Estonia

Artykuły - Estonia (266)

 • Banki zatopiły pierwszą narodową kryptowalutę

  Banki zatopiły pierwszą narodową kryptowalutę

  Estońskie władze długo i konsekwentnie zapowiadały wprowadzenie własnej kryptowaluty. Dzisiaj już wiemy, że plany te nie zostaną zrealizowane i Estcoin nie stanie się drugą oficjalną walutą w nadbałtyckim kraju - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.
 • Chiny oceniają nas bardzo wysoko!

  Chiny oceniają nas bardzo wysoko!

  Polska awansowała na 17. miejsce rankingu najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału - podała w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu, powołując się na raport grupy Knight Frank. Jedynym europejskim krajem wyprzedzającym Polskę w zestawieniu jest Estonia.
 • Kraje bałtyckie wyemitowały wspólną monetę okolicznościową

  Kraje bałtyckie wyemitowały wspólną monetę okolicznościową

  Litwa, Łotwa i Estonia z okazji stulecia niepodległości wyemitowały wspólnie okolicznościową monetę, którą można posługiwać się w całej strefie euro. Jest to pierwszy taki przypadek w historii jej istnienia.
 • Orbis wchodzi na rynek w Estonii otwarciem hotelu ibis Tallinn Centre

  Grupa Hotelowa Orbis, największa sieć hoteli w Europie Wschodniej i wyłączny licencjodawca marek AccorHotels, wchodzi do Estonii. ibis Tallinn Centre zostanie otwarty w połowie 2019 roku i będzie zarządzany przez Orbis, właścicielem i inwestorem hotelu jest firma Hausers Group.
 • Eesti Energia, państwowy koncern z Estonii, wchodzi na polski rynek

  Eesti Energia, państwowy koncern z Estonii, wchodzi na polski rynek

  Estońska państwowa firma energetyczna Eesti Energia zawarła pierwsze umowy na dostawy energii na polskim rynku. W Polsce nie da konkurować się jedynie niższą ceną, trzeba oferować innowacyjne usługi - powiedział prezes Eesti Energia Hando Sutter.
 • ME siatkarzy. Serbia - Estonia 3:2

  ME siatkarzy. Serbia - Estonia 3:2

  Niespodzianka w "polskiej" grupie mistrzostw Europy siatkarzy. W Ergo Arenie w Gdańsku niedoceniona Estonia prowadziła już z Serbami 2:1 w setach, ale podopieczni Nikoli Grbicia wyszli z opresji i wygrali ostatecznie 3:2. To drugie zwycięstwo drużyny z Bałkanów w turnieju, która jest coraz bliżej awansu do ćwierćfinału.
 • Estoński Inbank chce wypełnić lukę na polskim rynku

  Estoński Inbank chce wypełnić lukę na polskim rynku

  Wywodzący się z estońskiego sektora fintech Inbank jako pierwszy wprowadził w Polsce wideoweryfikację klientów na czacie i elektroniczny podpis w chmurze.
 • Rosja: Odpowiemy na estońską prowokację

  Rosja: Odpowiemy na estońską prowokację

  W odpowiedzi na wydalenie w piątek przez estońskie władze dwóch rosyjskich dyplomatów Moskwa będzie kierować się zasadą wzajemności - poinformował w poniedziałek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Władimir Titow.
 • Estońska spółka Enefit chce rozpocząć w Polsce sprzedaż energii elektrycznej

  Estońska spółka Enefit chce rozpocząć w Polsce sprzedaż energii elektrycznej

  Spółka Enefit, należąca w 100 proc. do estońskiego koncernu Eesti Energia z siedzibą w Tallinie, największego przedsiębiorstwa energetycznego w krajach bałtyckich, jeszcze w tym roku chce rozpocząć w Polsce sprzedaż prądu, a w drugim kwartale przyszłego roku także gazu. Jak zaznacza Maciej Kowalski, członek zarządu w spółce, firma szczególnie zainteresowana jest smart meteringiem, czyli dokładnym szacowaniem poboru oraz stosowaniem cen uzależnionych od momentu, kiedy ma miejsce konsumpcja.
 • Estonia i Finlandia podpisały umowę ws. bałtyckiego konektora gazowego

  Estonia i Finlandia podpisały umowę ws. bałtyckiego konektora gazowego

  Estonia i Finlandia podpisały w piątek umowę w sprawie bałtyckiego konektora gazowego. Inwestycja ma przełamać izolację energetyczną Finlandii, uzależnionej od dostaw rosyjskiego gazu, i połączyć kraje leżące nad wschodnim Bałtykiem z resztą UE.

