energetyka

Artykuły - Energetyka (138)

Filmy - Energetyka (64)

 • Jak będzie wyglądała przyszłość energetyki?

  Energetyka rozproszona jest przyszłością energetyki światowej. Powoli kończy się czas koncernów energetycznych w postaci gigantycznych elektrowni węglowych czy atomowych. W zastępstwie pojawia się generowanie energii w systemie rozproszonym. Rozwiązaniem tym są przede wszystkim odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest wiatr – szczególnie ten na lądzie, jako najtańsze źródło – chociaż ceny wiatru na morzu również maleją. To także fotowoltaika, która daje ogromne możliwości w rejonach o dużym nasłonecznieniu, które również znajdują się w Polsce. Oprócz tego stosowane są także bloki biomasowe wykorzystujące odpady leśne i rolnicze. Energetyka rozproszona to także energetyka zakładowa. Wielkie fabryki mają swoje elektrownie i mogą sprzedawać nadwyżki prądu i ciepła. Na świecie sektor ten odnotowuje ogromny rozwój. Stopień inwestycji to ponad 300 miliardów dolarów rocznie. Głównie środki te są przeznaczane na odnawialne źródła energii. Oznacza to szansę dla przemysłu, który w przyszłości będzie odczuwał zmniejszone zapotrzebowanie na wytwarzanie części i serwis dla energetyki węglowej. Jej rolę zajmie branża OZE.
 • Czy Polska zbuduje elektrownię atomową?

  Jeżeli Polska w swojej strategii energetycznej postawi na energetykę jądrową, budowa tylko jednego reaktora nie będzie miała sensu. Wtedy, ze względu na efekt skali, warto będzie podjąć kilka takich inwestycji. Przy tak dużym przedsięwzięciu, które może sięgać nawet 100 miliardów złotych – co stanowi jedynie ostrożny szacunek – warto zainwestować w więcej takich jednostek. Wtedy środki te na pewno się zwrócą. Jeden reaktor może mieć 1500 mW, co jest porównywalne z jedną, skromną elektrownią wiatrową. Pozostaje pytanie o finansowanie elektrowni jądrowych. Obecnie brakuje modelu finansowego. Mówi się jedynie o teoretycznym projekcie z nieznanym wykonawcą.
 • Przyszłość polskiej energetyki – czy ceny prądu mogą być niższe?

  Energetyka w Polsce zostanie w najbliższym czasie podzielona. Powstanie obszar państwowy – węglowy, który powinien być jak najbardziej efektywny. Środki wymagane na jego rozwój i unowocześnienie powinny być odpowiednio rozdysponowane. Przykładem jest inwestowanie w remont tzw. bloków 200. W Polsce istnieje ich wiele, ale niestety są one zbyt stare. Po unowocześnieniu robią się elastyczne, choć mniej wydajne od nowoczesnych bloków – jakie występują np. w Kozienicach. Mogą jednak współpracować ze źródłami odnawialnymi. Są w stanie schłodzić do 40 proc. swojej mocy i bardzo szybko uzyskiwać pełną moc.
 • Polsce grożą wielomiliardowe kary za sytuację w energetyce

  Nie osiągniemy celów w energetyce dotyczących energii odnawialnej. Grożą nam za to wielomiliardowe kary finansowe i wstrzymanie transferów z funduszy europejskich. Polski rząd przyznaje, że w 2020 r. nie osiągniemy celów dotyczących energetyki odnawialnej. Jej udział w końcowym zużyciu energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie powinien wynieść 15 proc.