Emilian Kamiński

Artykuły - Emilian Kamiński (23)

 • Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica: Skorzystaliśmy z rządowej tarczy

  Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica: Skorzystaliśmy z rządowej tarczy

  Tak jak większość przedsiębiorców skorzystaliśmy z rządowej tarczy. Na szczęście też mieliśmy wyśmienitą pierwszą połowę sezonu. Na początku pandemii obiecałem sobie, że nie zwolnię żadnego pracownika. Obietnicy dotrzymałem, udało się przetrwać najgorsze - mówi Emilian Kamiński, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Kamienica w Warszawie w rozmowie z Moniką Borkowską.
 • Emilian Kamiński: "Kamienica" to marzenie spełnione

  Emilian Kamiński: "Kamienica" to marzenie spełnione

  - To moje marzenie, które się spełniło - powiedział o Teatrze Kamienica jego założyciel i dyrektor, Emilian Kamiński. Teatr obchodzi 10-lecie działalności, a Kamiński zamierza otwierać szkołę dla przyszłych pracowników teatru, dźwiękowców i oświetleniowców.
 • Emilian Kamiński zaprasza bezdomnych na świąteczne śniadanie

  Emilian Kamiński zaprasza bezdomnych na świąteczne śniadanie

  "Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie bezdomni odzyskają nadzieję na lepsze życie " - tak o świątecznym śniadaniu dla bezdomnych mówi Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica i organizator spotkania, które odbędzie się w środę, 28 marca.
 • Teatr Domowy. Aktorski bojkot stanu wojennego

  Teatr Domowy. Aktorski bojkot stanu wojennego

  Pomysł bojkotu państwowych środków masowego przekazu zrodził się po raz pierwszy w środowisku artystów jesienią 1981 roku w związku z nasileniem kłamliwej propagandy wymierzonej w NSZZ „Solidarność”. Na większą skalę bojkot zaczął się jednak tuż po wprowadzeniu stanu wojennego.
 • Jubileuszowy "Don Kichot" Emiliana Kamińskiego

  Jubileuszowy "Don Kichot" Emiliana Kamińskiego

  Emilian Kamiński, który w tym roku świętuje jubileusz 40-lecia pracy artystycznej, nie poddaje się w walce o Teatr Kamienica i wystawia na przekór przeciwnościom spektakl-manifest "Don Kichot z kamienicy". Premiera - 24 października. "To mądra sztuka" - przekonuje artysta.
 • Emilian Kamiński świętuje 5-lecie swojego teatru

  Emilian Kamiński świętuje 5-lecie swojego teatru

  Teatr Kamienica, którym kieruje aktor Emilian Kamiński, obchodzi swoje piąte urodziny. Z tej okazji artysta postanowił zdradzić, jakie były początki teatru, który na stałe wpisał się już w życie kulturalne stolicy.
 • "Bar Pod Zdechłym Psem" wg pomysłu Kolbergera

  "Bar Pod Zdechłym Psem" wg pomysłu Kolbergera

  We wtorek, 7 stycznia,w Teatrze Kamienica w Warszawie, odbędzie się premiera spektaklu "Bar Pod Zdechłym Psem" według pomysłu nieżyjącego, wybitnego aktora - Krzysztofa Kolbergera. Dziś mijają trzy lata od śmierci artysty.

Filmy - Emilian Kamiński (7)

