emisja CO2

Artykuły - Emisja CO2 (62)

Filmy - Emisja CO2 (12)

 • Kto powinien płacić więcej za emisję CO2? Czy polityka klimatyczna uderza w polską gospodarkę?

  Polityka klimatyczna będzie ograniczać rozwój wielu krajów, co utrudni doganianie poziomu życia znanego z Zachodu. To również argument za kompensowaniem polityki klimatycznej w Polsce, która dogania kraje tzw. starej Unii, ocenia BiznesAlert.pl.
 • Czy ktoś oprócz budżetu państwa zarobi miliony na sprzedaży praw do emisji CO2

  Polska jako jedno z trzech państw UE zagwarantowała sobie prawo sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za pośrednictwem krajowej platformy aukcyjnej. Przez wiele lat nie korzystaliśmy z tej opcji, sprzedajemy swoje uprawnienia na giełdzie w Niemczech. Do 2030 r. sprzedana może być pula 275 mln EUA, prawa do emisji CO2 kosztują teraz ok. 29 euro. To dla polskiego rządu 8 mld euro wpływów budżetowych.
 • "Polskie powietrze najgorsze w UE". Ekspert o zanieczyszczeniach nad Wisłą

  W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w Europie - ostrzega Paweł Szypulski z Polskiej Zielonej Sieci. Jego zdaniem w kraju co roku w związku z zanieczyszczeniem powietrza powyżej 45 tys. osób. Jak zaznaczył, problem nie dotyczy jedynie podawanego często jako negatywny przykład Krakowa, ale całej Polski. - Nasze lokalne regulacje są deliatne dla różnego rodzaju trucicieli - diagnozuje. Dodał, że dopóki ludzie będą używać śmieci do ogrzewania domów, a instalacje nie zostaną wymienione na czystsze, niewiele się zmieni.
 • Czeka nas globalny kataklizm? Nie, on już trwa!

  Przyzwyczailiśmy się myśleć, że szkodliwe efekty zmian klimatycznych są odczuwalne gdzie indziej. One jednak pukają do naszych drzwi. Coraz gwałtowniejsze burze, fale upałów i kapryśna pogoda – to problemy, które dotyczą nas wszystkich. Zdaniem ekspertów, potężny tajfun Haiyan, który w listopadzie 2013 r. spustoszył Filipiny, to tylko zapowiedź tego, co nas jeszcze czeka. Ekstremalne zjawiska pogodowe staną się naszą codziennością, jeśli światowi przywódcy nie wypracują konsensusu w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które mają niszczycielski wpływ na środowisko naturalne.