ESET

Artykuły - ESET (93)

 • ​Dostałeś SMS z InPostu? Uważaj, to może być pułapka

  ​Dostałeś SMS z InPostu? Uważaj, to może być pułapka

  kampania phishingowa, w której przestępcy podszywają się pod firmę InPost, nadal zagraża Polakom - ostrzegają eksperci ESET. W fałszywych wiadomościach SMS przesyłany jest link prowadzący do złośliwej aplikacji.
 • Co zrobić w przypadku włamania na konto – kilka rad od ekspertów

  Co zrobić w przypadku włamania na konto – kilka rad od ekspertów

  Kradzieże kont – do portali społecznościowych, poczty e-mail oraz innych serwisów – to jedno z najczęstszych zagrożeń, z którymi na co dzień mogą spotkać się Internauci. Co zrobić, kiedy już padniemy jego ofiarą i przestępcy?
 • Próba wyłudzenia pieniędzy od abonentów Netfliksa

  Próba wyłudzenia pieniędzy od abonentów Netfliksa

  Eksperci z laboratorium antywirusowego ESET przechwycili falę wiadomości mailowych, których autor, podszywając się pod Netflix, próbuje wyłudzić dane kart kredytowych od użytkowników.
 • Miała pomóc w walce z koronawirusem. Zamiast tego szyfrowała telefon

  Miała pomóc w walce z koronawirusem. Zamiast tego szyfrowała telefon

  Badacze ESET odkryli nową aplikację na Androida, która podszywając się pod oficjalną aplikację do monitorowania kontaktów z osobami zrażonymi koronawirusem, infekowała smartfony użytkowników i szyfrowała ich dane.
 • Nowa podatność Wi-Fi zagrażająca miliardom użytkowników

  Nowa podatność Wi-Fi zagrażająca miliardom użytkowników

  Kr00k (CVE-2019-15126) to nowoodkryta podatność w układach Wi-Fi dostarczanych przez firmy Broadcom i Cypress. Badacze z ESET trafili na jej ślad badając inną popularną lukę, KRACK, oraz identyfikując ją jako jedną z przyczyn „reinstalacji" klucza szyfrowania o wartości zerowej w przypadku ataku.
 • Trojan obiecuje kupony do McDonald’s. W rzeczywistości kradnie pieniądze

  Trojan obiecuje kupony do McDonald’s. W rzeczywistości kradnie pieniądze

  Eksperci z ESET odkryli grupę złośliwego oprogramowania Mispadu, która pod pretekstem oferowania m.in. „darmowych” kuponów do McDonald’s nakłania ofiary do instalacji groźnego trojana bankowego. Ten po zainfekowaniu komputera śledzi aktywność użytkownika (m.in. robi zrzuty ekranu, przechwytuje wciskane klawisze) oraz wykrada dane płatnicze – w tym dane logowania do bankowości internetowej oraz kart płatniczych.
 • 42 złośliwe aplikacje pobrano 8 milionów razy

  42 złośliwe aplikacje pobrano 8 milionów razy

  Eksperci odkryli aż 42 aplikacje w Sklepie Play, które w irytujący sposób wyświetlały reklamy swoim użytkownikom. Programy można było pobrać przez ponad rok. Zostały zainstalowane ponad 8 milionów razy, w tym również przez Polaków! Badaczom z firmy ESET udało się wytropić twórcę kampanii, którym okazał się student Uniwersytetu w Hanoi.
 • Twój dysk może zawierać dane poprzedniego właściciela

  Twój dysk może zawierać dane poprzedniego właściciela

  Ostatnie badania pokazują, że prawie 60 proc. używanych dysków twardych przechowuje resztki danych poprzednich właścicieli.
 • Wyciekły dane użytkowników aplikacji randkowej

  Wyciekły dane użytkowników aplikacji randkowej

  Jak informuje portal ZDNet wyciekły dane niemal 72 tysięcy użytkowników Heyyo – m.in. dane osobowe, zdjęcia, czy ich numery telefonów.
 • Komputerowy wirus pozwala przejąć kontrolę nad mailami dyplomatów

  Komputerowy wirus pozwala przejąć kontrolę nad mailami dyplomatów

  Badacze z ESET zidentyfikowali kolejnego wirusa w arsenale grupy cyberprzestępczej Turla, odpowiedzialnej w przeszłości za ataki na placówki dyplomatyczne oraz konsulaty. LightNeuron, bo tak nazywa się malware, pozwala przejąć pełną kontrolę nad dowolnym serwerem pocztowym Microsoft Exchange, a nawet podszyć się pod wybranego użytkownika i w jego imieniu wysyłać spreparowane wiadomości e-mail.