farmaceuci

Artykuły - Farmaceuci (18)

 • System weryfikacji autentyczności leków wchodzi do aptek!

  System weryfikacji autentyczności leków wchodzi do aptek!

  9 lutego 2019 r., wchodzi do polskich aptek system wykrywania sfałszowanych leków. Zgodnie z tymi przepisami producenci będą musieli zamieszczać na opakowaniach leków na receptę dwuwymiarowy kod kreskowy oraz element uniemożliwiający naruszenie opakowania.
 • Farmaceuci: Podobieństwo opakowań różnych leków to ryzyko tragicznej pomyłki

  Farmaceuci: Podobieństwo opakowań różnych leków to ryzyko tragicznej pomyłki

  - Leki wydawane na receptę powinny mieć znaki graficzne wyraźnie odróżniające medykamenty, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku - argumentują aptekarze. Apelują o zmianę przepisów w sprawie opakowań lekarstw.
 • W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków

  W 2019 roku ruszy internetowy system weryfikacji leków

  Od 2019 roku farmaceuta lub osoba, która wydaje pacjentowi lek, będzie musiała sprawdzić jego autentyczność w ogólnopolskiej bazie. To odpowiedź na coraz poważniejszy problem, którym jest fałszowanie leków i wprowadzanie ich do legalnego obrotu. Uchronić rynek i pacjentów ma unijna dyrektywa fałszywkowa. Zgodnie z jej wymogami za dwa lata w Polsce i każdym innym unijnym kraju ma działać internetowy system weryfikacji leków, a na każdym opakowaniu znajdzie się unikatowy kod seryjny.
 • "Apteka dla aptekarza" podpisana przez prezydenta

  "Apteka dla aptekarza" podpisana przez prezydenta

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną "apteką dla aptekarza", która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieć tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.
 • Sejm za prawem otwierania nowych aptek tylko dla farmaceutów

  Sejm za prawem otwierania nowych aptek tylko dla farmaceutów

  Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieć tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.
 • Eksperci przestrzegają przed destrukcją rynku farmaceutycznego

  Eksperci przestrzegają przed destrukcją rynku farmaceutycznego

  Proponowane zmiany w prawie farmaceutycznym mogą negatywnie wpłynąć na sytuację farmaceutów i właścicieli aptek, ale przede wszystkim dadzą się boleśnie we znaki pacjentom - przestrzegają eksperci ZPP i PharmaNET. Apelują o okrągły stół branży aptecznej tak, by wprowadzane zmiany nie niszczyły, a porządkowały rynek. Krytyków projektu przybywa. W opinii UOKiK i resortu rozwoju proponowane przepisy nie rozwiążą problemów rynku, o jakich mowa w uzasadnieniu projektu.
 • Ten zawód na razie zostaje!

  Ten zawód na razie zostaje!

  ​Zawód technik farmaceutyczny na razie zostaje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przesunęło wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w tym zawodzie.
 • Likwidacja zawodu technika farmaceutycznego?

  Wszystko wskazuje na to, że zawód technika farmaceutycznego będzie zlikwidowany - informuje "Puls Biznesu".
 • Apteki tracą, rząd bez winy

  Apteki tracą, rząd bez winy

  Apteki tracą, rząd umywa ręce. Farmaceuci szacują, że na zapasach leków refundowanych, których ceny spadły od stycznia, stracili ponad 40 milionów złotych.
 • To opakowanie samo zmieni barwę, gdy lek się przeterminuje

  To opakowanie samo zmieni barwę, gdy lek się przeterminuje

  Zażycie przeterminowanych leków może wywołać katastrofalne skutki w organizmie człowieka. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest, by przestrzegać ich daty przydatności. Z Self Expiring może być to znacznie łatwiejsze.

Filmy - Farmaceuci (1)

 • Przez pieczątki na receptach "nie zamieniać leku" pacjenci mogą przepłacać

  Część lekarzy stosuje na receptach pieczątkę "nie zamieniać", co dla farmaceutów jest wiążące, aby nie zamieniać leku na inny. Jeśli takiego zastrzeżenia nie ma, farmaceuci mogą zaproponować pacjentowi tańszy zamiennik. Eksperci podkreślają, że lekarz może stosować taką pieczątkę tylko wówczas, jeżeli wymaga tego stan pacjenta. Problem w tym, że takie pieczątki lekarze często dostają właśnie od firm. - Ustawa refundacyjna nie definiuje, jak powinien wyglądać zapis "nie zamieniać" na recepcie, czy w formie pieczątki, czy w formie wydruku komputerowego, z którym coraz częściej spotykają się pacjenci. To na pewno jest do zaakceptowania - mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Maciej Nowicki, prezes Fundacji Watch Health Care. - Pytanie, czy lekarz rzeczywiście jest przekonany do tego, że dany produkt leczniczy nie powinien być zamieniony.