energooszczędność

Artykuły - Energooszczędność (46)

 • Od 2021 roku nowe standardy energooszczędności w budownictwie. Mogą oznaczać wzrost cen mieszkań i kosztów remontów

  Od 2021 roku nowe standardy energooszczędności w budownictwie. Mogą oznaczać wzrost cen mieszkań i kosztów remontów

  W przyszłym roku wchodzą w życie nowe standardy w budownictwie dotyczące efektywności energetycznej. Producenci materiałów budowlanych, stolarki i chemii budowlanej będą musieli spełnić bardziej restrykcyjne wymogi i wycofać z rynku część tańszych produktów. W ocenie branży przełoży się to na wzrost kosztów o 20-30 proc. To zaś odbije się na portfelach Polaków, którzy planują budowę, remont lub zakup nieruchomości.
 • Czy dom energooszczędny to rzeczywiście oszczędność? Sprawdzamy!

  Czy dom energooszczędny to rzeczywiście oszczędność? Sprawdzamy!

  W zależności od rodzaju budynku mieszkalnego będziemy ponosić adekwatne koszty ogrzewania. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu energooszczędnego. Specjalna konstrukcja budynku pozwala na znaczne obniżenie kosztów wytwarzania energii cieplnej w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Warto porównać różnice poszczególnych typów domów, by podjąć właściwą decyzję odnośnie inwestycji.
 • Inteligentne rejestratory pozwalają kontrolować zużycie energii

  Inteligentne rejestratory pozwalają kontrolować zużycie energii

  Inteligentne rejestratory pozwalają kontrolować zużycie energii wszystkich domowych urządzeń. Pomogą oszczędzić nawet do 30 proc. energii. Nowe technologie umożliwiają optymalizację pracy urządzeń domowych i nadzorują zużycie energii.
 • Dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu zużycie energii można zmniejszyć o prawie 70 proc.

  Dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu zużycie energii można zmniejszyć o prawie 70 proc.

  Rynek termomodernizacji rozwija się jeszcze szybciej niż cały rynek budowlany. Eksperci zauważają, że rosną wymogi dotyczące energooszczędności, pojawiają się nowe regulacje, coraz większa jest też świadomość samych konsumentów dotycząca konieczności termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Taka inwestycja z jednej strony wpływa lokalnie na jakość powietrza, a z drugiej strony - potrafi ograniczyć koszty ogrzewania nawet o dwie trzecie.
 • Dom pasywny - duża oszczędność czy zbędny wydatek?

  Dom pasywny - duża oszczędność czy zbędny wydatek?

  Domy pasywne obecne są w Polsce od 2006 roku, kiedy to w Smolcu pod Wrocławiem powstał pierwszy tego typu budynek mieszkalny. Dziś Polacy budują je coraz chętniej - a jednak nadal jest to rozwiązanie mało znane.
 • Jedno piętro, bez piwnicy, w tradycyjnej technologii - Raport o budowie domów w Polsce 2016

  Jedno piętro, bez piwnicy, w tradycyjnej technologii - Raport o budowie domów w Polsce 2016

  Serwis Oferteo.pl jak co roku zbadał preferencje budowlane Polaków. Najnowszy "Raport o budowie domów w Polsce" pokazuje, że wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych technologii i chętniej budujemy domy według gotowych projektów. Obok stałych trendów uwidacznia się coraz większa popularność ogrzewania pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Większym powodzeniem niż w poprzedniej edycji badania cieszą się również najmniejsze działki - o powierzchni do 5 arów.
 • Nowe przepisy o przenikaniu ciepła Uw

  Nowe przepisy o przenikaniu ciepła Uw

  Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
 • Budujący dom zapłacą dużo więcej za okna

  Budujący dom zapłacą dużo więcej za okna

  Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie, wielokrotnie zmieniane, swój ostateczny kształt przybrało, kiedy podjęto decyzję odnośnie wymagań co do izolacyjności cieplnej przegród w budynkach, w tym między innymi okien. Warto zaznajomić się z tymi przepisami, aby uniknąć zakupu okien, których parametry nie będą współgrać z obowiązującymi przepisami prawa.
 • Od 2017 roku domy będą droższe i bardziej energooszczędne

  Od 2017 roku domy będą droższe i bardziej energooszczędne

  W styczniu 2017 r. wejdzie w życie kolejna zmiana warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać nowo powstałe budynki. Co się zmieni? Jak będziemy budować w 2017 r.? Czy koszt budowy domu znacząco wzrośnie? Na te pytania odpowiadają eksperci z Kalkulatorów Budowlanych.
 • Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?

  Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?

  W ostatnich latach coraz więcej mówi się o budownictwie energooszczędnym. Jest to nowy trend, który przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji pomieszczeń. Jednym z nowoczesnych rozwiązań budowlanych są energooszczędne okna, które zapewniają minimalny współczynnik przenikania ciepła. Ale czy na pewno warto w nie inwestować?

Filmy - Energooszczędność (4)

 • Kupując mieszkania nie wiadomo, ile zapłacimy za ogrzewanie

  Koszty ogrzewania zajmują najwyższą pozycję w domowych rachunkach, a można je ograniczyć decydując się na kupno lub wynajęcie energooszczędnej nieruchomości. Od pięciu lat obowiązuje w Polsce system, który miał ułatwić wybór takich domów. Eksperci podkreślają, że został źle skonstruowany i nie jest wiarygodny. - Koszt ogrzewania, zwłaszcza w przypadku domu jednorodzinnego, może sięgnąć nawet 70 proc. wszystkich kosztów eksploatacji. To jest pozycja, na którą powinniśmy zwrócić największą uwagę – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool.
 • Energooszczędne domy mogą obniżyć opłaty nawet do 40 proc.

  Dom zbudowany zgodnie ze standardami będzie kosztował mniej, natomiast energooszczędny w dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić do 40 proc. Dla tych, którzy myślą długofalowo, jest to istotna informacja – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Henryk Kwapisz, dyrektor relacji instytucjonalnych Saint Gobain.
 • Będziemy budować energooszczędnie

  Wciąż brakuje w Polsce energooszczędnych domów. 94 proc. inwestycji nie ma podstawowych rozwiązań, które mogłyby obniżyć koszty ich utrzymania – wynika z danych Home Broker. Zmienić miałoby to unijne prawo, które za 8 lat zacznie obowiązywać w Polsce. – Po 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny mieć prawie zerowe zużycie energii, co oznacza, że sektor budowlany czekają duże zmiany, szczególnie w Polsce – mówi Justyna Biernacka ze Skanska Residential Development Poland.
 • Budujesz energooszczędnie? Państwo ci dołoży!

  Banki czekają na uruchomienie od przyszłego roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. Sektor bankowy upatruje w tym projekcie szansy dla siebie na pozyskanie większej liczby klientów. Komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (źródło: Newseria).