faktura

Synonimy:
faktury,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Faktura (96)

 • Nieprawidłowe określenie obowiązku podatkowego w VAT

  Nieprawidłowe określenie obowiązku podatkowego w VAT

  Podatnik VAT jest zobowiązany do prawidłowego określenia i zadeklarowania obowiązku podatkowego od wykonanych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Podatnik nie może ustalać momentu powstania obowiązku podatkowego w sposób dowolny. Przepisy o VAT określają zasady ustalania obowiązku podatkowego - nie ma w tym zakresie dowolności. Podatek należny VAT musi zostać odprowadzony we właściwym terminie, zgodnie z przepisami.
 • Ponad 30 proc. zarządów spółek nie wie, że ich firmy są w stanie upadłości

  Ponad 30 proc. zarządów spółek nie wie, że ich firmy są w stanie upadłości

  Z powodu opóźnienia w płatności faktur 30-40 proc. polskich spółek znajduje się w stanie upadłości, choć ich zarządy o tym nie wiedzą. Jeżeli ktoś dostaje propozycję zostania członkiem zarządu, będzie narażony na duże ryzyko - może nawet stracić swój prywatny majątek.
 • Dużo zamieszania z JPK na żądanie. Oto nowe obowiązki firm

  Dużo zamieszania z JPK na żądanie. Oto nowe obowiązki firm

  Niektóre biura rachunkowe straszą swoich klientów, że do 1 lipca trzeba kupić specjalny program do wystawiania faktur. Po co? Bo wchodzi w życie JPK na żądanie - pada odpowiedź.
 • Dlaczego małe firmy mają tak wielkie kłopoty z płatnościami za faktury?

  Dlaczego małe firmy mają tak wielkie kłopoty z płatnościami za faktury?

  Ponad 85 proc. małych przedsiębiorstw i mikrofirm ma problemy z płatnościami za faktury. Większe firmy wykorzystują to, ale też najmniejsze firmy słabo zarządzają swoimi finansami.
 • Gwałtownie przybywa firm budowlanych, które nie płacą bankom i kontrahentom

  Gwałtownie przybywa firm budowlanych, które nie płacą bankom i kontrahentom

  Prawie 6 proc. firm budowlanych to niesolidni płatnicy. Jednak to prawdopodobnie dopiero początek coraz większych kłopotów. Produkcja budowlana rośnie w zawrotnym tempie, ale firm budowlanych niepłacących w terminie rat kredytów oraz faktur przybywa równie szybko.
 • Fiskus będzie kupował puste faktury

  Fiskus będzie kupował puste faktury

  Być ponad prawem w imieniu prawa - fiskus chce kupować faktury dokumentujące fikcyjne transakcje, czyli w praktyce brać czynny udział w nielegalnym obrocie tzw. pustymi fakturami. Jak duże mogą być konsekwencje balansowania na granicy nakłaniania przedsiębiorców do popełnienia przestępstwa?
 • Odliczenie VAT z duplikatu faktury

  Odliczenie VAT z duplikatu faktury

  W praktyce może się zdarzyć, że wystawiona przez sprzedawcę, bądź też otrzymana przez nabywcę faktura zaginie lub też ulegnie zniszczeniu. W takim przypadku wystawia się jej duplikat. Zasady dotyczące wystawiania duplikatów faktur określone zostały w ustawie o VAT. Natomiast termin odliczenia VAT z duplikatu faktury uzależniony jest przede wszystkim od momentu zaginięcia (zniszczenia) faktury pierwotnej.
 • Upływ terminu przedawnienia a rozliczenie korekty faktury

  Upływ terminu przedawnienia a rozliczenie korekty faktury

  Czynni podatnicy VAT prowadzący działalność gospodarczą, co do zasady, dokumentują wykonywane czynności fakturami. Faktury te muszą odzwierciedlać faktyczny przebieg transakcji i zawierać określone przepisami dane. Podatnikom zdarza się popełniać błędy w fakturowaniu transakcji. W konsekwencji należy je niezwłocznie poprawić. Wątpliwości budzi, jak daleko wstecz możliwa jest korekta faktury sprzedaży.
 • Trzeba jeszcze dłużej czekać na swoje pieniądze, to niebezpieczne dla biznesu

  Trzeba jeszcze dłużej czekać na swoje pieniądze, to niebezpieczne dla biznesu

  Faktury w Polsce płacone są kontrahentom z dwumiesięcznym opóźnieniem. W porównaniu z badaniem sprzed roku udział długich przeterminowań wzrósł. Zaległości przekraczające datę wymagalności o 3 miesiące zgłosiło 28 proc. firm, gdy rok wcześniej 24 proc.
 • Centralny Rejestr Faktur, czyli JPK drugiej generacji

  Centralny Rejestr Faktur, czyli JPK drugiej generacji

  Obecnie trwają intensywne prace nad zwiększeniem funkcjonalności tej aplikacji i utworzeniem kolejnego modułu - Centralnego Rejestru Faktur, który będzie zbierał informacje o fakturach wystawionych przez wszystkie podmioty obrotu gospodarczego, przesyłane do MF za pomocą plików elektronicznych.

Filmy - Faktura (7)