Europejski Kongres Finansowy

Artykuły - Europejski Kongres Finansowy (13)

 • Czy właściwie walczymy z kryzysem? To trzeba przemyśleć

  Czy właściwie walczymy z kryzysem? To trzeba przemyśleć

  Kryzys, który mamy obecnie, jest szczególny i trzeba go dobrze rozeznać, żeby umieć z nim walczyć. A tymczasem mechanicznie używamy pewnych narzędzi tylko dlatego, że korzystano z nich w poprzednim kryzysie. Jerzy Osiatyński i Łukasz Hardt zgadzają się, że stopy procentowe w Polsce zostały za bardzo obniżone, i że największym problemem będą inwestycje.
 • Czas szykować się na wyższe opłaty w bankach

  Czas szykować się na wyższe opłaty w bankach

  Czy banki wprowadzą opłaty za prowadzenie rachunku i wiele jeszcze innych za korzystanie z ich usług? "Jest to nieuniknione" - potwierdza prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz. Na razie przynajmniej nie ma mowy o tym, żebyśmy dopłacali do zgromadzonych w banku pieniędzy, choć tak jest już w wielu krajach.
 • Żyżyński: Nie ma potrzeby ani sensu, żeby obniżać stopę do zera

  Żyżyński: Nie ma potrzeby ani sensu, żeby obniżać stopę do zera

  Możliwy jest scenariusz, że dług publiczny Polski przekroczy 60 proc. naszego PKB - twierdzi profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i były członek Rady Polityki Pieniężnej Stanisław Owsiak. A przekroczenia tej granicy zabrania Konstytucja. Rządzący PiS będzie miał wtedy problem.
 • Filar i Sławiński: Banki centralne błąkają się po nieznanych wodach

  Filar i Sławiński: Banki centralne błąkają się po nieznanych wodach

  Banki centralne zupełnie się zmieniły. Dawniej pilnowały stabilności cen, a teraz mają ratować gospodarkę. Ich znakiem firmowym jest zerowa stopa procentowa i nieograniczona płynność dostarczana bankom, żeby tylko mogły i chciały więcej pożyczać. Ale czy gospodarce to pomaga? To jedno z najważniejszych pytań, jakie stawiają sobie ekonomiści.
 • Wirus pokazał konieczność innowacji

  Wirus pokazał konieczność innowacji

  Pandemia jeszcze raz uświadomiła nam jak ważne są innowacje. W dwa miesiące zrobiliśmy tyle, ile w dwa lata - mawiają eksperci. Ale to przyspieszenie uświadomiło, jakie są z wprowadzaniem innowacji w biznesie kłopoty. Barierami dla firm są koszty i brak kapitału. A także nie nadążające za innowacjami prawo.
 • Europejski Kongres Finansowy. Jaki będzie biznes po pandemii?

  Europejski Kongres Finansowy. Jaki będzie biznes po pandemii?

  Czy białe kołnierzyki na zawsze pozostaną zamurowane w swoich mieszkaniach? Czy będziemy kupować już tylko online i pies z kulawą nogą nie zajrzy do galerii handlowej? Czy wszystkie usługi finansowe przejdą do Internetu a banki z ulgą zamkną oddziały? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Kongresu Finansowego odbywającego się online. I nie udzielili jednoznacznych odpowiedzi.
 • Trudne czasy idą dla banków po pandemii

  Trudne czasy idą dla banków po pandemii

  Gdy wybuchła pandemia banki zbudowały szeroką autostradę, po której pieniądze z pomocy publicznej - krajowej i unijnej - gładko suną do przedsiębiorstw. Ale teraz z dnia na dzień banki coraz bardziej obawiają się o swój los, zwłaszcza jeśli patrzą o kilka lat do przodu.
 • Jak Unia odbuduje się po kryzysie

  Jak Unia odbuduje się po kryzysie

  Zielona transformacja oraz transformacja cyfrowa - to dwa filary, wokół których odbywać się będzie odbudowa gospodarek Unii Europejskiej po kryzysie - mówią przedstawiciele Komisji Europejskiej, banków centralnych, instytucji unijnych i sektora finansowego podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, którego sesje transmitowane są online. W jaki sposób to ma nastąpić?
 • Po pandemii wciąż pogarszają się prognozy gospodarcze

  Po pandemii wciąż pogarszają się prognozy gospodarcze

  Pandemia koronawirusa uderzyła w marcu i od tego czasu pogarszają się prognozy gospodarcze. Także dla Polski. Eksperci zaproszeni przez Europejski Kongres Finansowy przewidują, że nasz PKB skurczy się w tym roku o ok. 4,5 proc. Popyt krajowy skurczy się o 5 proc., a inwestycje o 10 proc.
 • "Zły bank" może pomóc gospodarce po kryzysie

  "Zły bank" może pomóc gospodarce po kryzysie

  Polska powinna jak najszybciej wprowadzić przepisy ułatwiające restrukturyzację kredytów i przedsiębiorstw oraz umożliwiające powołanie "złego banku" - radzi Iwona Kozera, partner zarządzający w firmie doradczej EY. Jej zdaniem - w czarnym scenariuszu - obecny kryzys gospodarczy może zamienić się w kryzys bankowy, a bankowy - dalej pogrążać gospodarkę.