Federacja Przedsiębiorców Polskich

Artykuły - Federacja Przedsiębiorców Polskich (20)

 • Tarcza antykryzysowa. Pracodawcy chcą uproszczenia procedur

  Tarcza antykryzysowa. Pracodawcy chcą uproszczenia procedur

  Trwają konsultacje zaproponowanej przez rząd tarczy antykryzysowej. Pracodawcy generalnie dobrze oceniają najważniejsze kierunki, ale chcą zadeklarowania odpowiednich środków i uproszczenia procedur.
 • Koronawirus: Potrzebna pilna zmiana przepisów

  Koronawirus: Potrzebna pilna zmiana przepisów

  Federacja Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że przy obecnych przepisach firmy zatrudniające niepełnosprawnych nie będą mogły skorzystać z tarczy antykryzysowej. Apeluje o pilne zmiany.
 • Eksperci alarmują: Będzie brakować pracowników

  Eksperci alarmują: Będzie brakować pracowników

  Od kilku lat polskich przedsiębiorców dotyka problem niedoboru pracowników. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) diagnozuje, że problem ten będzie się z roku na rok powiększał.
 • FPP i CALPE: Najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych?

  FPP i CALPE: Najbiedniejsi podatnicy sfinansują emerytury najbogatszych?

  Zapisana w projekcie budżetu państwa na 2020 r. likwidacja limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby złym rozwiązaniem. Doprowadziłaby do powstania tzw. kominów emerytalnych i wszyscy podatnicy łącznie z najbiedniejszymi będą finansować przyszłe emerytury bogaczy - ostrzega Federacja Przedsiębiorców Polskich.
 • Dane ZUS potwierdzają prognozy FPP i CALPE

  Dane ZUS potwierdzają prognozy FPP i CALPE

  Liczba osób pobierających emerytury z ZUS niższe od minimalnej wzrosła do 279,9 tys. Federacja Przedsiębiorców Polskich szacowała, że, w 2019 r. liczba osób otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego osiągnie poziom 280,1 tys. Zdaniem ekspertów liczba osób pobierających tak niskie świadczenia będzie rosnąć.
 • Emerytalny problem rośnie

  Emerytalny problem rośnie

  Federacja Przedsiębiorców Polskich szacuje, że w 2020 roku liczba emerytów otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego sięgnie około 324 tys. Skala problemu w ciągu 7 lat wzrosła 10 krotnie.
 • Reforma OFE i PPK ożywi rynek kapitałowy?

  Reforma OFE i PPK ożywi rynek kapitałowy?

  Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) dokonały analizy 5 scenariuszy zmian polskiego systemu emerytalnego. Pokazuje, jak rola funduszy emerytalnych przekłada się w pozytywny sposób na rozwój rynku finansowego.
 • Płaca minimalna powinna wzrosnąć do 2520 zł

  Płaca minimalna powinna wzrosnąć do 2520 zł

  Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o podwyższeniu minimalnej płacy zasadniczej w służbie zdrowia z 3900 do 4200 złotych. Federacja Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że płaca minimalna od 2020 roku powinna wzrosnąć do 2500 zł brutto. Tymczasem, przyszłoroczna płaca minimalna powinna wzrosnąć co najmniej o 270 zł i wynieść 2520 zł. Z kolei pensje w budżetówce należy podwyższyć o 15 proc. takie są propozycje związkowców.
 • FPP uważa, że wypłata "chorobowego" zbyt obciąża przedsiębiorców

  FPP uważa, że wypłata "chorobowego" zbyt obciąża przedsiębiorców

  Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, mających na celu zwiększenie jego efektywności i odciążenie pracodawców.
 • Drastyczny wzrost emerytur poniżej minimalnego poziomu

  Drastyczny wzrost emerytur poniżej minimalnego poziomu

  Federacja Przedsiębiorców Polskich szacuje, że w 2020 r. liczba osób otrzymujących świadczenie niższe od minimalnego osiągnie poziom ok. 315 tys. W 2025 r. problem będzie dotyczył już 0,5 mln emerytów, a w 2030 r. liczba pozbawionych prawa do najniższego świadczenia może sięgać 650 tysięcy!

Filmy - Federacja Przedsiębiorców Polskich (2)

 • Za trzydzieści lat będzie nam brakować półtora miliona pracowników, alarmują eksperci

  Od kilku lat polskich przedsiębiorców dotyka problem niedoboru pracowników. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) diagnozuje, że problem ten będzie się z roku na rok powiększał. Postępujący kryzys demograficzny, obniżony wiek emerytalny i duża migracja młodych pracowników za granicę sprawiają, że w polskich firmach brakuje rąk do pracy. W najbliższych latach wyzwaniem stanie się również zatrzymanie w pracy cudzoziemców, dla których swoją granicę otworzą Niemcy. Przewiduje się, że na dalszą emigrację na Zachód może wyjechać nawet 500 tysięcy pracowników. To dodatkowo uszczupli i tak już małą pulę osób, funkcjonujących na naszym rynku pracy. Eksperci nawołują państwo do podjęcia szybkich działań, mających na celu powiększenie liczby pracowników w Polsce.
 • FPP chce uporządkować ZUS. Pracownicy zarabiający w kilku miejscach nie będą płacić niższych składek

  Osoby fizyczne uzyskujące dochód z kilku tytułów, na przykład od różnych pracodawców, często płacą niższe składki na ubezpieczenie społeczne niż osoby uzyskujące podobny dochód tylko z jednego tytułu. To zjawisko zwiększa liczbę osób zatrudnionych na nie oskładkowanych umowach zlecenie. Pracownik zawiera je z innym lub z tym samym pracodawcą, płacąc składki do ZUSu od innej umowy. Otrzymywanie dochodu z różnych tytułów jest charakterystyczne dla pewnych grup zawodowych. Federacja Przedsiębiorców Polskich chce to uporządkować.