epidemia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Epidemia (Film (1987)[Epidemic] Reż.Lars von Trier) ,

Artykuły - Epidemia (344)

Filmy - Epidemia (18)

 • Groźna superbakteria w Polsce

  Klebsiella pneumoniae New Delhi to bakteria, która ma wyjątkową zdolność do uodparniania się na antybiotyki. Większość jej szczepów jest już odporna na wszystkie znane medycynie leki. Prawdopodobieństwo, że bakteria całkowicie uodporni się na antybiotyki, jest bardzo duże. Jakie choroby powoduje zarażenie New Delhi? Między innymi zapalenia układu pokarmowego, układu moczowego, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo często zdarza się też, że doprowadza do sepsy. Wśród możliwych objawów choroby mogą znaleźć się bóle w klatce piersiowej, bóle stawów i podwyższona temperatura. Bez możliwości podania pacjentowi leków zwalczających bakterię, choroba może mieć skutek śmiertelny.
 • Strach przed wirusem ASF, afrykańskim pomorem świń

  Epidemia jeszcze nie objęła niemieckich terenów, ale w celach profilaktycznych organizuje się tu już dziś akcje drastycznego zmniejszania populacji dzików - nosicieli wirusa ASF. Za każdego odstrzelonego dzika leśniczy otrzymują po 25 euro premii od rządu krajowego.
 • Eksperci alarmują: Prawie 4 miliony zachorowań na grypę

  Niezmiennie niski poziom wyszczepialności oraz rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie przyniosły w sezonie grypowym 2016/2017 rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65. roku życia oraz kobiety w ciąży.
 • Co za odwaga! Lecą do chorych na Ebolę

  Wolontariusze organizacji „Lekarze bez Granic” przygotowują się w Brukseli do wyjazdu na wyjątkowo niebezpieczną misję medyczną. Już niebawem wylecą do krajów Afryki Zachodniej: Gwinei, Sierra Leone i Liberii, by pielęgnować chorych na Ebolę. – Świadomość, że możemy się zarazić, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, dodatkowo potęguje napięcie – przyznają. Szkolenie to nie tylko wpajanie uczestnikom procedur dotyczących np. tego, jak bezpiecznie zdejmować z siebie skażoną odzież ochronną. To również ostatnia okazja, by sprawdzić, czy wolontariusze są dostatecznie odporni psychicznie. Stawką w tej grze jest życie. Według szacunków WHO, do połowy września wirusem Ebola zaraziło się 318 pracowników medycznych. Połowa z nich zmarła.