emisja CO2

Artykuły - Emisja CO2 (78)

 • Naukowcy: Notujemy rekord emisji CO2. Żyjemy w bezprecedensowym czasie

  Naukowcy: Notujemy rekord emisji CO2. Żyjemy w bezprecedensowym czasie

  Jednym z największych wyzwań XXI wieku stało się widmo globalnego kryzysu klimatycznego. Jeszcze dekadę temu zagadnienie zmian środowiskowych uchodziło za nieco niszowe, a wyłącznie grupa najbardziej zmotywowanych aktywistów nagłaśniała problem m.in. śladu węglowego.
 • Uprawnienia do emisji CO2 mogą okazać się równie niebezpieczne jak bitcoin

  Uprawnienia do emisji CO2 mogą okazać się równie niebezpieczne jak bitcoin

  Maksymalna ilość uprawnień do emisji CO2 systematycznie maleje, dlatego pod pewnymi względami może być porównywana z bitcoinem. Cena uprawnień może gwałtownie eksplodować, co byłoby bardzo niebezpieczne dla polskiego przemysłu.
 • Sejmowa komisja: "tak" dla nowelizacji ustawy ws. ETS

  Sejmowa komisja: "tak" dla nowelizacji ustawy ws. ETS

  Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaakceptowała w poniedziałek w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw, z przyjętymi na posiedzeniu poprawkami.
 • Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  W 2020 roku światowy popyt na LNG wzrósł nieznacznie, do 360 mln ton, mimo trwającej pandemii i słabej kondycji światowych gospodarek. Chiny i Indie zwiększyły zapotrzebowanie na gaz skroplony o 11 proc. Biorąc pod uwagę zapowiedzianą przez Chiny redukcję emisji CO2, popyt na LNG w tym kraju będzie się dalej zwiększał. Shell przewiduje, że globalne zapotrzebowanie na LNG osiągnie 700 mln ton do 2040 roku.
 • Bill Gates hipokrytą? Zostawił za sobą wielki ślad węglowy

  Bill Gates hipokrytą? Zostawił za sobą wielki ślad węglowy

  Szereg znanych osobistości jest odpowiedzialny za tworzenie ogromnej ilości zanieczyszczeń trafiających do środowiska. Wśród nich znajduje się chociażby Bill Gates.
 • Ceny uprawnień do emisji CO2 wystrzeliły

  Ceny uprawnień do emisji CO2 wystrzeliły

  Ceny uprawnień do emisji CO2 podczas środowej aukcji na Europejskiej Giełdzie Energii wzrosły do rekordowego poziomu 38 euro za tonę. Rynkowe prognozy zakładają dalszy dynamiczny wzrost cen, do ok. 70-80 euro w 2030 r., co odbije się na kondycji krajowej elektroenergetyki i przemysłu, które są oparte w dużej mierze na węglu.
 • Ceny uprawnień do emisji CO2 odleciały

  Ceny uprawnień do emisji CO2 odleciały

  Rekordowo wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 to konsekwencja kierunku dekarbonizacji gospodarki przyjętego przez Unię. To kolejna zła wiadomość dla energetyki węglowej i impuls do budowy mniej emisyjnych bloków gazowych, a przede wszystkim rozwoju źródeł zielonej energii. Ceny zbliżają się do poziomu, w którym jak bumerang może powrócić pomysł wychwytywania i podziemnego magazynowania CO2, czyli wprowadzenia technologii CCS, w której są pytania nie tylko o opłacalność, ale też bezpieczeństwo.
 • Polska musi szybciej odejść od węgla

  Polska musi szybciej odejść od węgla

  Polska musi zdwoić wysiłki, by wpisać się w unijny plan redukcji emisji o 55 proc. w 2030 roku. Nie możemy czekać do 2049 r. z odejściem od węgla. To oznacza trudne rozmowami z górnikami, ale nie ma alternatywy. Trzeba przy tym dobrze zaplanować transformację regionów górniczych. Ostrożnie powinniśmy też podchodzić do inwestycji gazowych, bo wkrótce i one staną się nieopłacalne - uważa Izabela Zygmunt, ekspertka ds. klimatu z Polskiej Zielonej Sieci.
 • Pandemia spowolniła globalne ocieplenie, ale to nadal nie wystarczy

  Pandemia spowolniła globalne ocieplenie, ale to nadal nie wystarczy

  ​Ziemia jest nadal na drodze do ogrzania o ponad 3 stopnie Celsjusza do końca stulecia - i to nawet mimo spadku emisji gazów cieplarnianych, spowodowanego przez pandemię COVID-19. Co to dla nas oznacza?
 • Były minister środowiska: Transformacja energetyczna warunkiem utrzymania konkurencyjności gospodarki

  Były minister środowiska: Transformacja energetyczna warunkiem utrzymania konkurencyjności gospodarki

  Transformacja energetyczna ma wymiar już nie tylko środowiskowy i klimatyczny, ale też czysto ekonomiczny. Musimy redukować emisje i ślad węglowy, jeśli chcemy zachować konkurencyjność naszej gospodarki - mówi w rozmowie z Interią Marcin Korolec, dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki, były minister środowiska.

Filmy - Emisja CO2 (13)