ESA

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) ,

Artykuły - ESA (189)

 • Teleskop Hubble’a z nowym zdjęciem galaktyki NGC 2775

  Teleskop Hubble’a z nowym zdjęciem galaktyki NGC 2775

  Europejska Agencja Kosmiczna i NASA opublikowały zdjęcie wykonane przy pomocy Teleskopu Hubble’a. Tym razem można na nim zobaczyć galaktykę spiralną znaną szerzej jako NGC 2775.
 • ESA z problemami przez koronawirusa

  ESA z problemami przez koronawirusa

  Europejska Agencja Kosmiczna ujawniła, iż obecna epidemia koronawirusa przyczyniła się do zmian w wielu misjach kosmicznych.
 • Tlen z księżycowej gleby? To możliwe

  Tlen z księżycowej gleby? To możliwe

  Kraje z całego świata postrzegają lata 20. obecnego wieku jako dekadę powrotu na Księżyc. Zanim jednak tam wrócimy, jest wiele rzeczy do rozważenia. Oczywistym tematem jest dostępność tlenu. Można go przywieźć z Ziemi, ale lepszą opcją jest wytworzenie tlenu bezpośrednio na naszym satelicie. Naukowcy mają pewien pomysł, jak to zrobić.
 • CHEOPS – pierwsze światło w badaniu obcych światów

  CHEOPS – pierwsze światło w badaniu obcych światów

  Najnowsza europejska misja, której celem jest badanie “obcych światów”, przesłała “pierwsze światło”.
 • Polacy zamontują panele słoneczne satelity JUICE

  Polacy zamontują panele słoneczne satelity JUICE

  Sener Polska wyprodukuje urządzenia do montażu paneli słonecznych satelity JUICE - największych w historii misji międzyplanetarnych.
 • ESA chce posprzątać okołoziemską atmosferę

  ESA chce posprzątać okołoziemską atmosferę

  ​ESA planuje wysłać w przestrzeń kosmiczną czteroramiennego robota, który oczyści ziemską atmosferę. To szokujące, że największe wysypisko śmieci znajduje się nad naszymi głowami.
 • ​Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA leci na orbitę

  ​Pierwsze polskie oprogramowanie dla satelity ESA leci na orbitę

  Już ponad 100 firm i instytucji z 17 europejskich krajów zgłosiło się do przetestowania swoich technologii kosmicznych na pokładzie satelity OPS-SAT. W przygotowaniu misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, której start zaplanowany jest na 17 grudnia 2019 roku, uczestniczyli m.in. specjaliści z warszawskiego GMV Innovating Solutions opracowując i wdrażając pełne oprogramowanie pokładowe. To pierwszy raz, gdy zaprojektowany i wykonany w Polsce tzw. flight software dla satelity ESA zostanie uruchomiony na orbicie.
 • ESA z rekordowym budżetem

  ESA z rekordowym budżetem

  Większe zaangażowanie polskich naukowców oraz aktywniejszy udział małych i średnich przedsiębiorstw w łańcuchach wartości przemysłu kosmicznego - to konkluzje płynące z udziału polskiej delegacji pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Marka Niedużaka w posiedzeniu Rady Ministerialnej państw Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przy okazji warto odnotować, że ESA dostała rekordowy budżet.
 • Polacy lecą na Jowisza

  Polacy lecą na Jowisza

  Polska firma inżynierii kosmicznej Astronika zakończyła finalne testy i rozpoczęła produkcję dwóch urządzeń, które znajdą się na pokładzie sondy lecącej ku Jowiszowi i jego księżycom. Start sondy w ramach misji JUICE, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, zaplanowany jest na 2022 rok.
 • NASA i ESA planuje przetestować na asteroidzie możliwości obrony Ziemi

  NASA i ESA planuje przetestować na asteroidzie możliwości obrony Ziemi

  Trwają przygotowania do pierwszego testu programu obrony planetarnej. Naukowcy z agencji ESA i NASA wybrali asteroidę, na której w kolejnych latach przeprowadzony zostanie eksperyment z impaktorem mającym powstrzymać potencjalne zagrożenie, jakim byłby taki obiekt uderzający o Ziemię. Szczegółowe rezultaty z tego testu otrzymamy w drugiej połowie następnej dekady.

Filmy - ESA (2)

 • Lot nad powierzchnią Marsa

  Powyższy materiał wideo to wspaniała wizualizacja powierzchni Marsa przygotowana w oparciu o zdjęcia wykonane przez sondę Mars Express Orbiter.
 • UE wyda miliardy euro na podbój kosmosu!

  Unia Europejska staje do kosmicznego wyścigu, w którym jej rywalami są takie potęgi, jak USA ze słynną NASA, Rosja i Chiny. Sztandarowe projekty to Galileo, czyli europejski system nawigacji satelitarnej, a także GMES - europejski system monitorowania Ziemi. Polityka kosmiczna UE pochłonie miliardy euro. Czy ta inwestycja się opłaci?