Filmy - Estonia (4)

 • Dostawcy jedzenia już niedługo mogą stracić pracę

  Na ulicach stolicy Estonii, Tallinna, trwają testy autonomicznego robota dostawczego. - Nasz robot jest samodzielny - mówi odpowiedzialny za jego testy, dyrektor programu Mikk Martmaa. - Najpierw jednak musi rozpoznać teren, żeby potem mógł poruszać się bez żadnej pomocy. Do nawigacji robot wykorzystuje GPS i wbudowane kamery. Rozpoznaje też światła na przejściu dla pieszych. Porusza się z prędkością do 6 kilometrów na godzinę. Więcej szczegółów znajdziecie w materiale.
 • Estonia ma receptę na wzrost gospodarczy

  Estonia ma swoją własną receptę na wzrost gospodarczy.
 • Estonia. Przybywa ochotników do służby w jednostkach paramilitarnych

  W Estonii już prawie 15 000 ochotników w różnym wieku poświęca swój wolny czas, by szkolić się w różnych formacjach paramilitarnych. Wykorzystują do tego celu m.in. posowiecką infrastrukturę wojskową. Niektóre spośród tych jednostek – jak Kaitseliit (Liga Obrony) – podlegają estońskiej armii, a sprzęt wojenny do ćwiczeń dostarcza im państwo. W razie zagrożenia ochotnicy mają wspierać regularne wojsko, które w tym nadbałtyckim kraju liczy jedynie 4 tysiące żołnierzy. Skąd wzrost tego rodzaju aktywności wśród obywateli? Odpowiedź jest prosta: Estończyków mobilizuje zagrożenie ze strony Rosji i agresywnej polityki, jaką obecnie prowadzi Władimir Putin. – Czujemy się zagrożeni kryzysem ukraińskim i tym, że niedaleko od naszych granic toczy się konflikt wojskowy – wyjaśnia Lauiri Abel, dowódca jednostki paramilitarnej w Kaitseliit. – Obrona ojczyzny stała się naszym kraju głównym tematem publicznej dyskusji. W paramilitarnych formacjach ochotniczych służą i mężczyźni, i kobiety, w różnym wieku i wykonujący różne zawody. Wśród nich jest Priit Kruus, 33-letni wykładowca literatury. - Czuję się jak spoiwo silnego łańcucha. Każdy człowiek w politycznie trudnych czasach musi uświadomić sobie, że jest częścią swojego społeczeństwa i musi znaleźć w nim odpowiednie dla siebie miejsce – mówi mężczyzna. Obronę kraju pojmuje on jako swój obywatelski obowiązek.
 • Estonia. Życie z paszportem bezpaństwowca

  Zatoka Fińska to rodzinne strony Aleksandra Popolitowa. Choć mężczyzna nie ma estońskiego obywatelstwa, i tak czuje się tu jak w domu. Szary paszport bezpaństwowca ma też - jak zapewnia - swoje zalety. Jego posiadacze mogą bez wiz wjeżdżać do Rosji. Ponieważ są zameldowani w Estonii, mogą również bez przeszkód podróżować po strefie Schengen. Młodzi ludzie natomiast szczególnie cenią sobie fakt, że ani w Rosji, ani w Estonii nie muszą odbywać służby wojskowej. W Estonii liczba bezpaństwowców jest wyjątkowo duża. To niemal 100 tysięcy osób. Mają oni rosyjskie korzenie, a do nadbałtyckiego kraju przybyli w czasach, gdy był on republiką radziecką. Niestety, dziś - w obliczu agresywnej polityki Kremla - rosyjskojęzyczni bezpaństwowcy częściej niż kiedyś spotykają się z niechęcią estońskiego społeczeństwa.