Expander.pl

Artykuły - Expander.pl (137)

 • Ostatni moment na atrakcyjną lokatę

  Już 8 października stopy procentowe w naszym kraju najprawdopodobniej zostaną istotnie obniżone. To oczywiście dobra informacja dla osób zadłużonych, jednak nie najlepsza dla oszczędzających. Warto zatem obecnie zakładać długoterminowe lokaty ze stałym oprocentowaniem. Expander podpowiada, gdzie znaleźć najlepsze oferty oraz co zrobić, gdy odsetki z depozytów będą już znacznie niższe.
 • Kosztowne błędy przy zakupie mieszkania

  Kosztowne błędy przy zakupie mieszkania

  Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W grę wchodzą duże pieniądze i nierzadko kredyt na 20-30 lat. Błąd w takiej sytuacji może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Expander zwraca uwagę, że czasami bardziej opłaca się kupić droższe mieszkanie, aby później nie tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy czy szkoły. Kosztownym błędem jest także wybór drogiego kredytu hipotecznego.
 • Wybierasz się na przedświąteczne zakupy? Uważaj na kartę

  Wybierasz się na przedświąteczne zakupy? Uważaj na kartę

  Ostatnie dni przed świętami to okres, w którym często odwiedzamy sklepy i korzystamy z bankomatów. Expander ostrzega, że jest to wymarzona sytuacja dla przestępców. Problem stanowią nie tylko kieszonkowcy, lecz także ci, którzy potrafią wykraść naprawdę duże pieniądze z naszych kart płatniczych. W Rzymie, w ostatnim czasie, kradli nawet 100 000 euro dziennie. Dlatego bądźmy w tym okresie czujni zarówno na zakupach, jak i przy bankomatach.
 • Nie przepłacaj za konto bankowe

  Nie przepłacaj za konto bankowe

  Konto bankowe jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych. Niestety dość często płacimy za nie znacznie więcej niż jest to konieczne.
 • Niskie oprocentowanie lokat. Kiedy wreszcie wzrośnie?

  Niskie oprocentowanie lokat. Kiedy wreszcie wzrośnie?

  Na lokatach nadal nie uzyskamy zbyt wysokich odsetek. Przeciętne oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych wynosi bowiem zaledwie 2,25 proc., sześciomiesięcznych z kolei 2,38 proc. Expander prognozuje, że w najbliższym czasie nie możemy także liczyć na istotną poprawę tej sytuacji.
 • Banki nadal płacą za korzystanie z konta

  Banki nadal płacą za korzystanie z konta

  Pomimo wielu niekorzystnych zmian w ofertach, niektóre banki nadal pozwalają uzyskać zwrot części wydatków dokonanych kartą do konta. Expander zwraca uwagę, że znajdziemy nawet oferty, gdzie zwrot wynosi aż 8 proc. czy 10 proc. Abyśmy nie zyskali jednak zbyt dużo, banki ograniczają maksymalną kwotę oddawanych pieniędzy. Coraz częściej uzależniają też możliwość ich uzyskania od wysokości wpływającego na konto wynagrodzenia.
 • Chcesz podarować gotówkę? Lepiej daj kartę przedpłaconą

  Chcesz podarować gotówkę? Lepiej daj kartę przedpłaconą

  Nietrafione upominki tuż po wręczeniu lądują w koszu bądź zalegają na półkach. Być może dlatego najbardziej pożądanym prezentem na tegoroczne święta jest dla Polaków... gotówka. Jak jednak podpowiada Expander, jeśli nie mamy pomysłu na podarunek, zamiast gotówki lepiej dać kartę przedpłaconą. Elegancka i subtelna może zostać wykorzystana także po świętach, bądź służyć do płatności w internecie.
 • Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu hipotecznego w przypadku utraty pracy

  Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu hipotecznego w przypadku utraty pracy

  Część osób spłacających kredyt hipoteczny obawia się, co będzie w sytuacji utraty pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie ubezpieczyli się na taki wypadek i nie posiadają zbyt wysokich oszczędności. Expander radzi, jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją i co zrobić w momencie, gdy stracimy pracę.
 • Na "misiach" można zarobić w miesiąc nawet 10 proc.

  Na "misiach" można zarobić w miesiąc nawet 10 proc.

  W październiku rewelacyjne zyski przyniosły fundusze inwestujące w małe i średnie spółki. W ciągu miesiąca najgorszy z nich zyskał ponad 5 proc., a najlepszy niemal 10 proc. Expander zwraca uwagę, że fundusze akcji uniwersalnych przeciętnie zarobiły mniej niż tzw. "misie". Jeden z nich zyskał jednak prawie 13 proc. Można więc powiedzieć, że na warszawskiej giełdzie hossa trwa w najlepsze.
 • W przyszłym roku młodzi dostaną nawet 40 000 zł na mieszkanie

  W przyszłym roku młodzi dostaną nawet 40 000 zł na mieszkanie

  Od stycznia 2014 roku zacznie działać program Mieszkanie dla Młodych. Z wyliczeń Expandera wynika, że największe dopłaty, przekraczające nawet 40 000 zł, dostaną osoby kupujące nieruchomości w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Nie będą mogli narzekać również łodzianie, którzy co prawda dostaną mniej, ale bez problemu powinni znaleźć mieszkanie spełniając wymogi programu. Najmniejsze dopłaty otrzymają mieszkańcy województwa lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Filmy - Expander.pl (1)

 • Ponad 5 mld zł mniej. Polacy rezygnują z lokat

  O ponad 5 mld zł zmniejszyła się wartość lokat terminowych w bankach i to tylko w okresie od lutego do czerwca. Powód? Jedną z przyczyn wycofywania pieniędzy z banków jest ich bardzo niskie oprocentowanie. Średnio, na depozycie półrocznym, dostaniemy dziś zaledwie 1,63% w skali roku – wynika z danych zebranych przez Expandera. Lokaty bez gwiazdek, czyli takie, które są dostępne dla wszystkich, mają obecnie bardzo niskie oprocentowanie. Niemalże nie ma już ofert dających 3% lub więcej. Wciąż możemy oczywiście zobaczyć reklamy lokat z oprocentowaniem wynoszącym 4% czy nawet 5%. Są to jednak oferty promocyjne, dostępne dla nowych klientów i można z nich skorzystać tylko raz. Nierzadko warunkiem otrzymania tak wysokiego oprocentowanie jest otwarcie w danym banku konta. Warto jednak pamiętać, że to oprocentowanie jest podawane w skali roku, a okres większości takich lokat to 1-3 miesiące – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Tak niskie oprocentowanie lokat bez gwiazdek jest zapewne jedną z przyczyn odpływu pieniędzy z banków. Według danych NBP od lutego do czerwca br. wartość depozytów w złotych o okresie do 2 lat zmniejszyła się o 5,8 mld zł. To znacznie mniej niż przy poprzedniej fali spadkowej z 2013 r., kiedy było to ponad 20 mld zł. Przypomnijmy, że wtedy Polacy byli przyzwyczajeni do oprocentowania przekraczającego 5%, kiedy nagle spadło ono do 2,5%.