energetyka

Artykuły - Energetyka (135)

Filmy - Energetyka (57)

 • Rewolucja w polskiej energetyce – zmiany w regulacjach unijnych i rządowych

  Polska energetyka przeżywa rewolucję i modernizację. W dużej mierze wynika to z regulacji unijnych – tzw. pakietu zimowego i regulacji BAT, dotyczących technologii oraz ich emisyjności. Jest to również spowodowane reformą systemu UE ETES (Europejski System Handlu Emisjami) – czyli handlu certyfikatami CO2. Na to wszystko nakłada się program rządowy, będący wynikiem powyższych zmian.
 • Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce: powstaje polski rynek mocy

  Wielomiliardowe inwestycje w energetyce są dziś bardziej niż realne. Rynek Mocy wszedł w kolejną fazę organizacji. Dobra wiadomość? Komisja Europejska zaakceptowała polskie rozwiązania!
 • Czy polski rząd zapłaci kary finansowe?

  W ostatnich dniach pojawiły się informacje o kilkunastu inwestorach zagranicznych, którzy skierowali pozwy arbitrażowe przeciw Polsce w związku ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w tzw. ustawie wiatrakowej i dotyczącymi dopłat do energii odnawialnej. Według informacji przekazanych przez Prokuratorię Generalną, reprezentującą interesy Skarbu Państwa, pozwy już skierowane, są to roszczenia na kwotę kilkuset milionów złotych. To może być jednak dopiero początek, jak przekonało się o tym wiele państw.
 • Polskie startupy mogą rozwiązać problemy energetyczne świata

  Świat stoi przed wielkim wyzwaniem energetycznym: jak oszczędzać energię, magazynować ją i wykorzystywać wtedy, kiedy jest potrzebna. Ten problem mogą rozwiązać polskie startupy – uważa wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.