faktura

Synonimy:
faktury,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Faktura (95)

 • Dwie branże z coraz większymi kłopotami: Budownictwo i transport

  Dwie branże z coraz większymi kłopotami: Budownictwo i transport

  Dwie branże - budowlana i transportowa - mają największe problemy finansowe. Oferują najdłuższe terminy płatności, co pogłębia ich kłopoty z płynnością finansową. W przeciwieństwie do innych branż, spodziewają się pogorszenia swojej sytuacji.
 • NIP na paragonie i kasy fiskalne online

  NIP na paragonie i kasy fiskalne online

  Zakup udokumentowany paragonem, a potem powrót po fakturę? Tak, ale tylko pod warunkiem, że będzie on spersonalizowany. Jeśli po dokonaniu transakcji nabywca zapomni poprosić o dopisanie na paragonie NIP-u, nie będzie mógł go później objąć fakturą i odliczyć takiego kosztu zakupu towaru lub usługi. Projektowana zmiana łączy się ściśle z wprowadzeniem kas fiskalnych podpiętych do sieci teleinformatycznej. Nowe regulacje autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Finansów mają zacząć obowiązywać w tym roku.
 • Fiskus kontaktuje się z podatnikami VAT, którzy nie wystawiają faktur

  Fiskus kontaktuje się z podatnikami VAT, którzy nie wystawiają faktur

  Wkrótce fiskus skontaktuje się z podatnikami VAT, którzy na serwisach aukcyjnych sprzedają nowe towary, ale nie wystawiają faktur VAT - informuje resort finansów w środowym komunikacie. Zdaniem MF, praktyka taka jest niezgodna z prawem i wskazuje na zaniżenie podatku.
 • Faktura wystawiona przez podatnika wykreślonego z VAT

  Faktura wystawiona przez podatnika wykreślonego z VAT

  Przepisy określające zasady wykreślania podmiotów z rejestru podatników VAT przysparzają podatnikom dużo problemów. Urząd skarbowy może wykreślić podatnika z rejestru VAT z uwagi np. na składanie przez niego zerowych deklaracji VAT lub zawieszenie działalności gospodarczej. Problemem jest to, że organ nie informuje o takim wykreśleniu z rejestru. Podatnicy najczęściej o tym fakcie dowiadują się z Portalu Podatkowego. Takie wykreślenie negatywnie wpływa na relacje z kontrahentami, ponieważ mogą się oni obawiać odliczania VAT z faktur wystawionych przez takiego podatnika.
 • KAS: Wykryto karuzelę VAT w obrocie kawą i fałszywe faktury na ponad 10 mln zł

  KAS: Wykryto karuzelę VAT w obrocie kawą i fałszywe faktury na ponad 10 mln zł

  Pracownicy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli tzw. karuzelę VAT, w której przedmiotem oszustw był obrót kawą. Ujawniono fałszywe faktury na łączną kwotę ponad 10 mln zł - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.
 • Przeterminowane faktury? Szybkie działanie pozwala odzyskać pieniądze

  Przeterminowane faktury? Szybkie działanie pozwala odzyskać pieniądze

  Nierzetelny kontrahent, który nie płaci za dostarczone towary lub zrealizowane usługi może przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. W podobnej sytuacji warto pamiętać, że czym wcześniej podejmie się odpowiednie kroki zaradcze, tym większe szanse na odzyskanie pieniędzy.
 • Duplikaty faktur w świetle przepisów o VAT

  Duplikaty faktur w świetle przepisów o VAT

  Podstawą do odliczenia podatku naliczonego jest, co do zasady, faktura. Podczas kontroli podatnik jest zobowiązany ją okazać w celu udowodnienia prawa do odliczenia wynikającego z niej VAT. W praktyce zdarza się, że faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Wówczas podatnik musi wystąpić o jej duplikat.
 • Zatory płatnicze: Co robić, gdy niezapłacone faktury stają się problemem?

  Zatory płatnicze: Co robić, gdy niezapłacone faktury stają się problemem?

  Nowe prawo pomoże ścigać dłużnika i usprawni dochodzenie swoich praw przed sądem.
 • Lewe faktury - zakaz prowadzenia działalności gospodarczej!

  Lewe faktury - zakaz prowadzenia działalności gospodarczej!

  Ministerstwo Finansów podjęło kolejne działania, które mają na celu walkę z oszustami podatkowymi. W zmniejszeniu liczby przestępstw podatkowych pomóc ma zmiana przepisów, która pozwoli sądowi orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej wobec przedsiębiorców posługujących się fałszywymi fakturami. Ta kara ma zostać wprowadzona przygotowywaną przez resort sprawiedliwości nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego.

Filmy - Faktura (7)