energetyka

Artykuły - Energetyka (1168)

Filmy - Energetyka (70)

 • Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa nie będą więcej sprowadzać węgla z zagranicy

  "Mogę zadeklarować, bo jestem po rozmowach z prezesami Spółek Skarbu Państwa w tym zakresie - nie będą więcej sprowadzały węgla z zagranicy" - mówił w Porannej rozmowy w RMF FM Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych przyznał, że Polska Grupa Energetyczna i Węglokoks sprowadzały "w niewielkim stopniu" węgiel z Rosji. "Chociaż również muszę powiedzieć, że to nie tylko jest węgiel z Rosji - on był sprowadzany z Ameryki Południowej, Kolumbii, Mozambiku, z USA. 'Ruski węgiel' to jest takie hasło" - tłumaczył wicepremier.
 • Orlen chce w 2020 roku sfinalizować przejęcie Lotosu i Energi

  Chciałbym, żeby w 2020 roku nastąpiło zamknięcie fuzji Lotosu i Energi. To jest dla nas bardzo ważne, transakcje nas zdecydowanie wzmocnią. Będziemy mogli następnie uruchomić kolejny etap związany z procesem optymalizacji – mówi Interii Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
 • Polska będzie największym beneficjentem programu neutralności energetycznej

  Komisja Europejska przekaże większość środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej ze względu na kryteria. Środki te będą mogły trafić także do sektora gazowego. Polska otrzyma środki na transformację regionów pogórniczych, które są głównym adresatem tego Funduszu. Udział Polski w funduszu wartym 7,5 mld euro może osiągnąć nawet 25-27 procent. Środki te mają posłużyć „budowie nowych biznesów i usług”. Przejście od węgla do gazu jest naturalnym krokiem i nie do uniknięcia w krajach jak Polska, Niemczy czy Grecja.
 • Powstaje ministerstwo o ogromnej władzy gospodarczej

  Powstaje ministerstwo, które będzie miało nadzór nad spółkami górniczymi i energetycznymi, ale nie wiadomo jeszcze, kto będzie przygotowywał prawo dla tych sektorów, bo powstaje ministerstwo ds. klimatu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Gdyby to ministerstwo ds. klimatu zajmowało się energetyką, a tak jest już nie tylko na Zachodzie, bo także w Europie Środkowej, to moglibyśmy spodziewać się bardziej progresywnej polityki stawiającej na niskoemisyjne i bezemisyjne źródła energii.