Fed

Synonimy:
rezerwa federalna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Fed (120)

 • Polskie obligacje w cenie, inflacja w ryzach

  Polskie obligacje w cenie, inflacja w ryzach

  Europejski Bank Centralny do końca tego roku skończy z dostarczaniem na rynek nowej gotówki poprzez skup aktywów. Początkowo, do września nowe zakupy będę zmniejszone do 15 mld EUR, a następnie wstrzymane całkowicie.
 • Dlaczego dolar już wkrótce może podrożeć do 4 zł?

  Dlaczego dolar już wkrótce może podrożeć do 4 zł?

  Coraz więcej sygnałów sugeruje, że amerykańska waluta w kolejnych miesiącach będzie jeszcze silniejsza. Najważniejszym z nich są stopy procentowe. Uwagę przykuwa również strach przed wojną handlową, pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Ameryce Łacińskiej czy niebezpieczna polityka ekonomiczna we Włoszech. Wszystkie wydarzenia raczej sprzyjają dolarowi, a szkodzą innym walutom, także złotemu - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy!

  Amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy!

  Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami podniosła stopy procentowe o 25 pb do 1,75-2,0 proc., to już drugi raz w bieżącym roku i siódma podwyżka od kryzysu finansowego. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 r. do czterech z szacowanych poprzednio trzech. W górę zrewidowano prognozy inflacji, obniżono szacunki bezrobocia.
 • Wyprzedaż obligacji gospodarek wschodzących to sygnał do zmiany strategii

  Wyprzedaż obligacji gospodarek wschodzących to sygnał do zmiany strategii

  Najbardziej udana strategia inwestycyjna w ostatnich latach w obszarze obligacji polegała na kupnie i przetrzymywaniu długu do daty zapadalności. Bez względu na to, czy były to obligacje gospodarek wschodzących, śmieciowe czy o ratingu inwestycyjnym, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem był wzrost cen aktywów, a najmniej prawdopodobnym - bankructwo emitenta.
 • Stopy proc. bez zmian; Fed ocenia, że inflacja zbliżyła się do celu

  Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 proc. - podano w komunikacie. Fed ocenia, że inflacja zbliżyła się do 2-proc. celu i w średnim terminie poruszać się będzie jego okolicach.
 • Spekulanci zagrali pod Fed?

  Spekulanci zagrali pod Fed?

  Zgodnie z oczekiwaniami rynku, FOMC (Komitet Otwartego Rynku, odpowiednik polskiej RPP) pozostawił dzisiaj główną stopę procentową w przedziale 1,50-1,75 proc. Po ogłoszeniu wskaźnika inflacji na poziomie celu 2 proc. w marcu (wskaźnik był poniżej celu od kwietnia 2012 r.), FOMC może podnieść stopy jeszcze dwu-, trzykrotnie przed końcem 2018 r.
 • Złotemu już wkrótce może zaszkodzić dolar

  Złotemu już wkrótce może zaszkodzić dolar

  Trzeba się przygotować na to, że złoty zacznie stopniowo tracić do euro, dolara, funta czy nawet globalnie słabego franka. Brak szans na podwyżki stóp procentowych w Polsce, przy jednoczesnym ich wzroście np. w USA nie pomoże polskiej walucie - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.
 • Dolar amerykański to tykająca bomba, moment wybuchu coraz bliżej

  Dolar amerykański to tykająca bomba, moment wybuchu coraz bliżej

  Tzw. dylemat Triffina zawdzięcza swoją nazwę belgijsko-amerykańskiemu ekonomiście, Robertowi Triffinowi, i jego krytyce wykorzystywania dolara jako światowego standardu w ramach systemu z Bretton Woods ustanowionego po II wojnie światowej.
 • FED: Wojna handlowa wielkim czynnikiem ryzyka dla USA

  Przeważająca większość bankierów z Fed uważała w marcu, że możliwość wybuchu wojny handlowej stanowi negatywny czynnik ryzyka dla gospodarki USA - wynika z protokołu z marcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
 • Powell - kolejne podwyżki stóp wskazane

  Kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych są wskazane, a rynek pracy USA nie jest nadmiernie ciasny - wynika z treści piątkowego przemówienia prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zbyt wcześnie, by wskazać na skutki ceł dla perspektyw gospodarczych -wskazał Powell.

Filmy - Fed (8)

 • Niższy wzrost gospodarczy w USA powstrzymuje Fed przed szybszym podnoszeniem stóp procentowych

  Do końca 2016 roku zobaczymy najwyżej dwie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych – uważa Ignacy Morawski. Zdaniem ekonomisty czynnikiem hamującym szybsze podnoszenie stóp jest niska dynamika amerykańskiego PKB oraz ryzyko ze strony rynków wschodzących. W przypadku polskiego rynku przyszły poziom stóp stanowi dużą niewiadomą. Z jednej strony dobry wzrost gospodarczy zachęca do ich podniesienia, z drugiej strony wciąż panuje deflacja skłaniająca do ich obniżenia. – Podczas ostatniego posiedzenia Fed zrewidował swoje prognozy odnośnie stóp procentowych. Jeszcze na początku 2016 roku prognozował, że dokona czterech podwyżek, teraz ta prognoza wskazuje na dwie – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor ekonomista Ignacy Morawski. Jego zdaniem głównym powodem rewizji prognoz Fedu jest niższy od oczekiwań wzrost gospodarczy za oceanem. W IV kwartale 2015 roku PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło tylko o 1,0 proc., podczas gdy w poprzednim kwartale PKB wzrosło w ujęciu rocznym o 2 proc., a w II o 3.9 proc. Jak wyjaśnia Morawski, niższy wzrost zmniejsza presję inflacyjną i zachęca amerykański bank centralny do pozostawienia stóp procentowych na niskich poziomach.
 • USA o krok od osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia

  Sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest coraz lepsza i zdaniem ekspertów kraj ten jest o krok od osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers, uważa, że w tym roku możemy oczekiwać od dawna niewidzianego dynamicznego wzrostu wynagrodzeń w USA. Stopa bezrobocia za oceanem w grudniu, podobnie jak w październiku i listopadzie, wyniosła 5 procent i jest to najlepszy wynik od niemal 8 lat. – Długoterminowy trend na amerykańskim rynku pracy pozostaje absolutnie bardzo dobry – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers. – Tamtejszy rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Znajdujemy się o krok od stanu pełnego zatrudnienia. W tej chwili stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wynosi 5 proc. Natomiast wg Fed pełne zatrudnienie osiągniemy przy stanie 4,9 proc.
 • Fed nie zaskoczył inwestorów

  Po 7 latach bardzo niskich stóp procentowych Bank Centralny (Fed) zdecydował się na ich podniesienie, nie będąc do końca pewnym, jak wygląda stan amerykańskiej gospodarki. Czy taki ruch zaskoczył inwestorów? Posłuchajcie komentarza Piotra Minkiny z Union Investment TFI.
 • Ostatnie posiedzenie FED z udziałem Bena Bernankego

  Fed prawdopodobnie nie zmniejszy programu skupu obligacji na kończącym się dzisiaj posiedzeniu, ostatnim dla Bena Bernankego jako szefa tej instytucji. To oznacza, że na konkretne decyzje trzeba będzie poczekać aż do marca, ponieważ w lutym FOMC nie planuje posiedzenia – prognozuje Piotr Kuczyński.