energia odnawialna

Artykuły - Energia odnawialna (125)

Filmy - Energia odnawialna (12)

 • Jak wprowadzić zasady rynkowe w polskim sektorze energetycznym?

  Rozwój energetyki rozproszonej, w tym odnawialnej, wymaga odpowiedniej legislacji ze strony państwa. Konieczne jest zmiana podejścia do pozyskiwania energii w oparciu o siłę wiatru, która do tej pory była blokowana. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE. Rząd popiera rozwój energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki.
 • Polsce grożą wielomiliardowe kary za sytuację w energetyce

  Nie osiągniemy celów w energetyce dotyczących energii odnawialnej. Grożą nam za to wielomiliardowe kary finansowe i wstrzymanie transferów z funduszy europejskich. Polski rząd przyznaje, że w 2020 r. nie osiągniemy celów dotyczących energetyki odnawialnej. Jej udział w końcowym zużyciu energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie powinien wynieść 15 proc.
 • Czy polski rząd zapłaci kary finansowe?

  W ostatnich dniach pojawiły się informacje o kilkunastu inwestorach zagranicznych, którzy skierowali pozwy arbitrażowe przeciw Polsce w związku ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w tzw. ustawie wiatrakowej i dotyczącymi dopłat do energii odnawialnej. Według informacji przekazanych przez Prokuratorię Generalną, reprezentującą interesy Skarbu Państwa, pozwy już skierowane, są to roszczenia na kwotę kilkuset milionów złotych. To może być jednak dopiero początek, jak przekonało się o tym wiele państw.
 • Tragiczna sytuacja dla inwestorów

  Ten rynek jest wyjątkowy, bo zależy wyłącznie od decyzji politycznych. Przedsiębiorcy, także rolnicy, którzy zainwestowali w odnawialne źródła energii znaleźli się w tragicznej sytuacji. Wielu nie stać na spłatę kredytów, bo ceny zielonych certyfikatów spadły dziesięciokrotnie i będą jeszcze niższe. Rząd twierdzi, że to normalna sytuacja rynkowa. To nie jest jednak prawda. Opłacalność inwestowania w OZE spadła w Polsce drastycznie. Przed laty zielone certyfikaty kosztowały 300 zł. Teraz ich cena niewiele przekracza 30 zł, a spadnie jeszcze, do 20 zł. - Rząd twierdzi, że to, co się dzieje, to normalna sytuacja - mówi w rozmowie z Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl. Jednak to nie jest prawda. Tracą drobni przedsiębiorcy, wśród nich także rolnicy. - Ten rynek jest zależny wyłącznie od decyzji politycznych - komentuje B.Derski.