Enigma

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Enigma (Film (2001) Reż.Michael Apted) ,

Artykuły - Enigma (40)

 • Recenzja Enigma "The Fall of a Rebel Angel": Tam od razu enigma...

  Recenzja Enigma "The Fall of a Rebel Angel": Tam od razu enigma...

  Dwadzieścia sześć lat od debiutu zatytułowanego "MCMXC a. D." (czyli "1990"), choć mogło Wam to umknąć, Enigma nadal wydaje nowe płyty. Nieczęsto, ale wydaje. Dziś kilka refleksji nad najnowszą.
 • "Nasz Dziennik": Enigma na bruku

  Warszawskiemu Muzeum Techniki i Przemysłu grozi likwidacja. Naczelna Organizacja Techniczna, właściciel muzeum, chce, by placówkę finansował budżet państwa - alarmuje "Nasz Dziennik".
 • Szyfrowanie: Od Starożytnego Rzymu po nowoczesny biznes

  Szyfrowanie: Od Starożytnego Rzymu po nowoczesny biznes

  Nie ulega wątpliwości, że nasze cenne dane wymagają skutecznej, aktualnej i zarazem łatwej w użyciu ochrony. Dawniej ochronę przed mieczem stanowiła tarcza, dzisiaj korzysta się z kamizelki kuloodpornej. Bezpieczeństwo informacji jest oparte na tych samych zasadach. Obecnie jedną z najbardziej wiarygodnych technologii ochrony jest szyfrowanie danych.
 • Kiedyś mieliśmy specjalistów światowej klasy. A jak jest teraz?

  Kiedyś mieliśmy specjalistów światowej klasy. A jak jest teraz?

  W Polsce brakuje nowoczesnego systemu kryptologicznego – mówi gen. Krzysztof Bondaryk, pełnomocnik ministra obrony ds. utworzenia Narodowego Centrum Kryptologii. Były szef ABW dodaje, że własne rozwiązania kryptograficzne Polska powinna stosować w nowoczesnym uzbrojeniu: bezpilotowcach, systemach rakietowych, systemach „swój obcy”.
 • Tajny ośrodek łamania szyfrów Enigmy zostanie uratowany

  Dawny tajny ośrodek wywiadowczy Bletchley Park, gdzie w czasie wojny łamano szyfry Enigmy i stworzono podwaliny nowoczesnej technologii komputerowej, otrzymał rządową dotację na sumę 480 tys. funtów, co pomoże w zachowaniu go jako placówki szkoleniowo-muzealnej.
 • Senat uczcił pamięć kryptologów, którzy złamali kod Enigmy

  Senat w specjalnej uchwale uczcił w środę pamięć kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma". Jak czytamy w uchwale, czyn ten był największym osiągnięciem wywiadowczym II wojny światowej.
 • Tajemnice polskiej Enigmy - w poszukiwaniu konwoju placówki "Wicher" cz.2

  W olbrzymiej masie publikacji dotyczących Enigmy, stale podkreśla się rolę znakomicie prowadzonej przez aliantów akcji dezinformacyjnej. Dzięki niej Niemcy nigdy nie domyślili się, że Enigma stała się prawdziwym "koniem trojańskim". Jednak w tych samych publikacjach praktycznie nie zwraca się uwagi na pewien fakt. Tajemnica złamania Enigmy przestałaby być atutem, gdyby polskie Biuro Szyfrów perfekcyjnie nie wykonało operacji niszczenia i ukrycia śladów złamania niemieckiego kodu. Ponadto, gdyby ktokolwiek z polskiego zespołu, z którego część trafiła w ręce niemieckie, wydałby ten fakt, alianci pozostaliby ślepi i głusi do końca wojny. Jednak żaden z Polaków nie okazał się zdrajcą, wszyscy dotrzymali tajemnicy nawet po wojnie, kiedy służyła ona już zupełnie innym interesom.
 • Tajemnice polskiej Enigmy

  Tajemnice polskiej Enigmy

  W olbrzymiej masie publikacji dotyczących Enigmy, stale podkreśla się rolę znakomicie prowadzonej przez aliantów akcji dezinformacyjnej. Dzięki niej Niemcy nigdy nie domyślili się, że Enigma stała się prawdziwym "koniem trojańskim".
 • Sirenia i zagadka życia

  Sirenia i zagadka życia

  Gothicmetalowa grupa Sirenia z Norwegii nagrywa nowy album "The Enigma Of Life".
 • Wybór Członków Zarządu Spółki

  Raport bieżący nr 20/2010Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe Zarząd Comp SA informuje, że w dniu dzisiejszym Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały, o ponownym powołaniu z dniem 30 czerwca 2010 r. w skład Zarządu Spółki, na nową wspólną czteroletnią kadencję: 1. Jacka Papaja, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu Spółki, 2. Andrzeja Olafa Wąsowskiego powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu Spółki. 3. Krzysztofa Morawskiego powierzając