eurosceptycyzm

Artykuły - Eurosceptycyzm (5)

 • Włochy: Bunt w Ruchu Pięciu Gwiazd przeciw sojuszowi z brytyjską prawicą

  Włochy: Bunt w Ruchu Pięciu Gwiazd przeciw sojuszowi z brytyjską prawicą

  W populistycznym i eurosceptycznym włoskim Ruchu Pięciu Gwiazd doszło do buntu przeciwko planom lidera ugrupowania Beppe Grillo, by w Parlamencie Europejskim zawrzeć sojusz ze skrajnie prawicową Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage'a.
 • Ruch Narodowy - sprawni organizacyjnie, ale bez szans wyborczych?

  Sprawni organizacyjnie, ale bez szans na wyborczy sukces - w ten sposób politolodzy określają startujący w wyścigu do PE Ruch Narodowy. Jednocześnie zwracają uwagę na dobrą pracę struktur w procesie zdobywania podpisów potrzebnych do rejestracji list.
 • Eurosceptycy w natarciu. Jak zmienią Europę?

  Eurosceptycy w natarciu. Jak zmienią Europę?

  Nawet jeśli w majowych wyborach eurosceptyczne partie zdobędą więcej miejsc w PE niż mają dotychczas, raczej nie będą miały realnego wpływu na podejmowane tam decyzje. Ich sukces może być jednak sygnałem dla czołowych ugrupowań, by zmienić retorykę - ocenia ekspert ISP.
 • Szymański: Szukanie winnego w UE odbywa się coraz bardziej na oślep

  Szymański: Szukanie winnego w UE odbywa się coraz bardziej na oślep

  Ludzie nie widzą związku między własnym głosem, a powyborczym kształtem europarlamentu i komisji. To wszystko jest zbyt mgliste - mówi o specyfice wyborów do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański, europoseł PiS. Jednocześnie zwraca uwagę na proces "szukania winnego", który może zagrozić fundamentom integracji.
 • Polski eurosceptycyzm daleki od unijnego (analiza)

  W rozważaniach nad członkostwem Polski w Unii Europejskiej podnoszą się głosy zachwytu i krytyki. Jedni w naszym przystąpieniu do Wspólnoty widzą w większości korzyści, drudzy określają siebie mianem eurosceptyków, nie widzących w Polski w Unii Europejskiej. Czy jednak mówiąc tak o sobie, nie mylą pojęć?

Filmy - Eurosceptycyzm (2)

 • A gdyby tak UE nagle przestała istnieć?

  W całej Europie można ostatnimi czasy zaobserwować wzrost nastrojów eurosceptycznych. Politycy, przywódcy radykalnych ugrupowań, ale też zwykli obywatele coraz częściej kwestionują sens istnienia unii 28 państw. Wyobraźmy sobie zatem, że UE po prostu znika... a my budzimy się w nowej rzeczywistości. Zapraszamy w podróż pomiędzy historią a fikcją. By w nią wyruszyć, musimy jednak odstać swoje w kolejce na granicy, jak za dawnych czasów...
 • Czechy po dekadzie w Unii Europejskiej

  Republika Czeska jest jednym z 10 krajów, o które w 2004 r. powiększyła się UE. Dla Czechów była to nie tylko nowa polityczna szansa, ale też ekonomiczne wyzwanie. Przez cztery lata kraj czerpał zyski ze swojego nowego statusu. Dzięki masowym inwestycjom powstało wiele nowych miejsc pracy. Ale ostatnio przyrost gospodarczy zwolnił tempo. Wielu mieszkańców Republiki Czeskiej zaczyna patrzeć w przyszłość sceptycznie...