farmacja

Artykuły - Farmacja (67)

 • Świetne wieści o szczepionce na COVID-19 z koncernu Sanofi

  Świetne wieści o szczepionce na COVID-19 z koncernu Sanofi

  Prezes Sanofi France Olivier Bogillo powiedział w niedzielę, że szczepionka przeciwko COVID-19, którą opracowuje francuski koncern farmaceutyczny Sanofi i która ma trafić do dystrybucji w czerwcu 2021 r., nie będzie musiała być przechowywana w zamrażarce, lecz w lodówce.
 • Ustawa o zawodzie farmaceuty: Jeden przepis, który rozsierdził środowisko

  Ustawa o zawodzie farmaceuty: Jeden przepis, który rozsierdził środowisko

  Z jednej strony radość, bo wreszcie podniesiono rangę aptekarzy. Z drugiej - awantura pomiędzy różnymi podmiotami na rynku, bo jedni na nowej ustawie zyskają, a inni stracą.
 • GIF wstrzymuje reklamę Neosine Forte za nawiązania do koronawirusa

  GIF wstrzymuje reklamę Neosine Forte za nawiązania do koronawirusa

  Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał zaprzestanie emisji spotu reklamowego Neosine Forte. Zdaniem inspekcji, reklama sugeruje, że produkt może być stosowany w leczeniu COVID-19. Aflofarm nie zgadza się z decyzją i zwraca uwagę, że wizualizację wirusa wykorzystuje w reklamach od 2014 r.
 • "DGP": Firmy blokują dostęp do leków

  "DGP": Firmy blokują dostęp do leków

  Koncerny farmaceutyczne ograniczają konkurencję, żeby jak najdłużej zachować monopol na rynku. Robią to kosztem pacjentów - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Policja wyważy drzwi do apteki. Nowe uprawnienia inspektorów farmaceutycznych

  Policja wyważy drzwi do apteki. Nowe uprawnienia inspektorów farmaceutycznych

  Funkcjonariusze policji i straży granicznej będą wspierali inspektorów farmaceutycznych. Odmowa wpuszczenia kontrolera do placówki przestanie być skuteczną metodą ukrywania procederu.
 • Recepta INFARMY na kryzys lekowy

  Recepta INFARMY na kryzys lekowy

  ​Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA apeluje o zwiększenie w 2020 roku budżetu na refundację leków o 1,5 mld zł, co w krótkim terminie wpłynie na zdecydowaną poprawę dostępności leków w Polsce. Związek domaga się również urealnienia cen leków poprzez pełniejsze wykorzystywanie mechanizmów podziału ryzyka podczas negocjacji cenowych.
 • Wielka Brytania zbroi się w leki, Polska tylko się przygląda

  Wielka Brytania zbroi się w leki, Polska tylko się przygląda

  Wizja brexitu spowodowała, że Brytyjczycy ściągają substancje czynne z Azji i gotowe produkty z Europy. Może to być niebezpieczne dla polskich pacjentów i kosztowne dla naszych producentów.
 • Sejm poparł projekt ws. kupowania leków przez podmioty gospodarcze

  Sejm poparł projekt ws. kupowania leków przez podmioty gospodarcze

  Rozszerzenie katalogu leków, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą - to główny cel projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który w czwartkowej debacie w Sejmie poparły wszystkie kluby. Głosowanie odbędzie się w piątek.
 • "DGP": 96 mln zł kar i ani jednej zapłaconej złotówki

  "DGP": 96 mln zł kar i ani jednej zapłaconej złotówki

  Mafia lekowa pozostaje bezkarna. Za nielegalny wywóz medykamentów państwo może nakładać sankcje finansowe. Do dziś, mimo ich wymierzania, do budżetu nie trafił nawet złamany grosz - informuje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Suplementy diety zawierają substancje zagrażające życiu

  Suplementy diety zawierają substancje zagrażające życiu

  Analiza danych zebranych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w latach 2007-2016 wykazała, że ponad 700 suplementów diety dostępnych bez recepty zawiera nieoznakowane leki, które mogą potencjalnie zagrażać życiu.

Filmy - Farmacja (2)

 • Najtańsze leki bez recepty mogą zniknąć ze sklepów!

  Naczelna Rada Aptekarska chce ograniczenia pozaaptecznej sprzedaży leków bez recepty. Postuluje m.in. wprowadzenie nadzoru nad taką sprzedażą, zmniejszenie liczby dostępnych substancji oraz zmiany w sposobie eksponowania preparatów. Realizacja najbardziej restrykcyjnych postulatów może oznaczać utrudnienia w dostępie do popularnych i tanich leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – ocenia Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty. Jego przedstawiciele nie zgadzają się na ograniczenie dostępu do leków OTC, proponują natomiast wprowadzenie opakowań leku odpowiadającego maksymalnie 2-dniowej terapii. Z leków bez recepty sprzedawanych poza aptekami okazjonalnie korzysta obecnie 40 proc. Polaków, czyli ok. 15 mln osób. Stanowi to zaledwie 6 proc. całego obrotu lekami OTC. Naczelna Rada Aptekarska postuluje ograniczenie sprzedaży pozaaptecznej poprzez stworzenie standardów przechowywania leków, ograniczenie wielkości dawki i ilości substancji czynnej w lekach oraz zwiększenie nadzoru inspekcji farmaceutycznej nad sprzedażą pozaapteczną. Prezes NRA zapewnia, że celem tych postulatów nie jest wyeliminowanie leków w obrocie pozaaptecznym, lecz zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, zwłaszcza dzieci.
 • W ciągu dwóch lat recepty papierowe zostaną zastąpione przez elektroniczne

  Jeszcze przed końcem tego roku ma zacząć działać Internetowe Konto Pacjenta. System ma skrócić kolejki do specjalistów, ułatwić zarządzanie zleconymi badaniami oraz zebrać w jednym miejscu historię medyczną pacjenta. W ramach systemu stopniowo wprowadzone zostaną też elektroniczne recepty, które do sierpnia 2016 r. całkowicie zastąpią papierowe. – Internetowe Konto Pacjenta będzie narzędziem informatycznym dla wszystkich obywateli, w ramach którego będziemy mogli gromadzić, prezentować i udostępniać dane medyczne i wszystkie informacje o kontakcie pacjenta z systemem ochrony zdrowia. Pacjent będzie mieć wgląd do całej historii leczenia i będzie mógł udostępniać konkretne zakresy danych konkretnym pracownikom medycznym. Wyeliminujemy tym sposobem między innymi potrzebę zbierania dokumentacji medycznej od różnych świadczeniodawców – zapowiada Marcin Kędzierski, dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.