epidemia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Epidemia (Film (1987)[Epidemic] Reż.Lars von Trier) ,

Artykuły - Epidemia (199)

 • Ludzkość znowu ma problem z odrą. Wzrost zachorowań o 556 procent

  Ludzkość znowu ma problem z odrą. Wzrost zachorowań o 556 procent

  ​Odra powróciła. Nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wskazał, że w ciągu kilku ostatnich lat liczba zachorowań na świecie w latach 2016-2019 wzrosła o 556 procent.
 • Ubezpiecz dziecko na wypadek koronawirusa. 5 tysięcy za zachorowanie

  Ubezpiecz dziecko na wypadek koronawirusa. 5 tysięcy za zachorowanie

  Możliwość ubezpieczenia na wypadek zachorowania dziecka na COVID-19 daje LINK4 Mama. To pakiet skomponowany z myślą o dzieciach i rodzicach zapewniający wypłatę 5 tysięcy w razie zachorowania dziecka na koronawirusa. To także działające nie tylko w szkole, ale też w domu i na podwórku NNW. Warto u nim pomyśleć zwłaszcza teraz, gdy wisi nad nami groźba przejścia na nauczanie zdalne.
 • Powraca choroba, która zabijała dzieci. Grozi nam kolejna pandemia?

  Powraca choroba, która zabijała dzieci. Grozi nam kolejna pandemia?

  Szkarlatyna, niegdyś główna przyczyna śmierci u dzieci na całym Zachodzie, została niemal całkowicie wyeliminowana dzięki współczesnej medycynie. Niestety, choroba powraca. Czy powinniśmy obawiać się kolejnej pandemii?
 • Indie walczą już z kilkoma plagami

  Indie walczą już z kilkoma plagami

  Władze Indii walczą nie tylko z rosnącą falą epidemii koronawirusa. Zdaniem badaczy londyńskiego Imperial College cały wysiłek włożony w zahamowanie malarii, wirusa HIV i gruźlicy, może zostać zaprzepaszczony w czasie epidemii COVID-19.
 • Włochy przed rokiem szkolnym zamawiają ławki!

  Włochy przed rokiem szkolnym zamawiają ławki!

  Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ministerstwo edukacji wyjaśnia, że dostawa nowych ławek nie jest zwykłą zmianą wyposażenia, ale jest konieczna po to, by jak najbardziej racjonalnie wykorzystać przestrzeń w klasach i zapewnić dystans między uczniami.
 • ​Dżuma w Chinach - czy powinniśmy się obawiać epidemii?

  ​Dżuma w Chinach - czy powinniśmy się obawiać epidemii?

  Chiński region Mongolii Wewnętrznej postawiono w stan podwyższonej gotowości. We wtorek potwierdzono przypadek choroby, która spowodowała najbardziej śmiertelną pandemię w historii ludzkości. Mowa o dżumie.
 • "Królicza ebola" szaleje w USA

  "Królicza ebola" szaleje w USA

  ​Podczas gdy świat nie opanował jeszcze pandemii COVID-19, kolejny wirus sieje spustoszenie wśród populacji królików w Stanach Zjednoczonych.
 • Epidemia nie odpuszcza. Jak bezpiecznie wyjść z domu?

  Epidemia nie odpuszcza. Jak bezpiecznie wyjść z domu?

  Epidemia koronawirusa nie chce wyhamować. Niemniej od 30 maja rząd zdecydował się na poluzowanie restrykcji, w tym tych, związanych z noszeniem maseczek w przestrzeni otwartej. Zamiast nakazu, jest wybór - maseczka lub 2 metry dystansu. Czy to więc koniec widoku osłoniętych twarzy? I jak bezpiecznie wyjść z domu, by się nie zarazić?
 • Maciej Kawecki: Prywatności już nie odzyskamy

  Maciej Kawecki: Prywatności już nie odzyskamy

  Nawet jak epidemia minie, prywatności już nigdy nie odzyskamy. A na pewno nie w takim stopniu w jakim cieszyliśmy się nią w Europie przed epidemią - mówi w rozmowie z Tomaszem Rożkiem dr Maciej Kawecki, prawnik, współautor przepisów wdrażających w Polsce RODO, prezes zarządu Instytutu Lema, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Granica, której nigdy nie poznamy. Życie czy prywatność

  Granica, której nigdy nie poznamy. Życie czy prywatność

  Nasze cyfrowe ślady, które pozostawiamy po sobie każdego dnia korzystając z mediów społecznościowych, rozmawiając przez telefon, ściągając nieodpłatne aplikacje czy łącząc się z różnymi sieciami WI-Fi pozwalają wiedzieć o nas niemal wszystko. Do tej pory jednak, społeczne mechanizmy kontroli nie pozwalały na korzystanie z nich na szeroką skalę - pisze dr Maciej Kawecki, współautor przepisów wdrażających w Polsce RODO, prezes zarządu Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Filmy - Epidemia (20)

 • Epidemie, upały i insekty. Ten europejski kraj radzi sobie w nietypowy sposób

  Czasami niełatwo ochronić się przed palącym, południowym słońcem. Coś lepszego niż parasol i zimne napoje stosują mieszkańcy hiszpańskiego miasteczka Zahara de la Sierra. Od kilkuset lat żywa jest tam tradycja bielenia domów wapnem. Zajmują się tym głównie kobiety, które przekazują sobie zalety i tajniki tej wiekowej sztuki. Od wieków przez Zahara de la Sierra i całą Andaluzję przetaczały się różne zarazy. Dżuma, żółta gorączka, czy tyfus nauczyły mieszkańców bielić i dezynfekować swoje domy, pomimo że obróbka wapna potrafi być pracochłonna i niebezpieczna. Szczególnie, jeśli ktoś chce praktykować ją według starych tradycji.
 • Makaron zyskuje na popularności

  W czasie epidemii koronawirusa na popularności zaczął zyskiwać makaron. Szybko znika z półek sklepowych oraz jest jednym z podstawowych składników spożywczych składowanych w domowych spiżarniach. Z czym wiąże się nadmierne spożywanie węglowodanów?
 • Najgłośniejsze epidemie

  Wirusy grypy występują na Ziemi od jej początków i potrafią rozprzestrzenić się na cały świat. Wiek XX przyniósł kilka epidemii grypy o różnym nasileniu i trzy wielkie pandemie - grypa "hiszpanka", grypa azjatycka i grypa Hongkong.
 • Groźna superbakteria w Polsce

  Klebsiella pneumoniae New Delhi to bakteria, która ma wyjątkową zdolność do uodparniania się na antybiotyki. Większość jej szczepów jest już odporna na wszystkie znane medycynie leki. Prawdopodobieństwo, że bakteria całkowicie uodporni się na antybiotyki, jest bardzo duże. Jakie choroby powoduje zarażenie New Delhi? Między innymi zapalenia układu pokarmowego, układu moczowego, zapalenie płuc czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo często zdarza się też, że doprowadza do sepsy. Wśród możliwych objawów choroby mogą znaleźć się bóle w klatce piersiowej, bóle stawów i podwyższona temperatura. Bez możliwości podania pacjentowi leków zwalczających bakterię, choroba może mieć skutek śmiertelny.