Finanse / Ekonomia

Artykuły - Finanse / Ekonomia (15)

 • Dług publiczny: Zasady na śmietnik?

  Dług publiczny: Zasady na śmietnik?

  Mój Ulubiony Felietonista uparcie próbuje wymyślić ekonomię na nowo. Nie bardzo wiadomo po co, skoro ekonomia już istnieje, a pozbawianie jej podstawowych zasad przypomina próbę wyobrażenia sobie fizyki bez prawa powszechnej grawitacji. Ale Felietoniście oddać trzeba, że zabawa intelektualna jaką proponuje jest frapująca.
 • Ministerstwo Finansów sprawdzi każde 10 tys. zł w sektorze finansów publicznych

  Ministerstwo Finansów sprawdzi każde 10 tys. zł w sektorze finansów publicznych

  Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, przewidujący nowe obowiązki i sankcje. Obowiązkowe ma być np. informowanie o umowach, przekraczających 10 tys. zł.
 • USA coraz bardziej podzielone aksamitną liną

  USA coraz bardziej podzielone aksamitną liną

  W USA znów jest segregacja, tym razem majątkowa – przekonuje w książce „The Velvet Rope Economy: How Inequality Became Big Business” Nelson D. Schwartz, dziennikarz ekonomiczny „New York Timesa”.
 • Najniższa pensja nie będzie szybko rosła. Tak będzie wyglądał budżet w 2021 roku

  Najniższa pensja nie będzie szybko rosła. Tak będzie wyglądał budżet w 2021 roku

  Bez podwyżek w budżetówce, za to z trzynastą i czternastą emeryturą – taki ma być budżet w 2021 r. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do planów Ministerstwa Finansów, na podstawie których resort sporządzi projekt budżetu na przyszły rok. Do końca lipca MF ma je przedstawić partnerom społecznym z Rady Dialogu Społecznego.
 • Niekaralność w finansach będzie obowiązkowa

  Niekaralność w finansach będzie obowiązkowa

  Pracodawcy w sektorze finansowym będą mieli prawo żądać od zatrudnianych osób oświadczenia o niekaralności lub informacji z Krajowego Rejestru Karnego - taki ma być efekt ustawy, której projektem ma się jutro zająć rząd.
 • Polacy oblali test z wiedzy o finansach

  Polacy oblali test z wiedzy o finansach

  Co piąty Polak uważa, że wiedza dotycząca finansów jest potrzebna głównie ludziom bogatym. Edukacja ekonomiczna Polaków od lat znajduje się na bardzo niskim poziomie. Zdaniem ekspertów, jedna trzecia naszych rodaków deklaruje, że tematy finansowe w ogóle ich nie interesują.
 • Zmiany w prawie. Praca w banku i domu maklerskim tylko dla niekaranych

  Zmiany w prawie. Praca w banku i domu maklerskim tylko dla niekaranych

  Firmy z sektora finansowego będą mogły pytać kandydatów do pracy o niekaralność - to propozycja Ministerstwa Rozwoju. Projekt nowej ustawy wyeliminuje obecną lukę w prawie. Powoduje ona bowiem kuriozalną sytuację: agenci ubezpieczeniowi muszą spełniać wymóg niekaralności, a pracownicy banków już nie.
 • 9 proc. firm poszukuje finansistów i księgowych - miesięczna analiza ofert

  9 proc. firm poszukuje finansistów i księgowych - miesięczna analiza ofert

  Co dziewiąte ogłoszenie o pracę zamieszczone w styczniu na portalu monsterpolska.pl było adresowane do pracowników z branży Finanse / Księgowość / Controlling. Kategoria ta zajęła drugie miejsce w comiesięcznym zestawieniu, plasując się po ofertach dla kandydatów z branży IT.
 • Z pracą bywa różnie

  Mijający kryzys przełożył się na redukcję zatrudnienia w branży finansowej. W szeroko pojętym sektorze bankowym pracuje dziś 174 tys. osób. O prawie 8 tys. mniej niż 5 lat temu.
 • Branża IT wciąż poszukuje specjalistów

  Branża IT wciąż poszukuje specjalistów

  Spośród wszystkich ofert pracy zamieszczonych na portalu monsterpolska.pl w grudniu 2013 roku prawie połowa dotyczyła stanowisk związanych z branżą IT. Analogicznie sytuacja wyglądała w poszczególnych miesiącach 2013 r. Na drugim miejscu w rankingu branż poszukujących pracowników uplasował się sektor finanse i księgowości. Trzecie miejsce w zestawieniu zajmują firmy poszukujące osób na stanowiska techniczne.

Filmy - Finanse / Ekonomia (90)

 • Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać. Inflacja przyspiesza

  Klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat ok. 100 mld zł i w dużej części przenieśli je na rachunki bieżące. Jednak świadomość przyspieszającej inflacji i brak perspektywy zakończenia pandemii skłania ich coraz częściej do szukania nowych możliwości inwestowania. Stąd rosnąca popularność funduszy, akcji i spółek technologicznych na GPW. Zwiększonym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te powiązane z elektromobilnością i gamingiem oraz start-upy w początkowej fazie rozwoju, które wciąż mają przed sobą najwyższą krzywą wzrostu.
 • Witold Orłowski dla Interii: Katastrofy nie będzie, ale…

  Polska gospodarka zareagowała na kryzys pandemiczny lepiej od oczekiwań – ocenia w rozmowie z Interią profesor Witold Orłowski z Akademii Vistula i główny doradca ekonomiczny PwC. Zdaniem ekonomisty, w pandemii dobrze poradził sobie zwłaszcza przemysł, silnie powiązany z gospodarką niemiecką. Profesor Orłowski chwali też rząd za szybkie decyzje ograniczające mobilność Polaków, choć otwarta pozostaje kwestia czy nie dało się ich podejmować w porozumieniu z przedsiębiorcami, a przez to w sposób mniej dotkliwy dla biznesu.
 • Plan odbudowy gospodarki. "Wydarzenia": blisko 60 mld euro dla Polski

  "Wydarzenia" dotarły do założeń planu odbudowy gospodarki po pandemii. To blisko 60 miliardów euro dla Polski. Plan może liczyć na poparcie opozycji, ale stanowczy sprzeciw zgłasza "Solidarna Polska". To nie jedyny zgrzyt w rządzącej koalicji. Dziś po południu posłowie z partii Zbigniewa Ziobry zagłosowali ramię w ramię z opozycją. Materiał Marcina Fijołka.
 • Pożyczył 500 zł, musi spłacić 112 tysięcy. Polacy toną w długach

  Minister Michał Wójcik wystąpił do Prokuratora Generalnego o skargę nadzwyczajną w sprawie dłużnika, którego odsetki urosły o 1440 procent rocznie. 15 lat temu mężczyzna pożyczył pięćset złotych, a kazano mu spłacić 112 tysięcy. Druga połowa 2020 roku była rekordowa pod względem liczby upadłości konsumenckich. Cyprian Jopek w "Wydarzeniach".