Farmaceutyka / Biotechnologia

Artykuły - Farmaceutyka / Biotechnologia (22)

 • Lekowi zakładnicy Chin: Czy Unia wreszcie się uniezależni?

  Lekowi zakładnicy Chin: Czy Unia wreszcie się uniezależni?

  Organizacja zrzeszająca czołowych europejskich producentów leków apeluje do KE o szybkie podjęcie prac nad uniezależnieniem przemysłu farmaceutycznego od chińskiego widzimisię.
 • Farmaceutka o e-recepcie: Błędy, kolejki, zniecierpliwieni pacjenci

  Farmaceutka o e-recepcie: Błędy, kolejki, zniecierpliwieni pacjenci

  - Lekarze przed obowiązkiem wystawiania e-recept powinni mieć odpowiednie szkolenia, które tłumaczyłyby czym jest EAN. Powinni mieć przede wszystkim porządne programy do ich wystawiania. Nie można również całej odpowiedzialności o informowaniu pacjentów o zmianach przerzucać na apteki. Lekarze są za e-recepty premiowani, a my? Zbieramy tylko skargi za wszelkie zmiany, błędy czy awarie - mówi Anna, magister farmacji z Warszawy.
 • GIF monitoruje dostępność leków z aptekach

  GIF monitoruje dostępność leków z aptekach

  - Monitorujemy sytuację związaną brakiem dostępności leków w aptekach; w poniedziałek zostanie uruchomiona infolinia dla pacjentów na temat dostępności do leków i ich zamienników - zapowiedział wczoraj główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski. Zdaniem aptekarzy zagrożone jest trzysta kilkanaście leków.
 • Najdroższe lekarstwo na świecie

  Najdroższe lekarstwo na świecie

  Lekarstwo to zapewnia w miarę normalne życie chorym narażonym na znaczną niepełnosprawność. Jego użycie kosztuje jednak tyle, że konieczna jest pomoc ze strony kasy chorych.
 • Medyczna marihuana nie tylko dla chorych. Lekarze ostrzegają przed dziurą w przepisach

  Medyczna marihuana nie tylko dla chorych. Lekarze ostrzegają przed dziurą w przepisach

  Źle przygotowane przepisy spowodowały, że - pomimo konserwatyzmu państwa - tylnymi drzwiami wprowadzono dostęp do miękkich narkotyków. Całkowicie legalnie można je kupić w aptece.
 • W 2019 r. z rynku może zniknąć kolejnych 600 placówek

  W 2019 r. z rynku może zniknąć kolejnych 600 placówek

  Przez ostatnich kilkanaście lat liczba aptek nieprzerwanie rosła. Rok 2018 jednak ten trend zakończył. Liczba otwarć aptek zmniejszyła się trzykrotnie, a liczba zamknięć pozostała na tym samym poziomie. Tym samym na koniec grudnia działało w Polsce nieco ponad 14,3 tys. aptek i punktów aptecznych, czyli o ponad pół tysiąca mniej niż rok wcześniej - wynika z danych IQVIA. W tym roku z rynku może zniknąć kolejnych 500-600 placówek. Dla aptek, które pozostaną na rynku, oznacza to coraz większe obroty.
 • System weryfikacji autentyczności leków wchodzi do aptek!

  System weryfikacji autentyczności leków wchodzi do aptek!

  9 lutego 2019 r., wchodzi do polskich aptek system wykrywania sfałszowanych leków. Zgodnie z tymi przepisami producenci będą musieli zamieszczać na opakowaniach leków na receptę dwuwymiarowy kod kreskowy oraz element uniemożliwiający naruszenie opakowania.
 • Karta Dużej Rodziny nie wejdzie do aptek

  Karta Dużej Rodziny nie wejdzie do aptek

  Z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego skierowanego pod obrady rządu zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie rządowym Karta Dużej Rodziny, w ramach którego rodziny wielodzietne otrzymują zniżki na zakup szeregu towarów i usług. Organizacje pracodawcze apelują o powrót do prac umożliwiających udział aptek w programie i nieuleganie presji korporacji aptekarskiej.
 • PiS i PSL przeciw odrzuceniu projektu "apteka dla aptekarza"

  Posłowie PiS i PSL opowiedzieli się w czwartek za dalszym procedowaniem projektu "apteka dla aptekarza", którego odrzucenie rekomenduje komisja nadzwyczajna ds. deregulacji. Przeciw projektowi są kluby PO, Nowoczesna i Kukiz'15, które krytykują m.in. tryb i okoliczności jego przygotowania.
 • Wieś bez leków. Nawet 15 mln Polaków może mieć problem z dostępem do medykamentów

  Wieś bez leków. Nawet 15 mln Polaków może mieć problem z dostępem do medykamentów

  Nawet 15 mln Polaków może mieć utrudniony dostęp do medykamentów - twierdzi Krajowa Rada Izb Rolniczych. Sprzeciwia się stanowczo projektowi rozporządzenia ministra zdrowia z 2 stycznia 2017 r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.