finanse publiczne

Artykuły - Finanse publiczne (110)

Filmy - Finanse publiczne (9)

 • Gdy chcemy wyjść z kryzysu, powinniśmy podwyższać podatki dochodowe?

  Sytuacja finansów publicznych w Polsce, ale też i na świecie uległa pogorszeniu. W wielu krajach trwa dyskusja czy podnosić podatki dochodowe. Lepszym rozwiązaniem są podatki majątkowe, a do tych należy podatek katastralny. - Podatek dochodowy jest karą za podjęcie aktywności gospodarczej. Za to, że przyczyniamy się poprzez pracę do wzrostu gospodarczego - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Moim zdaniem jest to jeden z gorszych podatków.
 • Czy potrzeba zawieszenia reguły wydatkowej?

  Wysokość wydatków publicznych ograniczona jest algorytmem, zwanym regułą wydatkową. Określa ona maksymalną ilość wydatków rządu w rocznym budżecie, uzależnioną od poziomu inflacji. Ogranicza to zadłużenie państwa i powiększanie deficytu finansowego. Reguła posiada jednak klauzulę wyjścia, która pozwala na zawieszenie jej stosowania w szczególnych przypadkach. Powodem do tego może być na przykład kryzys, którego teraz doświadczamy. Recesja gospodarcza spowodowana przez epidemię koronawirusa wymaga tego, by dużą ilość pieniędzy państwowych przeznaczyć na wsparcie pracowników i przedsiębiorców, cierpiących podczas gospodarczego lockdownu. By te pieniądze wydać, rząd musi zrewidować działanie reguły wydatkowej. Ministerstwo Finansów ogłosiło więc niedawno plany wprowadzenia specjalnego trybu, który określa warunki zawieszenia reguły i powrotu do jej przestrzegania po zakończeniu kryzysu.
 • Kto najwięcej zyskuje na preferencjach podatkowych?

  Na wydatkach socjalnych i preferencjach podatkowych najbardziej zyskały najbogatsze gospodarstwa domowe. Mamy też chroniczny problem z finansami publicznymi.
 • Decyzja będzie finansowo bolesna dla Polski

  W piątek agencja Moody's obniży rating Polski, taki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz dla Polski. Osłabi się polska waluta. Wzrosną koszty obsługi długu publicznego.