Falklandy

Artykuły - Falklandy (15)

 • ​Argentyna: ONZ potwierdza, że Falklandy są nasze

  ​Argentyna: ONZ potwierdza, że Falklandy są nasze

  Rząd Argentyny z zadowoleniem powitał stanowisko oenzetowskiej komisji, poszerzające granice argentyńskiego szelfu kontynentalnego na południowym Atlantyku tak, że w jego obrębie znajdują się Falklandy. Londyn powtarza: "Falklandy są brytyjskie".
 • ​Wielka Brytania chce zakończyć spór wokół Falklandów

  ​Wielka Brytania chce zakończyć spór wokół Falklandów

  Michael Fallon jako pierwszy minister obrony od ponad dekady złożył wizytę na Falklandach. O te wyspy, nazywane również Malwinami, Argentyna toczy z Wielką Brytanią spór od 1833 roku.
 • FIFA ukarała Argentyńczyków za baner o Falklandach

  FIFA ukarała Argentyńczyków za baner o Falklandach

  "Falklandy są argentyńskie" - za baner o takiej treści FIFA ukarała argentyńską federację.
 • Argentyna żąda od W.Brytanii rozmów ws. Falklandów

  Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman zażądał we wtorek, by Wielka Brytania podjęła z jego krajem rozmowy na temat suwerenności nad Falklandami, ale strona brytyjska zadeklarowała sprzeciw, uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.
 • Falklandy za utrzymaniem zależności od Londynu

  Falklandy za utrzymaniem zależności od Londynu

  W poniedziałek wieczorem zakończyło się na Falklandach dwudniowe referendum, w którym przytłaczająca większość głosujących opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp, czyli terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.
 • Cameron: W. Brytania nie zrezygnuje z Falklandów

  Wielka Brytania nie zrezygnuje z suwerennych, sprawowanych od 1833 roku, praw do Falklandów - oświadczył w poniedziałek premier David Cameron z okazji 30. rocznicy wybuchu wojny brytyjsko-argentyńskiej o te wyspy położone na południowym Atlantyku.
 • "Londyn wysłał okręt atomowy na Falklandy"

  "Londyn wysłał okręt atomowy na Falklandy"

  Minister spraw zagranicznych Argentyny oskarżył w piątek Londyn o wysłanie w region południowego Atlantyku podwodnego okrętu atomowego. Argentyna złożyła też oficjalny protest w ONZ w związku z ostatnimi krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów.
 • Argentyna złoży skargę w ONZ w związku z Falklandami

  Argentyna złoży skargę w ONZ w związku z Falklandami

  Argentyna złoży skargę w Radzie Bezpieczeństwa oraz Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w związku z ostatnimi krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów. Poinformowała o tym we wtorek (czasu lokalnego) prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner.
 • Wielka Brytania wysyła nuklearny okręt na Falklandy

  Wielka Brytania wysyła nuklearny okręt na Falklandy

  Brytyjska marynarka wojenna (Royal Navy) wysyła podwodny okręt klasy Trafalgar o napędzie nuklearnym w sporny rejon Falklandów; ma on dotrzeć na miejsce w przededniu 30. rocznicy wojny o Falklandy, zwane w Argentynie Malwinami, która przypada 30 kwietnia.
 • Wielka wojna o małe wyspy

  Wielka wojna o małe wyspy

  Dokładnie 28 lat temu, 2 kwietnia 1982 r., by odwrócić uwagę społeczeństwa od dramatycznej sytuacji w kraju, argentyńska hunta wysłała wojsko na Falklandy. Te niewielkie wysepki leżące w pobliżu Antarktydy od zawsze były kością niezgody między Wielką Brytanią a Argentyną...