EUR/CHF

Artykuły - EUR/CHF (39)

 • Złoty może stracić kolejnych 10 procent w relacji do głównych walut

  Złoty może stracić kolejnych 10 procent w relacji do głównych walut

  Sytuacja fundamentalna polskiej waluty nie jest najlepsza. Niewykluczone, że złoty może stracić kolejne kilkadziesiąt groszy do franka szwajcarskiego, co wynika nie tylko z niepewnej relacji EUR/CHF, lecz także ze słabości złotego do pozostałych walut. Na nowej sytuacji rynkowej skorzystają eksporterzy.
 • Mocny sygnał techniczny na franku

  Mocny sygnał techniczny na franku

  Inwestorzy kontynuują wyprzedaż szwajcarskiego franka w relacji do euro. Kurs EUR/CHF wzrósł do 1,2241 z 1,2181 w piątek na zamknięciu dnia. To najwyższy kurs od połowy grudnia 2011 roku.
 • Frank znów jest inspiracją dla spekulantów

  Plotki, jakie pojawiły się w piątek po południu - SNB miałby rzekomo zdecydować w ten weekend o podniesieniu minimalnego kursu wymiany EUR/CHF z 1,20 na 1,25 - stały się pretekstem nie tylko do wyraźnego osłabienia się franka (to oczywiste), ale także próby odreagowania na innych walutach.
 • Euro wysoko ponad linią trendu spadkowego

  Ciągle malejąca awersja do ryzyka na europejskich rynkach giełdowych oraz wzrost indeksu S&P 500 przynosi oczekiwane efekty w postaci umocnienia się euro w stosunku do innych walut.
 • Co przyniesie interwencja na franku

  Co przyniesie interwencja na franku

  Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) dostrzegł jednak ryzyko, że bardzo silny frank może doprowadzić do recesji i deflacji w Szwajcarii. Powiedział: stop! Od wtorku 6 września za euro nie można płacić mniej niż 1,2 franka, co oznacza, że SNB wprowadził granicę dla umacniania się krajowej waluty (im mniej się płaci za euro, tym silniejsza jest dana waluta). Kurs euro/frank natychmiast skoczył o ok. 9 proc., z 1,1 do 1,2. W Polsce frank staniał z 3,8 zł do 3,5 zł.
 • Złoty na celowniku

  Wracając do decyzji SNB, oznacza ona, iż kurs EUR/CHF nie powinien spaść poniżej poziomu 1,20, a to oznacza znacznie mniejszą zmienność na parze CHF/PLN. Jeśli złoty będzie tracił do franka, to będzie to wynikiem ogólnej słabości polskiej waluty a nie drożejącego franka, tak jak było to do tej pory. Uważamy, że działania SNB mogą przynieść sukces.
 • Banki centralne znalazły się w centrum zainteresowania rynków

  Na globalnym rynku pieniężnym wydarzeniem wtorkowej sesji była decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie wprowadzenia minimalnego limitu dla kursu EUR/CHF (1,20). SNB w komunikacie podał, że skala skupu walut nie będzie ograniczona.
 • Ekspert: Szwajcarzy ryzykują destabilizacją

  "Szwajcarski Bank Centralny (SNB), wprowadzając maksymalny kurs franka do euro na poziomie 1,20 EUR/CHF, ryzykuje destabilizację rynków walutowych i cen na rynku krajowym" - sądzi Edward Hadas z działu Lex "Financial Timesa".
 • SNB nie poprawił nastrojów

  Bez cienia wątpliwości najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji było niespodziewane zapewnienie szwajcarskiego banku centralnego (SNB) o usztywnieniu kursu EUR/CHF. Poziom minimalny kursu został ustalony na 1,2000, przy czym SNB zastrzegł, że może kupować euro za franki w znaczących ilościach.
 • Frank wypadł z gry, ale reszta peletonu pędzi dalej

  Dzisiejsza bezprecedensowa decyzja SNB o ustaleniu minimalnego kursu wymiany EUR/CHF na poziomie 1,20 doprowadziła do sporych przesunięć na rynkach finansowych.