farmy wiatrowe

Artykuły - Farmy wiatrowe (102)

 • Farmy wiatrowe: Boom inwestycyjny na Bałtyku

  Farmy wiatrowe: Boom inwestycyjny na Bałtyku

  Branża morskiej energetyki wiatrowej czeka na nowe przepisy. Mogą one doprowadzić do stworzenia 34 tys. etatów przy budowie farm na Bałtyku.
 • Raport: Problem recyklingu zużytych łopat wiatraków

  Raport: Problem recyklingu zużytych łopat wiatraków

  Recykling łopat turbin wiatrowych staje się najważniejszym problemem sektora energetyki wiatrowej, ale żadne z dostępnych rozwiązań nie jest dziś w pełni efektywne - stwierdza wspólny raport europejskich organizacji energii wiatrowej i przemysłu chemicznego.
 • Firmy naftowe stawiają na zieloną energię

  Firmy naftowe stawiają na zieloną energię

  Świat idzie w kierunku zielonej energii. Troska o środowisko i zapobieganie zmianom klimatycznym oznacza konieczność transformacji polityki energetycznej.
 • Wiatraki na morzu będą objęte wsparciem!

  Wiatraki na morzu będą objęte wsparciem!

  Rząd proponuje 25-letni system wsparcia dla morskich farm wiatrowych, co wynika z konieczności poniesienia bardzo wysokich nakładów inwestycyjnych przez inwestorów. Opublikowano właśnie długo wyczekiwany projekt ustawy dedykowanej farmom budowanym na morzu.
 • Polskie plany budowy farm wiatrowych przyciągają największych graczy

  Polskie plany budowy farm wiatrowych przyciągają największych graczy

  Perspektywy budowy w polskiej części Bałtyku farm wiatrowych przyciągają najważniejszych globalnych graczy. Rząd deklaruje pełne poparcie dla tych planów. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą szczegółowe regulacje i ile miejsca na Bałtyku przypadnie farmom.
 • PGE chce budować morskie farmy wiatrowe z Duńczykami

  PGE chce budować morskie farmy wiatrowe z Duńczykami

  Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zdecydowała się podjąć rozmowy z duńskim Oerstedem o sprzedaży połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Negocjacje mają też dotyczyć warunków współpracy przy realizacji.
 • Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę

  Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę

  PGE Baltica, PKN Orlen i Polenergia są obecnie na najbardziej zaawansowanym etapie projektów budowy farm wiatrowych na Bałtyku. - To właśnie te trzy podmioty ukształtują rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce do 2030 roku - ocenia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. W nadchodzących latach na Bałtyku ma nastąpić boom inwestycyjny, który może dać impuls do rozwoju portów, pobudzić przemysł stoczniowy i całą gospodarkę.
 • Orlen bada wietrzność na Bałtyku

  Orlen bada wietrzność na Bałtyku

  Należąca do Orlenu spółka Baltic Power bada warunki środowiskowe i wietrzność na obszarze posiadanej koncesji na Morzu Bałtyckim. Koncern rozważa wybudowanie tam morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1200 MW.
 • Farmy wiatrowe w Polsce zagrożone

  Farmy wiatrowe w Polsce zagrożone

  Rządowe plany dotyczące zmiany zasad funkcjonowania zielonych certyfikatów uderzyłyby we właścicieli farm wiatrowych i zniechęciły inwestorów do realizacji nowych projektów wiatrowych na terenie Polski - uważa europejskie stowarzyszenie WindEurope.
 • Wróci wiatrakowe eldorado? Polskie gminy zacierają ręce

  Wróci wiatrakowe eldorado? Polskie gminy zacierają ręce

  Wprowadzenie w 2016 r. tzw. ustawy odległościowej niemalże powstrzymało rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Dwa lata po jej wdrożeniu rząd obiecuje złagodzenie ograniczeń dla wiatraków. Czy to zahamuje rosnące ceny energii? Taki jest cel podjętych działań. Ale nie jedyny. Dla wielu gmin wpływy z podatków od farm wiatrowych były największą pozycją w budżecie. Nowe przepisy mocno ograniczyły te wpływy. Czy ich liberalizacja poprawi sytuację samorządów?

Filmy - Farmy wiatrowe (1)

 • Kiedy ceny za energię elektryczną będą w Polsce ujemne

  Farmy wiatrowe wykręciły rekord w wytwarzaniu prądu. To przybliża nas do ujemnych cen za energię, czyli do płacenia konsumentom za jej zużycie. W lutym polskie farmy wiatrowe wyprodukowały najwięcej energii elektrycznej w historii – ponad 2,1 TWh. Dostarczyły odbiorcom energię za ok. 400 mln zł, zbijając ceny prądu na giełdzie do najniższego poziomu od dwóch lat i ograniczając import mocy od sąsiadów. Rząd trzyma się jednak planu likwidacji tej technologii w Polsce.