bogatych turystów, którzy podziwiają malownicze widoki i białe noce. Pasażerowie zwiedzają Norwegię przez kilka dni, lecz nie zostawiają w niej zbyt dużo pieniędzy, ponieważ nocują i stołują się na luksusowych jednostkach. Branża hotelarska zaczyna krzywo patrzeć na ten rodzaj turystyki i zażądała wprowadzenia "podatku od fiordów".
 • Przytul fiorda

  Przytul fiorda

  "Burrowing" ("Man tänker sitt"), reż. Fredrik Wenzel i Henrik Hellström, Szwecja 2009, dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, premiera kinowa 9 kwietnia 2010 roku.