epidemia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Epidemia (Film (1987)[Epidemic] Reż.Lars von Trier) ,

Artykuły - Epidemia (344)

Filmy - Epidemia (17)

 • Strach przed wirusem ASF, afrykańskim pomorem świń

  Epidemia jeszcze nie objęła niemieckich terenów, ale w celach profilaktycznych organizuje się tu już dziś akcje drastycznego zmniejszania populacji dzików - nosicieli wirusa ASF. Za każdego odstrzelonego dzika leśniczy otrzymują po 25 euro premii od rządu krajowego.
 • Eksperci alarmują: Prawie 4 miliony zachorowań na grypę

  Niezmiennie niski poziom wyszczepialności oraz rosnące wskaźniki zachorowań i hospitalizacji przeciw grypie przyniosły w sezonie grypowym 2016/2017 rekordową liczbę zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Podczas dorocznego spotkania Flu Meeting eksperci dokonali podsumowania epidemicznego sezonu 2016/17 i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Niska wyszczepialność w ostatnim sezonie dała o sobie znać. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 3 793 770 osób, co oznacza 25% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało aż 16% więcej osób niż w roku ubiegłym (13 779 hospitalizacji). Odnotowano 24 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65. roku życia oraz kobiety w ciąży.
 • Co za odwaga! Lecą do chorych na Ebolę

  Wolontariusze organizacji „Lekarze bez Granic” przygotowują się w Brukseli do wyjazdu na wyjątkowo niebezpieczną misję medyczną. Już niebawem wylecą do krajów Afryki Zachodniej: Gwinei, Sierra Leone i Liberii, by pielęgnować chorych na Ebolę. – Świadomość, że możemy się zarazić, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, dodatkowo potęguje napięcie – przyznają. Szkolenie to nie tylko wpajanie uczestnikom procedur dotyczących np. tego, jak bezpiecznie zdejmować z siebie skażoną odzież ochronną. To również ostatnia okazja, by sprawdzić, czy wolontariusze są dostatecznie odporni psychicznie. Stawką w tej grze jest życie. Według szacunków WHO, do połowy września wirusem Ebola zaraziło się 318 pracowników medycznych. Połowa z nich zmarła.
 • Tak grzebią zmarłych na Ebolę

  Wirus Ebola szaleje w Sierra Leone. Na cmentarzu we Freetown – stolicy i największym mieście tego kraju – codziennie grzebanych jest kilkadziesiąt osób, które przegrały walkę z gorączką krwotoczną. Epidemia Eboli wybuchła w Gwinei, rozprzestrzeniając się stamtąd na inne kraje. Wirus zabił już ponad 4 tysiące osób (stan na 8 października to 4033 przypadki śmiertelne), ale tragiczny bilans cały czas się powiększa. Ofiary Eboli grzebane są w pośpiechu, w ziemnych grobach, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Grabarze to w dużej mierze ochotnicy. Ubrani są w odzież ochronną, a po każdym pochówku poddają się dezynfekcji. Ich praca polega również na wyszukiwaniu ciał osób zmarłych na Ebolę i odpowiednim zabezpieczaniu zwłok. Z tego powodu jest ona niezwykle ryzykowna.