energetyka

Artykuły - Energetyka (134)

 • Problemy ze zwrotem energetycznym w RFN. "Opóźnienia"

  Problemy ze zwrotem energetycznym w RFN. "Opóźnienia"

  Niemcy mają gigantyczne opóźnienia w rozbudowie sieci elektroenergetycznej. Ministerstwo gospodarki interweniuje.
 • Ujemne ceny prądu możliwe w Polsce

  Ujemne ceny prądu możliwe w Polsce

  W 2018 r. na wielu rozwiniętych rynkach energii wystąpiły ujemne ceny. W 2019 r. w Polsce taka sytuacja po raz pierwszy w historii też będzie możliwa. Polskie Sieci Elektroenergetyczne proponują, aby od 2019 r. ceny prądu na rynku bilansującym mogły się wahać się od minus do plus 50 tys. zł/MWh.
 • Czy grozi nam blackout?

  Czy grozi nam blackout?

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator, który zarządza polską elektroenergetyką - zapewnia, że na razie nie grozi nam blackout. W zapasie mamy odpowiednią liczbę elektrowni różnego rodzaju, które możemy wykorzystać w trakcie kryzysu. Jedną z możliwości jest tzw. zimna rezerwa, czyli dopłacenie, aby część z nich uruchomić ponownie, a także zwiększenie użycia niewykorzystanych dotąd obiektów czy sprowadzenie części energii z zagranicy.
 • Resort chce wprowadzić cały obrót energią elektryczną na giełdę

  Resort chce wprowadzić cały obrót energią elektryczną na giełdę

  Ministerstwo Energii zaproponuje projekt zmian legislacyjnych wprowadzających 100 proc. obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wyłączeniem kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych - poinformował resort energii w komunikacie prasowym.
 • Czekamy na duże przejęcie na polskim rynku

  Czekamy na duże przejęcie na polskim rynku

  Liczba fuzji i przejęć na polskim rynku będzie rosnąć. Rekordowej transakcji można się spodziewać w energetyce.
 • Co nas truje latem?

  Co nas truje latem?

  Choć w lecie ostrzeżenia o złym stanie powietrza w naszych miastach nie są tak częste jak zimą, wciąż - niezależnie od pory roku - jesteśmy narażeni na niszczące nasze zdrowie działanie zanieczyszczeń.
 • Polsce coraz trudniej będzie chronić kopalnie i energetykę węglową

  Polsce coraz trudniej będzie chronić kopalnie i energetykę węglową

  Polska jest krajem, który powoduje największe w Europie zanieczyszczenie powietrza. Zanieczyszczenie to jest spowodowane w dużej mierze spalaniem węgla kamiennego. Polska chce jednak utrzymać wysoki udział węgla w miksie energetycznym. Będzie miała z tym coraz większy kłopot, jak wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
 • Atomowy gorący kartofel

  Atomowy gorący kartofel

  Pierwsze dwa bloki elektrowni atomowej mają kosztować 40-60 mld zł. Takich pieniędzy nie ma w polskich spółkach energetycznych. Przy obecnych cenach energii, inwestycja ta jest nieopłacalna.
 • CBA zatrzymało dwóch b. wiceprezesów firmy Enea SA

  CBA zatrzymało dwóch b. wiceprezesów firmy Enea SA

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwóch b. członków zarządu, wiceprezesów firmy Enea SA - dowiedziała się PAP w źródłach bliskich sprawy. Śledczy zarzucają im niekorzystny dla spółki zakup linii energetycznej między Polską a Białorusią.
 • Instytut Staszica: Połączenie Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

  Instytut Staszica: Połączenie Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

  Konsolidacja Orlenu i Lotosu może przynieść duże korzyści polskiej gospodarce - oceniają eksperci Instytutu Staszica. Budowa przez duże koncerny siły ekonomicznej państwa w ramach inwestycji w przetwórstwo ropy czy możliwość inwestowania w duże projekty technologiczne może także wpłynąć na przyspieszenie rozwoju gospodarki. Korzyści powinni odczuć także kierowcy. Jeśli integracja pomiędzy Orlenem a Lotosem będzie skuteczna, rynek będzie lepiej zorganizowany, a to może doprowadzić nawet do obniżki cen paliw.

Filmy - Energetyka (57)

 • Rewolucja w polskiej energetyce – zmiany w regulacjach unijnych i rządowych

  Polska energetyka przeżywa rewolucję i modernizację. W dużej mierze wynika to z regulacji unijnych – tzw. pakietu zimowego i regulacji BAT, dotyczących technologii oraz ich emisyjności. Jest to również spowodowane reformą systemu UE ETES (Europejski System Handlu Emisjami) – czyli handlu certyfikatami CO2. Na to wszystko nakłada się program rządowy, będący wynikiem powyższych zmian.
 • Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce: powstaje polski rynek mocy

  Wielomiliardowe inwestycje w energetyce są dziś bardziej niż realne. Rynek Mocy wszedł w kolejną fazę organizacji. Dobra wiadomość? Komisja Europejska zaakceptowała polskie rozwiązania!
 • Czy polski rząd zapłaci kary finansowe?

  W ostatnich dniach pojawiły się informacje o kilkunastu inwestorach zagranicznych, którzy skierowali pozwy arbitrażowe przeciw Polsce w związku ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w tzw. ustawie wiatrakowej i dotyczącymi dopłat do energii odnawialnej. Według informacji przekazanych przez Prokuratorię Generalną, reprezentującą interesy Skarbu Państwa, pozwy już skierowane, są to roszczenia na kwotę kilkuset milionów złotych. To może być jednak dopiero początek, jak przekonało się o tym wiele państw.
 • Polskie startupy mogą rozwiązać problemy energetyczne świata

  Świat stoi przed wielkim wyzwaniem energetycznym: jak oszczędzać energię, magazynować ją i wykorzystywać wtedy, kiedy jest potrzebna. Ten problem mogą rozwiązać polskie startupy – uważa wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.