epidemia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Epidemia (Film (1987)[Epidemic] Reż.Lars von Trier) ,

Artykuły - Epidemia (195)

 • Włochy przed rokiem szkolnym zamawiają ławki!

  Włochy przed rokiem szkolnym zamawiają ławki!

  Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ministerstwo edukacji wyjaśnia, że dostawa nowych ławek nie jest zwykłą zmianą wyposażenia, ale jest konieczna po to, by jak najbardziej racjonalnie wykorzystać przestrzeń w klasach i zapewnić dystans między uczniami.
 • ​Dżuma w Chinach - czy powinniśmy się obawiać epidemii?

  ​Dżuma w Chinach - czy powinniśmy się obawiać epidemii?

  Chiński region Mongolii Wewnętrznej postawiono w stan podwyższonej gotowości. We wtorek potwierdzono przypadek choroby, która spowodowała najbardziej śmiertelną pandemię w historii ludzkości. Mowa o dżumie.
 • "Królicza ebola" szaleje w USA

  "Królicza ebola" szaleje w USA

  ​Podczas gdy świat nie opanował jeszcze pandemii COVID-19, kolejny wirus sieje spustoszenie wśród populacji królików w Stanach Zjednoczonych.
 • Epidemia nie odpuszcza. Jak bezpiecznie wyjść z domu?

  Epidemia nie odpuszcza. Jak bezpiecznie wyjść z domu?

  Epidemia koronawirusa nie chce wyhamować. Niemniej od 30 maja rząd zdecydował się na poluzowanie restrykcji, w tym tych, związanych z noszeniem maseczek w przestrzeni otwartej. Zamiast nakazu, jest wybór - maseczka lub 2 metry dystansu. Czy to więc koniec widoku osłoniętych twarzy? I jak bezpiecznie wyjść z domu, by się nie zarazić?
 • Maciej Kawecki: Prywatności już nie odzyskamy

  Maciej Kawecki: Prywatności już nie odzyskamy

  Nawet jak epidemia minie, prywatności już nigdy nie odzyskamy. A na pewno nie w takim stopniu w jakim cieszyliśmy się nią w Europie przed epidemią - mówi w rozmowie z Tomaszem Rożkiem dr Maciej Kawecki, prawnik, współautor przepisów wdrażających w Polsce RODO, prezes zarządu Instytutu Lema, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Granica, której nigdy nie poznamy. Życie czy prywatność

  Granica, której nigdy nie poznamy. Życie czy prywatność

  Nasze cyfrowe ślady, które pozostawiamy po sobie każdego dnia korzystając z mediów społecznościowych, rozmawiając przez telefon, ściągając nieodpłatne aplikacje czy łącząc się z różnymi sieciami WI-Fi pozwalają wiedzieć o nas niemal wszystko. Do tej pory jednak, społeczne mechanizmy kontroli nie pozwalały na korzystanie z nich na szeroką skalę - pisze dr Maciej Kawecki, współautor przepisów wdrażających w Polsce RODO, prezes zarządu Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Koronawrius to nie grypa, choć podobieństwa są

  Koronawrius to nie grypa, choć podobieństwa są

  Naukowcy apelują, by nie bagatelizować COVID-19. Ze świata akademickiego napływa coraz więcej odkryć, które jednoznacznie mówią, że nie mamy do czynienia z "odmianą grypy", tylko ze znacznie poważniejszą chorobą.
 • Przeciwciała CR3022 - nowa broń w walce z koronawirusem i COVID-19

  Przeciwciała CR3022 - nowa broń w walce z koronawirusem i COVID-19

  ​Przeciwciała pozyskane od osób, które przeżyły infekcję SARS w latach 2002-03, mogą być bezcenne w walce z COVID-19.
 • Chiński tunel do dekontaminacji

  Chiński tunel do dekontaminacji

  W chińskim mieście Chongqing w południowo-zachodniej części Chin, zbudowano tunel do dekontaminacji pracowników przed rozpoczęciem dnia służbowego. Wszystko po to, by walczyć z epidemią koronawirusa.
 • Bill Gates: Powinniśmy się martwić koronawirusem

  Bill Gates: Powinniśmy się martwić koronawirusem

  ​Bill Gates, miliarder i współzałożyciel Microsoftu, powiedział, że koronawirus, który zainfekował blisko 84 000 osób i zabił blisko 3000 z nich, może być "jedynym patogenem na najbliższe 100 lat, o który powinniśmy się martwić".

Filmy - Epidemia (24)

 • Epidemie, upały i insekty. Ten europejski kraj radzi sobie w nietypowy sposób

  Czasami niełatwo ochronić się przed palącym, południowym słońcem. Coś lepszego niż parasol i zimne napoje stosują mieszkańcy hiszpańskiego miasteczka Zahara de la Sierra. Od kilkuset lat żywa jest tam tradycja bielenia domów wapnem. Zajmują się tym głównie kobiety, które przekazują sobie zalety i tajniki tej wiekowej sztuki. Od wieków przez Zahara de la Sierra i całą Andaluzję przetaczały się różne zarazy. Dżuma, żółta gorączka, czy tyfus nauczyły mieszkańców bielić i dezynfekować swoje domy, pomimo że obróbka wapna potrafi być pracochłonna i niebezpieczna. Szczególnie, jeśli ktoś chce praktykować ją według starych tradycji.
 • Kiedy koniec stanu epidemii w Polsce? 3 scenariusze tego, co może się wydarzyć w najbliższych miesiącach

  Pewna wrocławska firma wykorzystała uczenie maszynowe i przeanalizowała aktualnie prawdopodobne modele epidemiologiczne, aby sprawdzić różne scenariusze zakończenia epidemii. O wnioskach z tego badania opowiedział prezes firmy zajmującej się sztuczną inteligencją Michał Staśkiewicz. Jakie rozwiązanie byłoby dla nas najlepsze? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Makaron zyskuje na popularności

  W czasie epidemii koronawirusa na popularności zaczął zyskiwać makaron. Szybko znika z półek sklepowych oraz jest jednym z podstawowych składników spożywczych składowanych w domowych spiżarniach. Z czym wiąże się nadmierne spożywanie węglowodanów?
 • Najgłośniejsze epidemie

  Wirusy grypy występują na Ziemi od jej początków i potrafią rozprzestrzenić się na cały świat. Wiek XX przyniósł kilka epidemii grypy o różnym nasileniu i trzy wielkie pandemie - grypa "hiszpanka", grypa azjatycka i grypa Hongkong.