euro

Artykuły - Euro (276)

 • Morawiecki: Dzisiaj nie jesteśmy gotowi na integrację z obszarem wspólnej waluty

  Morawiecki: Dzisiaj nie jesteśmy gotowi na integrację z obszarem wspólnej waluty

  Choć istnieją korzyści z integracji w ramach obszaru wspólnej waluty, to dzisiaj nie jesteśmy jeszcze gotowi na integrację z tym obszarem - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
 • Żegnaj 500 euro! Będą nowe 100 i 200 euro

  Żegnaj 500 euro! Będą nowe 100 i 200 euro

  Skończył się czas banknotów 500-eurowych. Wycofano je dla zwalczania pracy na czarno i finansowania terroru. Ale czy to coś da?
 • Eryk Łon, RPP: Warto wysunąć postulat oficjalnego wyłączenia Polski z obowiązku przyjęcia euro

  Eryk Łon, RPP: Warto wysunąć postulat oficjalnego wyłączenia Polski z obowiązku przyjęcia euro

  Warto wysunąć postulat oficjalnego wyłączenia Polski z obowiązku przyjęcia euro - napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.
 • Statystyki systemów rozliczeniowych KIR w marcu 2019 roku

  W marcu 2019 r. KIR rozliczył w systemie Elixir 164,1 mln transakcji o łącznej wartości 452,2 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, rozliczono 3,13 mln komunikatów o wartości 17,91 mld euro. W Express Elixir przetworzono 1,83 mln przelewów natychmiastowych o najwyższym w historii systemu wolumenie obrotu, wynoszącym 3,3 mld zł. Liczba transakcji przelewów natychmiastowych przekroczyła 1 proc. transakcji systemu Elixir.
 • Dwa półwyspy, które mogą zatrząść Europą

  Dwa półwyspy, które mogą zatrząść Europą

  Kiedy w 2008 roku "Financial Times" użył terminu PIGS (ang. skrót od nazw państw i z ang. świnie - red.) narzekając na Portugalię, Włochy, Grecję i Hiszpanię - kraje, które przekroczyły dopuszczalną wielkość deficytu finansów publicznych, na południu Europy zawrzało. Interweniowali nawet politycy. Jedenaście lat od rozpoczęcia kryzysu gospodarczego nad Unią Europejską znów zbierają się ciemne chmury. Coraz głośniej mówi się, że Hiszpanie nie są w stanie spłacić swoich długów, a Włochy w każdej chwili mogą pogrążyć kontynent w chaosie.
 • Raport o euro. Kto skorzystał, kto stracił?

  Raport o euro. Kto skorzystał, kto stracił?

  Wprowadzenie wspólnej waluty podniosło poziom życia w Niemczech. Inaczej niż we Francji czy Włoszech - wynika z raportu ekonomistów.
 • EBC - co powiedział M.Draghi?

  EBC - co powiedział M.Draghi?

  Wczorajsza decyzja EBC w sprawie stóp procentowych nie zaskoczyła rynków. Wśród głównych ryzyk dla euro można wymienić między innymi trwającą wojnę handlową, brexit, słaby popyt zewnętrzny, Złagodzenie tonu EBC oznacza stabilizację stóp w Europie, i brak presji na RPP. Najciekawiej prezentują się jednak zestawienia z brytyjskim funtem, gdzie pojawiły się spekulacje dot. "planu B".
 • Wspólna waluta ma już dwadzieścia lat

  Wspólna waluta ma już dwadzieścia lat

  Parlament Europejski uczcił wczoraj 20. rocznicę istnienia euro. Wśród słów o wielkiej roli, jaką odgrywa wspólna waluta, nie zabrakło też gorzkiej refleksji na temat błędów, jakimi była obarczona.
 • Niemcy nadal przechowują miliardy marek

  Niemcy nadal przechowują miliardy marek

  Od wprowadzenia euro w Niemczech upłynęło prawie 17 lat, a wciąż pojawiają się w obiegu marki niemieckie. W niektórych sklepach można nimi nadal płacić.
 • Przywódcy UE dali mandat eurogrupie do prac projektem budżetu strefy euro

  Przywódcy UE dali mandat eurogrupie do prac projektem budżetu strefy euro

  Na szczycie w Brukseli w piątek unijni przywódcy dali mandat eurogrupie do prac na projektem budżety strefy euro - wynika z konkluzji przyjętych przez przywódców unijnych.

Filmy - Euro (31)

 • Ile przed wakacjami zapłacimy za euro i dolara

  W maju złoty mocno tracił wobec głównych walut, a zwłaszcza wobec dolara i franka szwajcarskiego. W czerwcu polska waluta powinna się wzmocnić, co jest dobrą wiadomością dla wybierających się na zagraniczne wakacje.
 • Millenialsi boją się euro

  Największe obawy przed niekorzystnym wpływem dołączenia Polski do strefy euro przejawiają reprezentanci pokolenia Millenialsów, czyli tzw. generacji Y. Najbardziej pesymistyczna jest w tej kwestii grupa osób w wieku 25-36 lat, w której aż blisko 2/3 badanych (64,5%) odpowiedziało, że dołączenie do Eurolandu może źle odbić na polskim biznesie. W dodatku, tylko blisko co piąty respondent w tym wieku wskazał odpowiedź odwrotną (21%) – wykazało badanie przeprowadzone przez SW Research dla instytucji płatniczej AKCENTA.
 • Jesteśmy już gotowi na przyjęcie euro, tylko czy chcemy?

  Przed wstąpieniem do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia unijnej waluty. Obecnie spełniamy wszystkie kryteria umożliwiające wejście do strefy euro z wyjątkiem kryterium związanego z kursem walutowym.
 • Czy brak euro może kosztować nas więcej niż wprowadzenie waluty?

  Wyraźna większość polskiego społeczeństwa jest przeciwna wprowadzeniu euro. Poparcie dla wspólnej waluty według CBOS jest najniższe w historii pomiarów. Co więcej, według badań Eurobarometru, aż 40% Polaków nie spodziewa się, aby euro kiedykolwiek zamieniło złotego.