Biznes - euro w Polsce

Artykuły - Euro w Polsce (121)

 • Mateusz Morawiecki: Przystąpienie dziś do strefy euro - wysoce ryzykowne

  Mateusz Morawiecki: Przystąpienie dziś do strefy euro - wysoce ryzykowne

  - Przystąpienie dzisiaj do strefy euro byłoby wysoce ryzykowne - ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że posiadanie własne waluty może m.in. zamortyzować ewentualny spadek wzrostu gospodarczego.
 • W. Orłowski: Wprowadzenie euro w Polsce nie musi oznaczać wzrostu cen

  W. Orłowski: Wprowadzenie euro w Polsce nie musi oznaczać wzrostu cen

  Analiza sytuacji po wprowadzeniu euro w czterech podobnych do Polski państwach Europy Środkowo-Wschodniej pokazuje, że przystąpienie do unii walutowej nie musi się wiązać ani ze wzrostem cen, ani z utratą wpływów. Przeciwnie, zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, współautora raportu "Jak żyć z euro? Doświadczenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej", to pozostawanie poza strefą wspólnej waluty skazuje nasz kraj na marginalizację.
 • Prof. Eugeniusz Gatnar (RPP): Jest za wcześnie na euro w Polsce

  Prof. Eugeniusz Gatnar (RPP): Jest za wcześnie na euro w Polsce

  Płynny kurs złotego wspiera konkurencyjność polskich eksporterów, co napędza krajową gospodarkę, a ryzyko kursowe nie ma wielkiego wpływu na ich działalność - uważa prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego jego zdaniem z przyjęciem euro trzeba poczekać, aż zrównamy się z unijną średnią pod względem PKB per capita, a polskie firmy w większym stopniu uniezależnią się od międzynarodowych korporacji.
 • Glapiński: Nie ma żadnych dobrych argumentów do wstąpienia Polski do strefy euro

  Glapiński: Nie ma żadnych dobrych argumentów do wstąpienia Polski do strefy euro

  - Przystąpienie obecnie do ERM II i następnie przyjęcie europejskiej waluty nie byłoby zasadne ze względów gospodarczych ani politycznych - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że dopóki jest prezesem banku centralnego, Polska nie przystąpi do ERM II i nie przyjmie euro.
 • Lewiatan: 54 proc. firm za przystąpieniem Polski do strefy euro

  Lewiatan: 54 proc. firm za przystąpieniem Polski do strefy euro

  54 proc. przedsiębiorców jest zwolennikami przystąpienia Polski do strefy euro - poinformowała w piątek Konfederacja Lewiatan. Prawie 9 na 10 firm zrzeszonych w organizacji opowiada się za ściślejszą integracją państw członkowskich UE we wszystkich dziedzinach.
 • Zmienne losy euro w Polsce

  Zmienne losy euro w Polsce

  - Przyjmiemy euro, gdy będzie to w naszym interesie i osiągniemy poziom zbliżony do Niemiec - mówił w weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński. W kwestii euro poglądy polityków przez lata mocno się zmieniały, choć akurat prezes PiS głosił zwykle ten sam pogląd w tej sprawie.
 • Jarosław Kaczyński: Przyjmiemy euro, gdy będzie to w naszym interesie

  Jarosław Kaczyński: Przyjmiemy euro, gdy będzie to w naszym interesie

  - Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom; przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec - mówił w sobotę podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś przyjąć euro i rząd chce opierać gospodarkę o polską walutę.
 • Polskie euro? Dziękuję, poczekam...

  Polskie euro? Dziękuję, poczekam...

  Przedwyborcza debata w Polsce zbiega się z 20. rocznicą utworzenia strefy euro i 10. rocznicą wejścia do niej naszego południowego sąsiada - Słowacji. Polski rząd jednak nie bierze pod uwagę przystąpienia do strefy euro w perspektywie najbliższych lat, co jasno wynika z deklaracji premiera Morawieckiego. Dlaczego?
 • Premier: Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro

  Premier: Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro

  Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, ale żeby Polacy zaczęli zarabiać tak, jak w Europie Zachodniej - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
 • Kwieciński: Przyjęcie euro spowolniłoby proces konwergencji

  Kwieciński: Przyjęcie euro spowolniłoby proces konwergencji

  Przyjęcie teraz euro spowolniłoby proces konwergencji, czyli doganiania UE - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że taka decyzja obecnie nie jest uzasadniona ekonomicznie.