 • Emilian Kamiński o reżyserze "Zimnej wojny": Człowiek o wielkim skupieniu

  "Poznałem osobiście pana Pawła Pawlikowskiego. To światły człowiek. Kosmopolita. Człowiek o wielkim skupieniu. Wiedziałem, że mam o czynienia z wybitną osobowością" - mówi o reżyserze "Zimnej wojny" Pawle Pawlikowskim, poranny gość RMF FM Emilian Kamiński aktor filmowy i teatralny. Jak dodaje, trzy oskarowe nominacje dla filmu to sukces. "A statuetka? Różnie z tym bywa" – podkreśla. Aktor Emilian Kamiński pytany o Hollywood mówi: to naprawdę fabryka snów. Byłem tak jako turysta. Do głowy by mi nie przyszło, żeby tam pojechać - tłumaczy. Na pytanie Roberta Mazurka, jak podsumowałby ponad trzy lata PiS w kulturze, gość RMF FM odpowiada: nie odczuwam presji. Robię swoje. W moim teatrze muszę dbać o widza i o repertuar - tłumaczy. Jak dodaje, miesięcznie, utrzymanie jego prywatnego teatru kosztuje 300 tysięcy złotych. Na pytanie jak ocenia ministra kultury Emilian Kamiński odpowiada: Cóż ja mogę oceniać? Będzie można oceniać po jakimś czasie - twierdzi. Emilian Kamiński pytany jak dopiera repertuar w swoim teatrze tłumaczy, że tematy przynosi życie. Jeżeli wiem , że jest problem z dopalaczami, robię spektakl "Dopalacze" za własne pieniądze, albo szukam instytucji, która może mi pomóc. Nie mogę się powiedzieć, że się dorobiłem na teatrze. Mnie to tyle kosztuje i zdrowia, i pieniędzy, że nie mogę powiedzieć, że się dorobiłem. Ale żyję - mówił w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Emilian Kamiński. Aktor i dyrektor teatru "Kamienica" podkreślał, że koszty prowadzenia instytucji kultury są wysokie. Jest mi trudno go utrzymać. 300 tysięcy miesięcznie to nie ma żartów - tyle muszę zarobić, żeby się utrzymać - stwierdził. Dużo się zmieniło w Polsce, (...) natomiast ten układ szpitalnictwo-szkolnictwo i kultura ciągle jeszcze tak się plącze w przepisach, które są z tamtych (PRL-owskich - red.) czasów. I to chyba pora, żeby ten temat też przewietrzyć - dodał Kamiński. Kamiński: Nie mogę powiedzieć, że się dorobiłem - teatr kosztuje mnie tyle zdrowia i pieniędz
 • Kamiński: Dwie piękne panie odeszły, dla mnie dwa pomniki aktorstwa

  "Dwie piękne panie odeszły, dla mnie dwa pomniki aktorstwa. Były wspaniałymi aktorkami i wspaniałymi ludźmi" - stwierdził Emilian Kamiński, gość Porannej rozmowy w RMF FM, mówiąc o zmarłych niedawno Krystynie Sienkiewicz i Danucie Szaflarskiej. "Znałem panią Danusię, wielokrotnie rozmawiałem. Miała dar opowiadania, była bardzo pozytywnym człowiekiem" - wspominał. "Jeżeli chodzi o kulturę, tkwimy w pełnym socjalizmie. To jest pełny PRL, nic się nie zmieniło. Jedyną propozycją w tej chwili są teatry prywatne - one powstały, jest ich sporo, one walczą - ocenił gość Roberta Mazurka. "Ja nie mam do nikogo żalu - każdy orze jak może. Wydaje mi się, że gdybym miał władzę, zwróciłbym uwagę na to, na co są wydawane pieniądze i jak są wydawane, czy jest kontrola nad wydawaniem" - dodał.
 • Kamiński: Warto by było jeszcze to nasze podwórko przetrzepać

  W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Emilian Kamiński był pytany o zapowiedzi stworzenia polskiego międzynarodowego filmu historycznego. „Taki film nie powstanie przy biurku, taki film nie powstanie w Ministerstwie Kultury. Na to muszą być doskonali twórcy. To trzeba bardzo dobrze zorganizować. Warto by było jeszcze to nasze podwórko troszeczkę przetrzepać i posprawdzać, jak są te publiczne pieniądze na razie wydawane. Mówię w szczególności o sferze teatru. Proszę łaskawie się temu przyjrzeć” – apelował aktor. Szczególną uwagę zwrócił na ilość festiwali teatralnych. „Po cholerę ich tyle? Zapraszamy z zagranicy ludzi za straszne pieniądze, bo to strasznie drogo kosztuje – podróż, gaże. Przyjeżdżają, grają dwa razy coś, ogląda ich 400 osób, w tym połowa zaproszonych i wyjeżdżają dalej. Pieniądze popłynęły straszne. I co z tego było?” – pytał gość Roberta Mazurka. Mówił też o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w którym od kilku miesięcy trwa konflikt między dyrektorem Cezarym Morawskim a pracownikami. „To było źle przygotowane. Urząd Marszałkowski powinien to dobrze przygotować” – stwierdził twórca Teatru Kamienica w Warszawie.
 • Czwarte urodziny Teatru Kamienica

  Kamienica to więcej niż teatr i o to mi chodzi - mówi dyrektor placówki i aktor, Emilian Kamiński.