faktura

Synonimy:
faktury,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Faktura (96)

 • Organ stwierdził, że podatnik musi wystawiać fakturę za usługę, mimo że faktycznie jej nie świadczy

  Organ stwierdził, że podatnik musi wystawiać fakturę za usługę, mimo że faktycznie jej nie świadczy

  Zasadniczo podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury dokumentującej dokonaną sprzedaż towaru lub usługi. Z uwagi na przepis art. 2 pkt 22 ustawy o VAT sprzedaż ta powinna być odpłatna. Przede wszystkim faktura powinna jednak dokumentować rzeczywiste zdarzenie gospodarcze. W wydanej 19 kwietnia 2019 r. interpretacji indywidualnej organ podatkowy na gruncie tej samej ustawy stwierdził, że podatnik może świadczyć usługę, mimo że faktycznie jej nie świadczy (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.44.2019.1.AZ).
 • Co należy rozumieć przez pustą fakturę?

  Co należy rozumieć przez pustą fakturę?

  Pomimo szerokiej palety narzędzi informatycznych i weryfikacyjnych, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa, w dzisiejszych realiach gospodarczych wciąż występuje zjawisko wprowadzania do obrotu prawnego tzw. pustych faktur.
 • Zatory płatnicze w UE: Polska wypada nie najgorzej

  Zatory płatnicze w UE: Polska wypada nie najgorzej

  Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą za granicą są przekonani o sprzyjającym środowisku biznesowym i braku problemów z terminowym regulowaniem należności. Tymczasem raporty dotyczące zatorów płatniczych w UE nie pozostawiają wątpliwości: Polska nie jest wyjątkiem - w wielu europejskich krajach opóźnienia w płatnościach są jeszcze większe.
 • Sporządzenie zbiorczej faktury korygującej w świetle VAT

  Sporządzenie zbiorczej faktury korygującej w świetle VAT

  Przepisy ustawy o VAT umożliwiają wystawienie jednej faktury korygującej dla jednej lub większej ilości transakcji bądź też do wszystkich transakcji dla jednego odbiorcy. Zbiorcza faktura korygująca powinna zawierać wszystkie dane typowe dla zwykłej korekty.
 • Duplikat faktury - odliczenie VAT i ujęcie w JPK_VAT

  Duplikat faktury - odliczenie VAT i ujęcie w JPK_VAT

  W marcu 2018 r. dokonałem zakupu towaru handlowego. Kontrahent wystawił z tego tytułu fakturę, ale nigdy jej nie otrzymałem i w konsekwencji nie uregulowałem należności. W styczniu 2019 r. odebrałem duplikat tej faktury. Czy mam prawo odliczyć VAT w deklaracji VAT za marzec 2018 r., czy za styczeń 2019 r.? Czy w JPK_VAT powinienem ująć datę wystawienia i numer faktury pierwotnej, czy duplikatu?
 • Wystawili "puste" faktury VAT na ponad 10 mln zł; dwie osoby aresztowane

  Wystawili "puste" faktury VAT na ponad 10 mln zł; dwie osoby aresztowane

  Zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i wystawieniem kilkuset "pustych" faktur VAT, opiewających na ponad 10 mln zł, postawiono Dawidowi S. i Robertowi O. Mężczyźni zostali aresztowani na trzy miesiące.
 • Skutki (nie)dokonania korekty deklaracji po kontroli celno-skarbowej

  Skutki (nie)dokonania korekty deklaracji po kontroli celno-skarbowej

  Podatnik ma prawo skorygować rozliczenia weryfikowane w ramach kontroli celno-skarbowej w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wyniku kontroli. Pozwala to uniknąć sankcji karnych skarbowych. Jeżeli rozliczenia uznane za błędne nie zostaną poprawione, kontrola celno-skarbowa przekształca się w postępowanie podatkowe, a kończy je decyzja wymiarowa.
 • Rachunki - czy wiemy, za co płacimy?

  Rachunki - czy wiemy, za co płacimy?

  Rachunki za media to dla większości Polaków prawdziwa zagadka. Mimo iż opłaty za prąd czy gaz trzeba regulować, to wiedza konsumentów na temat tych kosztów jest znikoma. Jak wynika z raportu "Media i rachunki", 60 proc. respondentów nie wie, ile pieniędzy wydaje na rachunki w skali miesiąca. Mało tego, aż połowa badanych przyznała, że nie rozumie zapisów zawartych na fakturach za prąd i gaz. Wyniki badań są bezlitosne i obnażają prawdę o wiedzy Polaków, którzy mimo iż płacą dużo, to w większości przypadków nie wiedzą za co.
 • Ewidencja kosztów i przychodów na przełomie miesiąca

  Ewidencja kosztów i przychodów na przełomie miesiąca

  Przedsiębiorstwa często otrzymują faktury dokumentujące poniesione koszty, w miesiącu następującym po miesiącu, którego te koszty dotyczą. Natomiast faktury sprzedaży odnoszące się do towarów lub świadczonych usług mogą być wystawiane przez jednostki w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dokonano sprzedaży. Na mocy ustawy o rachunkowości koszty i przychody powinny być ujmowane w księgach rachunkowych w miesiącu, którego dotyczą.
 • Korygowanie błędów w dokumentowaniu transakcji w VAT

  Korygowanie błędów w dokumentowaniu transakcji w VAT

  W przepisach w zakresie VAT sformułowane zostały zarówno zasady dokumentowania transakcji, jak również terminy wystawiania dokumentów dla potrzeb tego podatku oraz wskazane zostały elementy, jakie powinny zawierać określone dokumenty. Mimo stosownych regulacji podatnicy niejednokrotnie popełniają błędy w dokumentowaniu transakcji. Pojawiają się wówczas wątpliwości, w jaki sposób i w jakiej formie można je poprawić.

Filmy - Faktura (7)