erupcja

Artykuły - Erupcja (33)

 • Dramatyczny apel rosyjskich władz: Trzymajcie się z dala od wulkanu!

  Dramatyczny apel rosyjskich władz: Trzymajcie się z dala od wulkanu!

  Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wydało oficjalne ostrzeżenie: zbliżanie się do krateru wulkanu, wyrzucającego akurat w powietrze lawę i chmury pyłu stanowi śmiertelne zagrożenie. Mogłoby się wydawać, że to wiedza, którą każdy powinien posiadać i nikt nie musi o tym specjalnie informować. A jednak - apel władz to reakcja na coraz częściej pojawiające się w sieci zdjęcia i filmy znad aktywnego wulkanu na Kamczatce.
 • ​Etna w ogniu - ten widok działa na wyobraźnię

  ​Etna w ogniu - ten widok działa na wyobraźnię

  Na materiale wideo udało się uchwycić moment erupcji Etny, do którego doszło kilka dni temu.
 • "Gardło Ognia" może znowu się zapaść

  "Gardło Ognia" może znowu się zapaść

  ​Tungurahua to aktywny stratowulkan w Ekwadorze, który na przestrzeni wieków doczekał się wielu nazw. W języku keczua oznacza "Gardło Ognia", a przez niektórych wulkan jest nazywany Czarnym Gigantem. Tungurahua jest niebezpieczny, a wydawane przez niego "pomruki" mogą sugerować poważniejsze zagrożenie niż zwykłą erupcję.
 • Erupcję wulkanu można przewidzieć, ale nie jest to łatwe

  Erupcję wulkanu można przewidzieć, ale nie jest to łatwe

  ​W grudniu ubiegłego roku część wulkanu Anak Krakatau zapadła się do oceanu. Powstałe tsunami zabiło 430 osób i zniszczyło domy dziesiątek tysięcy. Gdyby naukowcy wiedzieli, że nadchodzi, większość ofiar mogłaby zostać uratowana. Nowo opublikowane badania mają pomóc uniknąć ofiar w przyszłości.
 • Tajemnicze erupcje gejzeru w Yellowstone

  Tajemnicze erupcje gejzeru w Yellowstone

  Gejzer Steamboat to najwyższy aktywny gejzer na świecie, więc kiedy zaczyna zachowywać się nietypowo, od razu robi się o nim głośno. Gejzer zawsze był nieregularny jeżeli chodzi o swoje erupcje - czasami mijały nawet całe lata między nimi. Tym razem jest inaczej - od 15 marca odnotowano aż osiem takich zdarzeń. Czy to oznacza, że zbliża się erupcja superwulkanu Yellowstone?
 • Spektakularny strumień lawy na Hawajach

  Spektakularny strumień lawy na Hawajach

  Turyści świętujący Nowy Rok na wyspie Hawai'i byli świadkami prawdopodobnie najlepszego pokazu sztucznych ogni na świecie. Jak na zawołanie, ogromny fragment świeżej lawy nagle wpadł do Oceanu Spokojnego, powodując spektakularną erupcję.
 • Coś dziwnego dzieje się z wulkanem Mount St. Helens

  Coś dziwnego dzieje się z wulkanem Mount St. Helens

  ​Naukowcy odkryli, że coś dziwnego dzieje się wewnątrz Mount St. Helens, czynnego wulkanu znajdującego się w stanie Waszyngton, 154 km na południe od Seattle.
 • W przypadku erupcji superwulkanu, będziemy mieli rok na ratunek

  W przypadku erupcji superwulkanu, będziemy mieli rok na ratunek

  Amerykańscy naukowcy odkryli, że w przypadku rzadkich erupcji wulkanów - tak potężnych, że mogących zniszczyć życie na ziemi - będziemy mieli rok na przygotowania i ewentualne przeciwdziałania.
 • Wulkany - im większa cisza, tym silniejsza erupcja

  Wulkany - im większa cisza, tym silniejsza erupcja

  O wulkanach często myśli się jak o śpiących gigantach, które atakują bez żadnego ostrzeżenia. Ale nawet najspokojniejsze wulkany w rzeczywistości wykazują symptomy sugerujące, że może zbliżać się erupcja. Co ciekawe - im dłuższy okres spokoju, tym do większej katastrofy może dojść.
 • Ogromna erupcja może kiedyś zniszczyć Japonię

  Ogromna erupcja może kiedyś zniszczyć Japonię

  W ciągu najbliższego stulecia Japonia może zostać zniszczona przez ogromny wybuch wulkanu – sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Kobe.

Filmy - Erupcja (2)

 • Satelita zmierzy temperaturę wulkanu i przewidzi jego erupcję

  Rok 2021 jest jak dotąd, zdecydowanie rokiem wulkanicznym. Erupcje wystąpiły m.in. w Indonezji, Saint Vincent, Demokratycznej Republice Konga, Islandii i na Sycylii. Przewidywanie wybuchów wulkanów opiera się obecnie na monitoringu aktywności sejsmicznej i zmianach w emisji gazów. Satelity pomogą w czasie rzeczywistym wychwycić zmiany w wulkanach i przygotować naukowców do określenia prognozy ich aktywności.
 • Erupcja emocji i buntu

  "Wszystko, co kocham" to film, na który czekają Ci, dla których muzyka w życiu jest jak tlen. To energetyczna, pełna pasji i ostrego brzmienia opowieść o miłości w czasach buntu - tak do obejrzenia filmu zachęcają producenci.