energetyka

Artykuły - Energetyka (138)

 • Sytuację JSW omówi górniczy zespół trójstronny - związki odwołały pikietę

  Sytuację JSW omówi górniczy zespół trójstronny - związki odwołały pikietę

  ​Za tydzień zespół trójstronny ds. bezpieczeństwa socjalnego górników ma omówić sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), gdzie związki protestują przeciwko zmianom w zarządzie. Związkowcy odwołali zapowiedzianą na najbliższy poniedziałek pikietę Ministerstwa Energii.
 • ME przedstawiło projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu

  ME przedstawiło projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu

  Na stronach resortu energii pojawił się projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. Obszerny, liczący ponad 150 stron dokument, trafił do konsultacji publicznych, które mają się zakończyć 18 lutego br. Plan ma zostać zgłoszony do KE do końca br.
 • Eksperci - program atomowy z PEP 2040 zbyt ambitny

  Eksperci - program atomowy z PEP 2040 zbyt ambitny

  Zapisany w Polityce Energetycznej Polski 2040 program budowy elektrowni atomowej, to największy program atomowy po chińskim i indyjskim. Jest ambitny, lecz gdyby nie udało się go zrealizować, zakładany miks energetyczny się rozsypie - ocenił w wczoraj prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
 • Fala upadłości przez prąd w 2019 roku?

  Fala upadłości przez prąd w 2019 roku?

  Analitycy PMR Restrukturyzacje SA twierdzą, że ceny prądu negatywnie wpłyną na poziom rentowności polskich firm w 2019 roku.
 • ZE PAK: Prezes i wiceprezes spółki złożyli rezygnację

  ZE PAK: Prezes i wiceprezes spółki złożyli rezygnację

  Adam Kłapszta zrezygnował w czwartek z funkcji prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a Elżbieta Niebisz z funkcji wiceprezesa spółki - poinformował w komunikacie ZE PAK. Rada nadzorcza, do czasu wyboru nowego prezesa, powierzyła kierowanie pracami zarządu wiceprezesowi Marcinowi Ginelowi.
 • Energetyka 2019, czyli praktyczny test teorii wielkiego chaosu

  Energetyka 2019, czyli praktyczny test teorii wielkiego chaosu

  Do czasu wydania aktów wykonawczych do ustaw obowiązujących od 1 stycznia nikt nie potrafi powiedzieć, czy nasze rachunki naprawdę nie wzrosną. A i tak ostatnie słowo może należeć do Brukseli.
 • Prąd to dopiero preludium. Za ciepło też zapłacimy więcej

  Prąd to dopiero preludium. Za ciepło też zapłacimy więcej

  Ceny ciepła systemowego znalazły się w trendzie wzrostowym, ekonomii się nie zaczaruje. Pytaniem jest, w jakim stopniu można będzie przenosić wzrost kosztów produkcji ciepła w ceny ciepła i jak szybko ciepłownictwo będzie się w stanie restrukturyzować, czyli m.in. odchodzić od węgla po to, żeby uniknąć kosztów CO2, a ostatecznie jeśli nie obniżać, to ustabilizować ceny ciepła - mówi Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP).
 • Prezes URE zarządził postępowanie wyjaśniające ws. ewentualnych manipulacji na rynku energii

  Prezes URE zarządził postępowanie wyjaśniające ws. ewentualnych manipulacji na rynku energii

  Prezes URE zarządził przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego dotyczącego ewentualnych manipulacji na rynku energii - podał URE w komunikacie prasowym. W ocenie URE wzrost cen energii notowany na produkcie BASE_Y-19 na TGE w okresie po 1 września br. może nie być wyłącznie wynikiem wzrostu cen węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2.
 • Firmy energetyczne nie wycofują się z podwyżek cen prądu

  Firmy energetyczne nie wycofują się z podwyżek cen prądu

  Największe państwowe zakłady energetyczne nie mają zamiaru na razie wycofywać się z podwyżek cen prądu. Nie będą zauważalnie obniżać wnioskowanych kwot, będą także prosiły Urząd Regulacji Energetyki o szybkie zatwierdzenie nowych cenników. Wczoraj URE wezwało spółki do poprawienia wniosków o podwyżki dla gospodarstw. Spółki prosiły o wzrost ceny energii elektrycznej o 20-25 procent.
 • Porozumienie w sprawie rynku mocy; będą limity dla elektrowni węglowych

  Porozumienie w sprawie rynku mocy; będą limity dla elektrowni węglowych

  W nocy z środy na czwartek przedstawiciele krajów członkowskich UE i Parlament Europejski porozumiały się ws. regulacji dot. rynku mocy. Elektrownie, w których emisje przekraczają 550 gr CO2 na kWh, nie będą mogły korzystać ze wsparcia państwa w ramach tego rynku po 1 lipca 2025 r.

Filmy - Energetyka (58)

 • KGHM aktualizuje strategię

  KGHM Polska Miedź stawia na wzrost produkcji, większą niezależność energetyczną i będzie inwestowało w innowacje, które przyniosą grupie oszczędności w dłuższym terminie – zapowiada Marcin Chludziński, prezes KGHM.
 • Rewolucja w polskiej energetyce – zmiany w regulacjach unijnych i rządowych

  Polska energetyka przeżywa rewolucję i modernizację. W dużej mierze wynika to z regulacji unijnych – tzw. pakietu zimowego i regulacji BAT, dotyczących technologii oraz ich emisyjności. Jest to również spowodowane reformą systemu UE ETES (Europejski System Handlu Emisjami) – czyli handlu certyfikatami CO2. Na to wszystko nakłada się program rządowy, będący wynikiem powyższych zmian.
 • Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce: powstaje polski rynek mocy

  Wielomiliardowe inwestycje w energetyce są dziś bardziej niż realne. Rynek Mocy wszedł w kolejną fazę organizacji. Dobra wiadomość? Komisja Europejska zaakceptowała polskie rozwiązania!
 • Czy polski rząd zapłaci kary finansowe?

  W ostatnich dniach pojawiły się informacje o kilkunastu inwestorach zagranicznych, którzy skierowali pozwy arbitrażowe przeciw Polsce w związku ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w tzw. ustawie wiatrakowej i dotyczącymi dopłat do energii odnawialnej. Według informacji przekazanych przez Prokuratorię Generalną, reprezentującą interesy Skarbu Państwa, pozwy już skierowane, są to roszczenia na kwotę kilkuset milionów złotych. To może być jednak dopiero początek, jak przekonało się o tym wiele państw.