energetyka odnawialna

Artykuły - Energetyka odnawialna (60)

 • Dr Andrzej Kassenberg: Energetyka odnawialna gwałtownie tanieje i to na nią powinniśmy postawić

  Dr Andrzej Kassenberg: Energetyka odnawialna gwałtownie tanieje i to na nią powinniśmy postawić

  Według raportu Połączonej Komisji do spraw Badań przy Komisji Europejskiej energetyka atomowa może pomóc w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku. Z drugiej strony Niemcy domagają się denuklearyzacji kontynentu. Program polskiej energetyki jądrowej zakłada z kolei, że do 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy reaktor jądrowy, a do 2043 roku działać będzie już sześć w dwóch elektrowniach. - Chociaż same elektrownie w zasadzie nie emitują gazów cieplarnianych, to w Polsce czas potrzebny na ich budowę może oznaczać wzrost ich emisji - uważa dr Andrzej Kassenberg, ekspert Koalicji Klimatycznej i Instytutu na rzecz Ekorozwoju​.
 • Polska gospodarka chce stawiać na "zielony" wodór

  Polska gospodarka chce stawiać na "zielony" wodór

  Polska chce produkować "zielony" wodór, który będzie pochodził z odnawialnych źródeł energii, gazu i węgla. W ten sposób mamy zmienić nie tylko energetykę, ale całą gospodarkę.
 • Dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną. Jakie pułapki czyhają w umowach?

  Dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną. Jakie pułapki czyhają w umowach?

  Sześć aspektów, które musisz wziąć pod rozwagę, zanim podpiszesz umowę o dzierżawę gruntu pod instalację fotowoltaiczną.
 • Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

  Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

  Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jest w trakcie konsultacji, a krajowy plan na rzecz energii i klimatu do 2030 roku negocjowany obecnie z Komisją Europejską. Obie strategie wyznaczą długoterminowe cele państwa w zakresie energetyki, ale eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii. W ten nurt chce się wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna, która realizuje dwa duże programy inwestycji w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku. Grupa zapowiada, że lada chwila wyłoni partnera, z którym wybuduje wiatraki na morzu.
 • Równe stawki VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne

  Równe stawki VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne

  Sejm przyjął zrównanie stawki VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku roku - powiedziała w czwartek w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
 • Płynie energia

  Płynie energia

  Węgiel jeszcze nie został okrzyknięty wrogiem publicznym numer jeden, ale już niewiele brakuje. Mają go zastąpić odnawialne źródła energii, przede wszystkim elektrownie wiatrowe. O dziwo, elektrownie wodne, wykorzystywane u nas od niepamiętnych czasów, popadają w zapomnienie. Niesłusznie.
 • Ministrowie energii podzieleni w sprawie strategii klimatycznej

  Ministrowie energii podzieleni w sprawie strategii klimatycznej

  Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz podsekretarz stanu w ME Tomasz Dąbrowski wzięli udział w posiedzeniu Rady UE ds. Energii, które odbyło się 4 marca 2019 r. w Brukseli. Głównym zagadnieniem obrad była dyskusja o propozycji Komisji Europejskiej ws. zeroemisyjnej gospodarki UE do 2050 r. Ponadto Ministrowie Energii UE podsumowali negocjacje nowelizacji dyrektywy gazowej.
 • Branża energetyki wiatrowej proponuje coraz niższe ceny

  Branża energetyki wiatrowej proponuje coraz niższe ceny

  W listopadzie 2018 roku odbyły się kolejne aukcje dotyczące sprzedaży energii z odnawialnych źródeł. Wykazano wysoką elastyczność branży wiatrowej, która zaproponowała tak niskie ceny w dostawie energii elektrycznej, że zdeklasowane zostały wszystkie inne źródła - od konwencjonalnych po OZE. Branża wiatrowa proponuję kwotę poniżej 200 złotych
 • Program Energia plus dla każdego Polaka

  Program Energia plus dla każdego Polaka

  Program Energia plus będzie dotyczył każdego Polaka, każdej rodziny, każdego samorządu i każdego przedsiębiorcy - mówiła podczas konwencji Porozumienia, wiceprezes tego ugrupowania, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała, że program zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku.
 • NIK miażdży politykę wobec OZE

  NIK miażdży politykę wobec OZE

  Osiągnięcie przez Polskę założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii brutto w 2020 r. może być zagrożone - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli nt. rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii. NIK wskazuje, że na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce negatywnie wpływały m.in.: brak konsekwentnej polityki państwa.

Filmy - Energetyka odnawialna (2)

 • Ważą się losy wsparcia energetyki odnawialnej

  Tylko po podliczeniu kosztów zewnętrznych, czyli również tych wydawanych na służbę zdrowia czy ochronę środowiska, elektrowni węglowych, gazowych i opartych o odnawialne źródła, możliwe jest określenie skutecznego systemu wsparcia energetyki. Rząd pracuje nad nowym modelem dofinansowania tej odnawialnej, jak również kogeneracji. Coraz częściej słychać głosy, że to wsparcie ma być zmniejszane. – Systemy bezpośredniego wsparcia, które działają głównie na rynku energii odnawialnej, sprawdziły się, ułatwiając rozwój OZE w modelach rynku nieprzystosowanych dla rozproszonej odnawialnej generacji – komentuje Iza Kielichowska, dyrektor ds. polityki energetycznej w Europie środkowej i wschodniej w GE.
 • Biogazownie szansą na nowe miejsca pracy

  Ministerstwo rolnictwa nie przeznaczy pieniędzy na budowę biogazowni, mimo sukcesu, jaki odniósł program dotacji sprzed dwóch lat. Szef resortu Stanisław Kalemba zdecydował, że to zadanie leży w gestii Ministerstwa Gospodarki. Natomiast pod jego okiem powstaje projekt edukacyjny dla uczniów szkół rolniczych, przygotowujący ich do pracy przy biogazowniach. Takich miejsc pracy związanych z energetyką odnawialną może powstać nawet 200 tysięcy - do 2035 roku.